Kennedy Space Center Floryda

Do atrakcji Florydy, których nie można przegapić, zwłaszcza jeśli interesujesz się technologią i kosmosem, zalicza się z pewnością Kennedy Space Center.

Znajdź hotele w pobliżu Kennedy Space Center.

Położone na Przylądku Canaveral i sąsiadujące z bazą NASA (skrót od National Aeronautics and Space Administration) centrum jest głównym, choć nie jedynym, ośrodkiem obsługi lotów kosmicznych USA. To właśnie wyrzutnia na Przylądku Canaveral zapoczątkowała najważniejsze misje kosmiczne Stanów Zjednoczonych.

Centrum Lotow Kosmicznych Floryda

Kennedy Space Center.

Pomimo iż aktywność NASA w zakresie lotów kosmicznych mocno przygasła wraz z zawieszeniem programu promów kosmicznych w 2011 roku, Kennedy Space Center działa prężnie w zakresie krzewienia wiedzy o kosmosie i wkładzie USA w jego podbój. Wizyta w nim dostarczy, w zabawny i wciągający sposób olbrzymiej porcji wiedzy na temat kosmosu, technologii, które umożliwiają jego podbój, a także perspektyw na przyszłość. Znajdą tu coś dla siebie goście w każdym przedziale wiekowym.

Wycieczki na Florydę – zarezerwuj z biurem podróży.

Wizyta w Kennedy Space Center

Wstęp na teren Kennedy Space Center wiedzie przez Visitors Center, gdzie nabyć można bilety oraz uzyskać kompleksowa informacje na temat dostępnych ekspozycji.

Przyjdź wcześnie: wizyta w Kennedy Space Center z łatwością wypełni cały dzień.

Bilet i wycieczka z przewodnikiem po Kennedy Space Center – zarezerwuj:

Bilet upoważnia do wstępu na wiele wystaw. Oprócz przyjrzenia się z bliska statkom i promom kosmicznym, będziesz miał także okazję przejść szkolenie dla załóg kosmicznych, zobaczyć jak działa centrum kontroli lotów oraz obejrzeć poświęcone tematyce kosmosu filmy 3 D na olbrzymich ekranach Imax.

W cenę biletu wliczona jest także wycieczka autobusowa po bazie NASA. Jej trasa wiedzie, między innymi, obok 52-piętrowego budynku montażu pojazdów (Vehicle Assembly Building).

NASA Kennedy Space Center

Vehicle Assembly Building w Kennedy Space Center – tu montuje się pojazdy kosmiczne.

Inny interesującym przystankiem na trasie wycieczki autobusowej po centrum jest wyrzutnia rakiet. Kierowca autobusu, będący jednocześnie przewodnikiem wycieczki, opowiada we wciągający sposób o procesie montażu statków, transportu do wyrzutni, jak również o technologii umożliwiającej wystrzelenie pojazdu kosmicznego.

Oprócz standardowego biletu wstępu zdecydować można się na szereg atrakcji fakultatywnych, dodatkowo płatnych, jak na przykład kilkugodzinne szkolenie dla astronautów, możliwość przyjrzenia się z bliska wieży kontroli lotów NASA oraz wizyta w bazie wojskowej Cape Canaveral Air Force Station.

NASA centrum kontroli lotow

Centrum kontroli startu lotów NASA.

Po tragicznych wypadkach promów Challenger w 1986 roku i Columbia w 2003 roku, Stany Zjednoczone podjęły decyzję o rezygnacji z programu kosmicznego. Ostatni a misja kosmiczna USA zrealizowana została, z powodzeniem,  w 2011 roku przez wahadłowiec Atlantis. Pawilon eksponujący Atlantis jest jedna z najpopularniejszych atrakcji centrum.

Po zawieszeniu programu lotów, wysiłki NASA skierowały się w stronę Marsa, a w szczególności zbadania potencjału zasiedlenia tej planety. NASA nie jest już jednak jedynym podmiotem prowadzącym badania w tym kierunku.

SpaceX

Należąca do ekstrawaganckiego przedsiębiorcy Elona Muska firma Space X od 2002 rozwija technologię budowy silników rakietowych, rakiet nośnych oraz załogowych statków kosmicznych. Wyprodukowany przez nią kapsułowy statek kosmiczny Dragon zakontraktowany został do dostarczania zaopatrzenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Space X prowadzi także prace nad stworzeniem załogowej wersji statku, korzystając częściowo z infrastruktury Kennedy Space Center.

W lutym 2022 roku, Elon Musk ogłosił, iż Kennedy Space Center może stać się alternatywną lokalizacją do wysłania w kosmos największej do tej pory rakiety Spaceship, w sytuacji, gdy obecna baza SpaceX w Boca Chica w południowym Teksasie napotkać miałaby trudności ze spełnieniem wszystkich wymogów technicznych.

Choć nie sprecyzował daty, Elon Musk zapowiedział, iż start Spaceship mógłby mieć miejsce jeszcze w bieżącym roku.

SpaceX Floryda

Space X korzysta za wyszutni  NASA na Florydzie.

Jeśli masz szczęście i podczas Twojego pobytu na Florydzie zaplanowane jest wystrzelenie rakiety z Przylądka Canaveral, za opłatą dodatkową możesz obserwować to wydarzenie z bliska – zajmując miejsce na położonej nieopodal wyrzutni platformy widokowej.

Czytaj także:

Największe atrakcje Florydy – nasze Top 5.

Znajdź wynajem samochodów na Florydzie – porównaj oferty.

Tanie loty na Florydę.

Kennedy Space Center.

Zarezerwuj wycieczkę do Kennedy Space Center