Transport miejski w San Francisco

W odróżnieniu od wielu innych dużych amerykańskich miast, San Francisco posiada doskonale rozwinięty system transportu miejskiego. Znany jako Muni, obejmuje on autobusy, trolejbusy, tramwaje elektryczne oraz linowe, czyli słynne cable cars.

Muni San Francisco

Logo Muni, operatora transportu miejskiego San Francisco.

Muni jest jednym z departamentów San Francisco Municipal Transportation Agency, odpowiedzialnej także za ruch samochodowy, rowerowy i pieszy oraz parkingi. Agencja od lat prowadzi działania, aby ograniczyć ilość samochodów na drogach miasta o gwałtownie rosnącej populacji, unikając dzięki temu zmory dużych metropolii – korków oraz zanieczyszczenia powietrza. W mieście położonym na wielu, czasem niezwykle stromych wzgórzach, wydajny transport miejski jest absolutnie niezbędny.

transport miejski San Francisco

Transport miejski w San Francisco – trolejbus

San Francisco Muni – ceny

Skoordynowany system transport miejskiego pozwala przemieszczać się po San Francisco sprawnie, a także za przystępną cenę. Jednorazowy bilet, zakupiony u konduktora za gotówkę, lub w automatach biletowych, kosztuje $3 (2020) i ważny jest przez 90 minut, na wszystkich środkach transportu, z wyłączeniem tramwajów linowych. Młodzież w wieku 5-18 lat oraz seniorzy (powyżej 65 roku życia) za taki sam bilet płacą $1.5. Dzieci do 4 roku życia jeżdżą komunikacją miejską w San Francisco za darmo.

metro w San Francisco

Metro naziemne w San Francisco.

Zaoszczędzisz na transporcie instalując aplikację Muni link na smartphone pozwalającej kupować bilety za pomocą karty płatniczej i ze zniżką. Jednorazowy bilet zakupiony przez aplikację kosztuje już tylko $2.5 ($1.25 dla młodzieży i seniorów).

Praktycznym sposobem zmniejszenia wydatków na transport w San Francisco jest także wykupienie biletów okresowych, stworzonych specjalnie z myślą o turystach, czyli Visitor Passports. Są to bilety 1-, 3-, lub 7-dniowe. Uprawniają do korzystania ze wszystkich środków transportu miejskiego, WŁĄCZNIE z tramwajami linowymi i kosztują, odpowiednio: $24, $36 i $47. Dostępne są także poprzez aplikację Muni, w obniżonych cenach: $13, $31 i $41.

Odwiedź stronę SFMTA (San Francisco Municipal Transportation Agency), aby poznać inne opcje biletowe, jak na przykład karta Clipper, którą doładowywać można wedle potrzeb.

Bilety kupić można u konduktora (bilety jednorazowe), jak i w punktach agencyjnych Muni (wyświetl mapę)  usytuowanych dogodnie na terenie miasta.

Jeśli posiadasz program zniżkowy CityPASS, nie musisz już martwic się kosztem transportu miejskiego w San Francisco; w cenę CityPASS wliczony jest 7-dniowy Visitor Passport.

Komunikacja miejska z Lotniska San Francisco do centrum – BART

Odwiedzając San Francisco, warto jest też zapoznać się z systemem pociągów regionalnych BART(skrót od Bay Area Rapid Transport). Łączy on różne rejony na w basenie Zatoki San Francisco, w tym także zapewnia najwygodniejszą formę transportu pomiędzy San Francisco Airport i centrum miasta (stacje przy Civic Center, Montgomery Street i Embarcadero).

BART nie jest częścią systemu MUNI, co oznacza, iż na pociąg z lotniska do centrum miasta zakupić musisz oddzielny bilet. Automaty biletowe BART usytuowane są na stacjach pociągu (na lotnisku oraz w mieście).

pociąg w San Francisco

BART – siec pociągów kursujących na terenie San Francisco Bay Area.

Cena biletu na trasie lotnisko – centrum San Francisco wynosi $10.20 (2020), w jedną stronę.

Transport w San Francisco – przydatne informacje

Wiele praktycznych wskazówek ułatwiających planowanie podróży do San Francisco znaleźć można na stronie www.511.org.

Po wpisaniu w niej punktu wyjściowego i docelowego na terenie miasta, wskaże ona dostępne opcje transportu miejskiego, przewidywany czas podróży, przystanki, dogodne przesiadki, etc. Weźmie pod uwagę także nasze preferencje, co do środka transportu, a także wskaże ewentualne korki, roboty drogowe, czy objazdy.

Sprawdź także:

Tanie loty do San Francisco.

Poznaj atrakcje turystyczne San Francisco