Czas letni w USA – kiedy przestawiamy zegarki w Stanach Zjednoczonych?

Planując podróż wiosną lub jesienią do Stanów Zjednoczonych, pamiętaj, iż kraju tym obowiązują nieco inne, niż w Europie zasady zmiany czasu. Czas letni w USA, określany tu jako DST, czyli Daylight Saving Time, zaczyna się kilka tygodni wcześniej niż w Polsce, kończy się zaś nieco później – znajdź więcej informacji poniżej.

Ponadto, choć przeważająca część kontynentu północnoamerykańskiego, a więc także Kanady, stosuje się do reguł zmiany czasu, istnieją wyjątki.

czas letni

Większośc terytorium Stanów Zjednoczonych przestawia zegarki wiosną i jesienią.

Kiedy zaczyna się czas letni w USA?

W Stanach Zjednoczonych, podobnie jak w Kanadzie i na Grenlandii, zegarki przestawiane są o godzinę do przodu, z 2 na 3 nad ranem, w drugą niedzielę marca. Dla przypomnienia, w Polsce czas letni zaczyna się w ostatnią niedzielę marca.

Koniec czasu letniego w USA

Czas z letniego na zimowy w Stanach Zjednoczonych zmienia się w pierwszą niedzielę listopada, także o 2 nad ranem, kiedy to zegary przestawiane są do tyłu, na godzinę 1, pozwalając spać o godzinę dłużej. W Europie następuje czas letni kończy się w ostania niedzielę października. Oznacza to, iż różnica czasowa pomiędzy Polską a USA przez krótki okres w roku niweluje się o godzinę.

Hawaje i część Arizony bez czasu letniego

Jak już wspomnieliśmy, nie całe terytorium Stanów Zjednoczonych zmienia czas na letni. Wyjątki to:

Hawaje. Na płożonym w pobliżu równika archipelagu długośc dnia i nocy pozostaje praktycznie niezmienna przez cały rok, w związku z czym władze stanu zrezygnowały ze zmiany czasu na przestrzeni roku.

Arizona. Przeważająca większość stanu zrezygnowała z przestawiania zegarków o godzinę do przodu latem. Upalny klimat Arizony sprawia, iż mieszkańcy stanu nie zabiegają o jak największą ilość godzin słonecznych do wykorzystania w ciągu dnia, wręcz przeciwnie.

Wyjątkiem jest położone w północno wschodniej części stanu terytorium Indian Navajo, na którym kwestia zmian czasu dodatkowo się komplikuje. ‘Kraj Navajo’ jest największym rezerwatem Indian w Stanach Zjednoczonych. Zajmuje powierzchnię ponad 70 tyś. km2, obejmującą także częściowo na stany Utah i Nowy Meksyk. Rada terytorium podjęła decyzję o zmianie czasu na zasadach wspólnych dla większości Stanów Zjednoczonych. W centrum Kraju Navajo położony jest jednak kolejny, mniejszy rezerwat Indian Hopi, w którym z kolei zegarków się nie przestawia. Wewnątrz tegoż rezerwatu, istnieje jednak niewielka enklawa Navajo, w której, jak w reszcie Kraju Navajo czas zmieniany jest wiosną i jesienią.

Kraj Navajo

Mapa stref czasowych w Arizonie.

Tak skomplikowany system stref czasowych sprawia, iż podróżując dużo w północno-wschodniej Arizonie zegarek przestawiać trzeba będzie nawet kilkukrotnie w ciągu doby.

Sprawdź aktualną godzinę w wybranym miejscu w Ameryce.

Całoroczny czas letni na Florydzie?

Kilka innych amerykańskich stanów rozważa zaniechanie zmiany czasu. Najbardziej zaawansowana w tych planach jest jednak Floryda, gdzie od dawna już podejmowane są inicjatywy ustawodawcze zmierzające do ustanowienia całorocznego czasu letniego. Być może nastąpi to już w niedalekiej przyszłości. Gubernator Florydy podpisał już ustawę Sunshine Protection Act, które wymaga obecnie zaaprobowania przez kongres.

Czytaj także:

Strefy czasowe w USA

Samochodem w USA – przepisy, porady, przydatne informacje