Universal Studios Hollywood

Jedna z największych atrakcji turystycznych Los Angeles mieści się w najdalej na północ wysuniętej dzielnicy Hollywood. Tuż na granicy z Burbank położone jest jedno z najstarszych nadal działających studiów filmowych, a jednocześnie park rozrywki, czyli Universal Studios Hollywood.

Aktualizacja COVID-19: Park Universal Studios Hollywood jest otwarty. Nie wymagane jest okazywanie dowodu szczepienia. Stosowanie maseczek ochronnych jest nieobowiązkowe, jednak zalecane w pomieszczeniach zamkniętych.

Poznaj aktualne zasady wstępu do Universal Studios Hollywood.

Studio zainaugurowane zostało w 1912 roku. Rosnące zainteresowanie sztuką filmową sprawiło, iż już w 1915 studio otwarło podwoje dla publiczności, pozwalając jej zapoznać się bliżej z procesem powstawania filmów. Pierwsze bilety do Universal Studios Hollywood kosztowały $0.05.

Od lat 60-tych ubiegłego wieku poczynając, studio zaczęło rozszerzać swoją ofertę, dodając coraz to nowsze atrakcje: kolejki górskie, karuzele oraz spektakle dla publiczności.

Universal Studios Kalifornia

Universal Studios, Los Angeles.

Park tematyczny, choć liczy sobie ponad 50 lat, pozostaje nowoczesny i aktualny, wykorzystując dla rozrywki swoich gości najnowsze technologie, wprowadzając stale nowe atrakcje oraz modernizujące te już istniejące.

Universal Studios – kup bilet z możliwością łatwej rezygnacji:

Park Universal dzieli się na dwa sektory: górny (upper lot) i dolny (lower lot).

Universal Studios Hollywood – główne atrakcje górnego sektora

Studio Tour – Rozpocznij zwiedzanie parku w sektorze górnym, gdzie mieści się wejście główne, przyłączając się do wycieczki Universal Studio Tour, znanej także jako The Backlot Tour. Ten, trwający około 50 minut program, zabierze Cię parkowym busem na wyprawę poprzez plany zdjęciowe, na których powstały niektóre z najbardziej znanych scen z filmów i seriali.

plan zdjeciowy Universal

Kulisy produkcji filmowych – Universal Studio Tour.

Zobaczyć tu można między innymi dom na wzgórzu, w którym rozgrywała się akcja ‘Psycho’ Hitchcocka, wieżę zegarową z ‘Powrotu do przyszłości’ oraz plany zdjęciowe ‘Trasformers’ i ‘Desperate Housewives’. Nie przegap szansy na zrobienie sobie zdjęcia z King Kongiem, dinozaurami z ‘Jurassic Park’ i rekinem ze ‘Szczęk’.

The Wizarding World of Harry Potter – jedna z najnowszych atrakcji Universal Studios Hollywood zainaugurowana została w 2016 roku, w odpowiedzi na olbrzymi sukces powieści J.K Rowling. Świat Harrego Pottera został niezwykle wiernie odtworzony w miasteczku Hogsmede w Universal Hollywood.

Harry Potter Universal Hollywood

Harry Potter Theme Park w Universal Studios Hollywood.

W tej strefie parku na uwagę zasługują szczególnie dwie atrakcje. Flight of the Hippogriff to tradycyjna i bardzo family-friendly kolejka górska. Nieco bardziej wyszukany charakter ma przejażdżka Harry Potter and the Forbidden Journey, wykorzystująca technologię 3D. Aby z niej skorzystac, należy miec co najmniej 122 cm wzrostu.

The Walking Dead – poświęconej temu kultowemu serialowi atrakcji nie mogło zabraknąć w Universal Studios. Przygotuj się na mocne doznania wkraczając do strefy zombie, gdzie aktorzy ucharakteryzowani na walking dead czekają w ciemnych zakamarkach na zwiedzających. Jak łatwo się domyśleć, nie jest to atrakcja dla małych dzieci, lub ludzi o słabych nerwach.

Universal The Walking Dead

The Walking Dead w Universal Studios.

Despicable Me: Minion Mayhem – stosunkowo nowa jest także strefa inspirowana filmem ‘Jak ukraśc księżyc’ (Despicable Me). Można w niej odwiedzić dom głównego bohatera, Gru oraz sierociniec Miss Hatty napotykając po drodze, oczywiście, Minionki. Jeśli jesteś fanem żółtych ludzików, nie przegap atrakcji 3D Minion Mayhem. Ta część parku jest jedną z najprzyjaźniejszych małym dzieciom.

Minionki w Universal Hollywood

Minionki w Universal Studios.

Strefa Waterworld, jak nazwa wskazuje, dedykowana jest kasowemu hitowi z 1995, z Kevinem Costnerem w roli głównej. Zobaczyć tu można pokazy kaskaderskie, sceny walki, kontrolowane pożary oraz wiele postaci z filmu.

Waterworld Universal Studios

Waterworld, w parku Universal.

Miej na uwadze, iż część widowni, w strefach oznaczonych jako splash zone, ryzykuje oblanie wodą podczas pokazów.

The Simpsons – najsłynniejsza, politycznie niepoprawna kreskówka także zasłużyła sobie na własną strefę w Universal Studios. Rodzina Simpsonów zawitała tu w 2015 roku, wraz ze swoimi ulubionymi lokalami: barem Moe’s , restauracją Krusty Burger oraz sklepem Kwik-E-Mart.

Simpsons Universal Hollywood

Simpsonowie w Universal Studios.

Dzięki technologii 3D symulator The Simpsons Ride pozwoli Ci wybrać się na szaloną przejażdżkę z Homerem, Bartem, Lisą i Marge.

Shrek 4D – szczególnych doznań dostarczy atrakcja Shrek 4D, gdzie oprócz spotkania z bohaterami tego kultowego filmu doświadczyć będzie można poruszających się foteli i, w miarę przeżywanych przygód, poczuć wodę, wiatr, ogień i dym.

Główne atrakcje dolnego sektora

The Mummy Ride to jedna z najbardziej ekscytujących atrakcji Universal Studios Hollywood. Inspirowana filmem ‘Mumia’ przejażdżka kolejką odbywa się niemal w całości w ciemnościach, z których niespodziewanie wynurzają się szkielety, mumie i zjawy. Kolejka często zmienia gwałtownie kierunek, dostarczając dodatkowo emocji.

Mumia w Universal Hollywood

The Mummy Ride in Universal, Hollywood.

Transformers 3D: The Ride – wybierz się w fascynującą podróż w świat transformersów, bogatą w doznania wizualne i sensoryczne. Podczas emocjonującej przygody pomiędzy wieżowcami Chicago poczujesz podmuchy wiatru, smaganie wodą oraz żar eksplozji.

Transformers w Hollywood Studios

Transformers 3D: The Ride.

Jurassic Park: The Ride to przejażdżka łódką podczas której odtworzone zostały niektóre sceny z popularnego filmu przygodowego. Przed wejściem na łódkę, obsługa wręczy Ci płaszcz przeciwdeszczowy: na trasie nie brak możliwości zmoczenia ubrania.

Jurassic Park w Unversal Studios Hollywood

Jurassic Park: The Ride.

VIP Experience w Universal Studios
Zagorzali wielbiciele kina, którzy chcieliby poznać proces powstawania filmu ‘od kuchni’ zainwestować mogą w VIP Experience. Jest to płatna dodatkowo usługa, przypominająca nieco Studio Tour, jednakże z opcją zwiedzania studia podczas jego pracy, pozwalająca przyjrzeć się z bliska prawdziwym planom zdjęciowym, pracy kamerzystów, dźwiękowców, charakteryzatorów, rekwizytorów, etc. Wycieczki VIP Experience odbywają się w małych grupach. Twój przewodnik spyta Cię o ulubione filmy i seriale, tak by dopasować program zwiedzania do Twoich gustów i zainteresowań.

VIP Experience w Universal Hollywood

VIP Experience.

Cena usługi jest także ‘vipowska’ – zaczyna się od $ 329 od osoby i oprócz wstępu na plany zdjęciowe, do studiów dźwiękowych, montażowych, rekwizytorni, etc, zawiera także lekkie śniadanie, elegancki lunch, priorytetowe wejście na najpopularniejsze atrakcje oraz możliwość spotkania z aktorami I obsługa produkcji filmowych. Bilet VIP upoważnia także do wejścia na teren parku specjalnym wejściem, unikając dzięki temu tłumów przy bramie głównej.

Universal Studios Hollywood – bilety

Wstęp na teren parku Universal Hollywood nie jest tani. Jednodniowy bilet dla dorosłego kosztuje $ 109-129, w zależności od pory roku. Latem, w lipcu i sierpniu, kiedy to park odwiedza najwięcej gości, warto jest zainwestować w bilet Universal Express pozwalający ominąć kolejki do najpopularniejszych atrakcji. Jego ceny zaczynają się od  $ 199.

Jeśli planujesz spędzić w parku więcej niż jeden dzień, wybierz zwykły bilet 2-dniowy w cenie $ 149-169 (w zależności od pory roku).

Ceny biletów VIP zaczynają się od $ 369.

Jeśli przybywasz do parku samochodem, liczyć się musisz także z opłatą za parking – $ 20. W przypadku biletów VIP jest już ona wliczona w ich cenę.

Zalecane jest zakupienie biletu przez internet, z wyprzedzeniem. Kupując bilet do Universal Studios online nie tylko zaoszczędzisz (około $10-20), ale także zagwarantujesz wejście w wybranym dniu. Liczba wejść na teren parku jest ograniczona i w sezonie letnim z łatwością może ulec wyczerpaniu. W takich przypadkach kasy ‘na miejscu’ po prostu zaprzestają sprzedaży na dany dzień.

Znajdź więcej informacji na oficjalnej stronie internetowej Universal Studios Hollywood.

CityWalk Universal Studios

Tuż nieopodal parku znajduje się duży kompleks gastronomiczno-usługowy, CityWalk Universal Studios. Oferuje on ponad 30 punktów gastronomicznych, nowoczesne sale kinowe, a nawet tunel aerodynamiczny. Nie zabrakło tu oczywiście również sklepów oferujących pamiątki, od magnesów na lodówkę, po ubrania z motywami ulubionych filmów.

City Walk Los Angeles

Universal Studios Hollywood CityWalk.

Zobacz także: