Columbus Day w USA

Jedno z wzbudzających najwięcej kontrowersji amerykańskich świąt obchodzone jest w drugi poniedziałek października.

W 2022 roku święto Columbus Day obchodzone jest 10 października.

Columbus Day w USA upamiętnia odkrycie nowego kontynentu przez Krzysztofa Kolumba. Podróżnik na amerykańskiej ziemi stanął po raz pierwszy 12 października 1492 roku.

Dzień Kolumba USA

Columbus Day, zwłaszcza w ostatnich czasach wzbudza gorące dyskusje w Stanach Zjednoczonych.

Jak wiadomo, przybycie Kolumba, a wraz z nim, również fali osadników z Europy, było początkiem końca dla większości rdzennych społeczności zarówno Ameryki Północnej, jak i Centralnej i Południowej. Na fali coraz bardziej ewidentnej, zwłaszcza w USA, potrzeby ‘rozliczania’ historii i wzniesionych przez nią na piedestały postaci, kwestionowana jest także rzeczywisty wkład Kolumba w dzieje Ameryki. Zwłaszcza w świetle odkrycia, iż na długo przed Kolumbem, do Ameryki Północnej dotarli i założyli niewielka osadę na terenie obecnej Nowej Fundlandii Wikingowie.

Rocznica przybycia Kolumba do Ameryki świętowana była lokalnie, zwłaszcza przez społeczność pochodzenia włoskiego w USA już w XVIII w. W 1934 r prezydent Franklin D. Roosevelt ustanowił ją świętem federalnym. Świętem państwowym stała się ona w 1972, mocą dekretu prezydenta Nixona.

Nie wszystkie amerykańskie stany obchodzą Dzień Kolumba

Z racji na wspomniany już kontrowersyjny kontekst święta, wiele stanów, hrabstw a nawet miast zdecydowało się zmienić charakter jego obchodów, kładąc nacisk na upamiętnienie historii i kultury rdzennych mieszkańców Ameryki.

Na przestrzeni lat, kilka stanów i lokalnych hrabstw, a także miast zdecydowało się zmienić nazwę tego dnia, na przykład Dzień Rdzennych Amerykanów lub Dzień Rdzennych Ludów, aby uczcić i upamiętnić rdzennych mieszkańców Ameryki. Nazwa święta przemianowana została w nich na, między innymi, Native American Day, lub Indigenous People’s Day.

Dzień Rdzennej Ludności

W wielu miejscach w USA zamiast Dnia Kolumba, obchodzony jest Dzień Ludności Rdzennej.

Niektóre ze stanów, np. Oregon, Południowa Dakota, czy Newada nie uznają po prostu Columbus Day za święto państwowe.

Można powiedzieć, iż Dzień Kolumba w USA jest świętem półoficjalnym. Niektóre instytucje bankowe mogą być tego dnia zamknięte, jednak większość sklepów działa jak zwykle, a nawet wykorzystuje okazję do akcji promocyjnych i zniżek. W stanach, w których Columbus Day ma większy wydźwięk, na przykład w Nowym Jorku, liczyć się należy z faktem, iż wiele instytucji państwowych będzie zamkniętych (nie dotyczy to jednak nowojorskiej giełdy papierów wartościowych).

Sprawdź które stany obchodzą Columbus Day.

Wideo: Geneza Dnia Kolumba.

Jak obchodzony jest Dzień Kolumba w USA?

Z największą pompą Columbus Day w Stanach Zjednoczonych obchodzony jest w Nowym Jorku. Te wielomilionowe miasto znane jest z organizowanej tego dnia hucznej parady mobilizującej tysiące uczestników – zarówno osób prywatnych, jak i organizacji kulturalnych oraz instytucji państwowych, nie wspominając o tłumach widzów.

Nowojorskie obchody Dnia Kolumba związane są nie tyle z etosem odkryć geograficznych, co włoskim dziedzictwem kulturalnym i historycznym. Kolumb uznawany jest powszechnie za Włocha (choć istnieje wiele teorii kwestionujących jego włoskie korzenie), zaś Nowy Jork jest domem dla jednej z większych włoskich społeczności emigracyjnych na świecie. Sama parada jest więc świętem kultury włosko-amerykańskiej.

Columbus Day parada Nowy Jork

Parada z okazji Columbus Day w Nowym Jorku.

Słynna 5 Aleja przystraja się tego dnia kolorami amerykańskiej i włoskiej flagi i wypełnia do granic możliwości. W paradzie biorą udział postacie historyczne w strojach z epoki – tego dnia na ulicach Nowego Jorku zobaczyć można wielu ‘Kolumbów’ – zespoły szkolne, grupy folklorystyczne, amatorscy i profesjonalni muzycy, stowarzyszenia historyczne, brygady policji i straży pożarnej, etc.

Liczba uczestników parady przekracza często 35 tysięcy, widzów zaś sięga często nawet miliona.

Podobne obchody mają miejsce w innych miastach, w których istnieją duże społeczności włoskie, w tym San Francisco, Bostonie i Chicago. Warto wspomnieć jednak, iż rada miejska San Francisco podjęła, na początku 2018 roku, decyzję o przemianowaniu nazwy święta na Indigenous People’s Day aby oddać hołd rdzennym mieszkańcom tego rejonu Stanów Zjednoczonych.

Czytaj także: