Praktyczne porady przed i podczas podróży do USA

Planując wakacje w Stanach Zjednoczonych przemyśleć jest warto kilka kwestii praktycznych, dzięki czemu nasza podróż w przebiegać będzie sprawniej, zaś czas w USA, wykorzystany będzie efektywnie.

Dla większości turystów wybierających się „za ocean” pierwszym krokiem jest znalezienie połączeń lotniczych. I słusznie – ceny biletów mogą wzrosnąć znacznie, jeśli z ich wykupieniem zwlekać będziemy zbyt długo.

Loty do USA praktyczne porady

Podróżuj taniej rezerwując lot z wyprzedzeniem.

Analiza dostępnych lotów pozwoli nie tylko znaleźć najniższe ceny, ale w przypadku lotów z przesiadką, także najkorzystniejsze połączenia, jeśli chodzi o czas podróży. Długi czas oczekiwania podczas międzylądowania niepotrzebnie nas znuży, zbyt krótki zaś, może sprawić, iż spóźnimy się na kolejny lot, lub, że nasze bagaże nie zostaną przeładowane na czas.

Zacznij od rezerwacji lotu

Wiele osób odwiedzających Stany Zjednoczone nie zadowala się zwiedzeniem jednego tylko miasta, czy nawet stanu. W przeszłości bilet na lot i powrót z tego samego lotniska był zazwyczaj tańszy, niż loty na dwóch różnych trasach. Obecnie jednak nietrudno jest znaleźć połączenia z i do Polski z wylotem z wylotem z innego amerykańskiego miasta, niż te, do którego przylecieliśmy. Bardzo przydatne w wynajdowaniu połączeń i porównywaniu cen są internetowe wyszukiwarki. Pomogą one znaleźć nie tylko połączenia transatlantyckie, ale również loty pomiędzy różnymi miastami w Stanach Zjednoczonych.

Znajdź tanie bilety do USA.

Zarezerwuj wynajem samochodu w USA z wyprzedzeniem

Rezerwacja z wyprzedzeniem wskazana jest także w przypadku usług rent a car. Kiedy już tylko określony zostanie geograficzny zakres naszej podróży – na przykład poprzez wykupienie biletów lotniczych na konkretnych trasach – warto jest zadbać o środek transportu już na terenie Stanów Zjednoczonych. Rezerwując z wyprzedzeniem zaoszczędzimy na wynajmie samochodów osobowych, lecz szczególnie w przypadku wynajmu kamperów.

USA samochodem

Odkrywaj USA samochodem z wypożyczalni.

Rezerwując usługi rent a car poprzez wyszukiwarki na Przewodnik-USA, nie musisz obawiać się, iż zbyt pochopnie podejmiesz decyzję. Wszystkie oferty umożliwiają bezpłatne anulowanie rezerwacji w okresie na 24 do 48 godzin przed planowaną datą odbioru (przed dokonaniem rezerwacji zawsze zapoznaj się z dokładnymi warunkami wynajmu). Dlatego, nawet, jeśli Twoje plany ulegną zmianie, lub znajdziesz tańszą opcję, bez problemu anulujesz posiadaną już rezerwację.

Przejdź do Wynajem samochodów w USA.

Hotel w USA

Zakwaterowanie podczas podróży to kolejny element panowania wakacji, któremu poświęcić jest warto nieco uwagi, zarówno dla naszej wygody i komfortu psychicznego, jak i, aby uniknąć zbędnych wydatków.

Popularne wyszukiwarki ofert hoteli pozwalają szybko i sprawnie znaleźć hotele w interesującej nas lokalizacji, a także porównać ich ceny. Rezerwuj z wyprzedzeniem, zwłaszcza odwiedzając Stany Zjednoczone w szczycie sezonu – popularne rejony turystyczne odwiedzane są wówczas zarówno przez turystów zza granicy, jak i samych Amerykanów. Podobnie, jak w przypadku rezerwacji usług rent a car, wyszukiwarka Hotels.com, z której korzystamy, umożliwia anulowanie z rezerwacji bez opłat, na krótko przez przyjazdem.

Jeśli planujesz roadtrip w Stanach Zjednoczonych, wzdłuż trasy pomiędzy popularnymi punktami turystycznymi nie powinieneś napotkać większych problemów ze znalezieniem noclegu „na bieżąco”, zwłaszcza, jeśli poszukujesz jedynie przysłowiowego dachu nad głową, w USA liczyć możesz na szeroką ofertę przystępnych cenowo moteli umiejscowionych wzdłuż autostrad. Jednakże, rezerwacja z nawet 1-2 dniowym wyprzedzeniem pozwoli na lepszą kontrolę wydatków na zakwaterowanie oraz tzw. święty spokój podczas podróży.

Znajdź tanie noclegi w USA.

Formalności przed podróżą – paszport, ESTA, karty kredytowe, ubezpieczenie

Podróż do Stanów Zjednoczonych stałą się o wiele prostsza od czasu włączenia Polski do strefy ruchu bezwizowego do USA. Pomimo, iż dla większości turystów czasochłonny proces uzyskiwania wizy poprzez ambasadę to już przeszłość, o formalności niezbędne do wjazdu na teren tego kraju zadbać jest warto z wyprzedzeniem.

Upewnij się, iż posiadasz ważny paszport biometryczny oraz wypełnij wniosek ESTA. Teoretycznie, na jego rozpatrzenie wystarczą 72 godziny, w przeciwieństwie do wielomiesięcznych czasem procedur, na jakie skazani byli turyści z Polski przed listopadem 2019 r. Jeśli, z jakiegokolwiek powodu, wniosek zostanie odrzucony – co nie zdarza się często, lecz jednak zdarza – i tak zwrócić będzie się trzeba do ambasady.

Warto jest także zaopatrzyć się w przynajmniej jedną kartę kredytową (jeśli takowej jeszcze nie posiadamy) oraz rozważyć wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego.

Czytaj także: Paszport i ESTA USA – dokumenty podróży do Stanów Zjednoczonych.

Opieka medyczna w USA

Stany Zjednoczone są jednym z krajów o najwyższych kosztach opieki medycznej na świecie. Anegdotyczne, choć bardziej mrożące krew w żyłach, niż śmieszne historie turystów obciążonych rachunkami na wiele tysięcy dolarów za najprostszy nawet zabieg w amerykańskim szpitalu nie są dalekie od rzeczywistości.

Wypadek, nagła choroba, czy nawet drobna niedyspozycja, która zmusi nas jednak do zasięgnięcia porady lekarskiej w Stanach Zjednoczonych, okazać się może szokująco droga.

Na szczęście, na rynku dostępnych jest wiele produktów ubezpieczeniowych skierowanych do osób odwiedzających USA w celach turystycznych, od najprostszych, oferujących całkowite, lub częściowe pokrycie kosztów opieki lekarskiej, po bardziej kompleksowe, przewidujące także np. zorganizowanie transportu medycznego chorego do Polski w nagłych przypadkach czy też ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków.

Pranie w USA – praktyczne porady

O wiele bardzie prozaicznej natury problem to pranie ubrań podczas dłuższego pobytu za granicą. Na szczęście w USA, kraju w którym niezwykle popularne są pralnie publiczne, czyli laundromaty, jest on łatwy do rozwiązania.

Można, oczywiście, korzystać z pralni hotelowych, na dłuższą metę jest to jednak kosztowne rozwiązanie: wiele hoteli za upranie i uprasowanie koszuli policzy potrafi $5, a nawet więcej.

W hotelach niższej klasy oraz moteli skorzystać można czasem z pralni samoobsługowych, jeśli nie ma jednak takie możliwości, najprościej jest znaleźć, np. za pomocą wyszukiwarki Google, najbliższy laundromat.

Dosyć popularne w Stanach Zjednoczonych są także pralnie typu Wash & Fold.

pralnia w USA

Praktyczne porady dotyczące podróży do USA: oszczędź czas korzystając z Wash & Fold in the US.

Pomimo iż droższe, niż tradycyjne pralnie, pozwolą one zaoszczędzić czas. Zamiast osobiście doglądać prania i suszenie (co może zając nawet kilka godzin), w Wash & Fold wręczasz po prostu ubrania pracownikowi pralni i odbierasz je, jeszcze tego samego dnia uprane i złożone, gotowe do zapakowania z powrotem do w walizki.

Artykuły powiązane: