Przyrodnicze atrakcje Florydy: Big Cat Rescue, Tampa

Azyl Big Cat Rescue w zyskał status popularnej atrakcji turystyczne j na Florydzie na długo zanim platforma Netflix rozsławiła rezerwaty, lecz niestety także przydomowe hodowle dzikich kotów w Stanach Zjednoczonych poprzez serial Tiger King. Jego bohaterem jest ekscentryczny miłośnik egzotycznych zwierząt, Joe Exotic oraz jego Nemezis, Carol Baskin.

Carol Baskin

Założycielka Big Cat Rescue na Florydzie.

Położona na obrzeżach miasta Tampa instytucja, na której czele stoi kontrowersyjna Carol Baskin, zajmuje się, z założenia, ratowaniem i opieką nad różnymi gatunkami dzikich kotów od wczesnych lat 90 ubiegłego wieku.

Od początku swej działalności cieszy się olbrzymim zainteresowaniem odwiedzających. Obecnie, jako organizacja non-profit, kładzie nacisk na działalność edukacyjną i ochronę zwierząt utrzymując się w znacznej wierze z datków oraz wpływów z biletów. W przeszłości jednak, oprócz wycieczek i interakcji z dzikimi kotami, oferowała nawet usługę bed&breakfast, w którą wliczona była obecność kociaka wybranego dzikiego gatunku w pokoju!

W ostatnich latach działalności, największą atrakcją Big Cat Rescue była oczywiście możliwość obcowania z bliska z kilkunastoma gatunkami kotowatych, zarówno tych dużych, jak tygrysy, lwy i pantery, jak i mniejszych, w tym rysi i ocelotów. Znaczna ich część pozyskana została od osób prywatnych, które nie potrafiły, lub nie chciały radzić sobie z niebezpiecznymi i kosztownymi w utrzymaniu zwierzętami. Inne do azylu trafiły, zazwyczaj w opłakanym stanie, z objazdowych cyrków.

Dowiedz się więcej na temat misji Big Cat Rescue:

Pandemia wirusa SARS-Cov-2 wymogła tymczasowe zamknięcie sanktuarium. W chwili powstawania artykułu, nie wiadomo było, czy w przyszłości zostanie ono otwarte ponownie dla publiczności i na jakich warunkach.

Znajdź aktualne informacje na oficjalniej stronie Big Cat Rescue Floryda.

Azyl dzikich kotów na Florydzie – krótka historia, kontrowersje i niejasna przyszłość

Początki Big Cat Rescue sięgają 1992 roku, kiedy to Carol oraz jej mąż, florydzki milioner Don Lewis, nabyli egzemplarz północnoamerykańskiego rysia. Urzeczeni tym gatunkiem, szybko powiększyli gromadkę pupili, zakładając jednocześnie organizację non-profit, która według statutu służyć miała pozyskiwaniu, ochronie, hodowli oraz socjalizacji zwierząt egzotycznych, jak również działalności edukacyjnej na rzecz dzikich gatunków.

W 2003 roku organizacja została rozwiązana. W jej miejsce powstało właśnie Big Cat Rescue, które za główny cel działalności przyjęło zapobieganie okrucieństwu wobec egzotycznych kotowatych, ochronę na nimi oraz zapewnienie bezpiecznego bytu i schronienia do końca życia.

Pomimo sukcesywnego pozyskiwania akredytacji przez kolejne organizacje zrzeszające azyle i sanktuaria dzikich zwierząt w USA i na świecie, stale rosnąca liczba gości azylu i coraz bardziej komercyjny charakter przedsięwzięcia, bez poszanowania dobrostanu zwierząt, zapewnienia im odpowiedniej opieki weterynaryjnej, jak również zachowania środków bezpieczeństwa wskazanych w przypadku zwierząt niebezpiecznych, zaczęły zwracać uwagę stosownych instytucji.

Dobrej sławy nie przysporzył azylowi także wspomniany serial platformy Netflix, obnażający niezbyt atrakcyjne zaplecze hodowli dzikich zwierząt w niewoli oraz wikłający Carol Baskin w brudną wojnę z jej największym konkurentem, Joe Exotic, a także sugerujący jej udział w niewyjaśnionym do dziś zaginięciu męża milionera.

Zarządczyni Big Cat Rescue poddała w wątpliwość możliwość ponownego otwarcia azylu dla publiczności, martwiąc się o bezpieczeństwo zwierząt, rzekomo celu ataków i prób otrucia przez obóz Tigerkinga.

Tiger KIng

Dwie najbardziej kontrowersyjne postacie świata dzikich kotów w USA.

Klimat kontrowersji, zastrzeżenia, co do dobrych intencji oraz rywalizacja w prawdziwie złym guście pomiędzy obydwojgiem miłośników egzotycznych zwierząt zasmuciła i zniechęciła wiele osób do odwiedzania tego typu przybytków. Trudno jest przewidzieć, czy Big Cat Rescue uda się podźwignąć z kryzysu wizerunkowego, wywołanego netflixową produkcją.

Ci, którzy dzikim kotowatym chcieliby przyjrzeć się z bliska, mogą obecnie skorzystać z wizyt wirtualnych:

Sceny z życia mieszkańców Big Cat Sanctuary.

Inne  przyrodnicze atrakcje Florydy

Floryda to prawdziwy raj dla miłośników przyrody. Na terenie stanu znaleźć można wiele obszarów objętych ochroną; oprócz najbardziej emblematycznej atrakcji przyrodniczej Florydy, Parku Narodowego Everglades LINK, są to także liczne rezerwaty i parki krajobrazowe.

Everglades National Park – wizytówka „dzikiej” Florydy.

Jeśli oprócz plaż i parków rozrywki Florydy, interesuje Cię także środowisko naturalne tej części Stanów Zjednoczonych odwiedzić możesz między innymi:

Dzikie zwierzęta na Florydzie z bliska obserwować można w między innymi:

jak również w:

Czytaj także: