Balboa Park w San Diego

Na podobieństwo nowojorskiego Central Parku, w samym centrum San Diego rozpościera się ‘płuco’ tego miasta – zajmujący olbrzymi powierzchnię Balboa Park.

Oprócz funkcji rekreacyjnych – park to bezkresne trawniki, ogrody, ścieżki spacerowe i rowerowe – pełni on także rolę centrum kulturalnego miasta goszcząc liczne muzea, sceny koncertowe, na odkrytym powietrzu i pod dachem, oraz słynne San Diego Zoo.

Najmłodsi znajdą w parku kilka placów zabaw, jak również inne atrakcje, w tym karuzelę (Balboa Park Carousel) oraz miniaturowy pociąg.

Wycieczki do Kalifornii – zarezerwuj z biurem podróży.

Po zajmującym powierzchnię ponad 490 hektarów parku łatwo jest się poruszać dzięki sieci nieodpłatnych autobusów kursujących pomiędzy najpopularniejszymi atrakcjami.

San Diego park

Kompleks El Prado w Balboa Park.

Wiele z najważniejszych struktur w Balboa Park powstało na potrzeby wystawy Panama-California Exposition zorganizowanej na terenie parku w latach 1915-1916 w celu uczczenia otwarcia Kanału Panamskiego w 1914. Chodzi tu głównie o kompleks budynków w hiszpańskim stylu kolonialnym, skupionych wokół alei El Prado.

Poddane gruntownej renowacji w ostatnich dekadach, nadal zachwycają architekturą, służąc także jako siedziba dla większość z 17 muzeów znajdujących się na terenie parku.

Spośród muzeów El Prado w Balboa Park nie przegap:

San Diego Museum of Man
Muzeum mieści się w jednym z najpiękniejszych budynków El Prado, przypominającym katedrę dzięki kopule i wysokiej dzwonnicy, znanej jako California Tower. Na szczycie dzwonnicy znajduje się taras widokowy, oferujący panoramę parku, ale także całego San Diego. Wstęp na taras jest płatny, a także, z racji na sporo schodów do pokonania, zabroniony dzieciom poniżej 6 roku życia. Wymagana jest uprzednia rezerwacja. Zarezerwuj bilety do California Tower.

San Diego muzeum

Museum of Man w Parku Balboa.

Muzeum poświęcone jest antropologii, a konkretnie ludom pierwotnie zamieszkującym południową część USA oraz Mezoamerykę w czasach prekolumbijskich. Ekspozycja stała zgromadziła szereg eksponatów związanych z kulturami pierwszych mieszkańców południowej Kalifornii – Indian Kumeyaay, a także Majów.

Człowiekowi i jego działalności poświęcone są również ekspozycje czasowe.

Wiele atrakcji znajdą w muzeum najmłodsi. Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza Children’s Discovery Center oferujące interaktywną wystawę na temat starożytnego Egiptu.

Znajdź więcej informacji na temat aktualnych ekspozycji w Museum of Man w San Diego.

San Diego Museum of Art (SDMA)
Na terenie kompleksu El Prado położone jest także San Diego Museum of Art, w skrócie SDMA. Jego niezwykle różnorodna kolekcja, pomimo, iż skupiające się na sztuce hiszpańskiej, zawiera także eksponaty – obrazy, rzeźby, fotografie, instalacje artystyczne, rękodzieło – z Europy, Azji i Ameryk.

Muzeum Sztuki San Diego

San Diego Museum of Art.

SDMA to klasyczne ‘Nie dotykac eksponatów’ muzeum, skierowane raczej do dojrzalszej publiczności. Do młodszych grup wiekowych, oraz osób preferujących bardziej nowoczesne, interaktywne podejście do zwiedzania, skierowane są inne atrakcje kompleksu muzealnego El Prado.

San Diego Natural History Museum
Dużo zabawy, połączonej z nauką, czeka na najmłodszych w Muzeum Historii Naturalnej, theNAT. Pomimo, iż jest to względnie małe muzeum, jego ciekawa dekoracja oraz liczne interaktywne wystawy sprawią, iż dzieci w różnym wieku spędzą tu z przyjemnością wiele czasu.

Dinozaury i skamieniałości to tylko niektóre z atrakcji muzeum. Ekspozycje i prezentacje wykorzystujące technikę 3D przybliżą, jak ziemia wyglądała nawet 75 milionów lat temu.

Muzeum Historii Naturalnej

Natural History Museum, San Diego.

Nie przegap seansów na olbrzymim ekranie w Giant Screen Theatre, pokazujących ewolucję fauny i flory na Ziemi na przestrzeni wieków.

San Diego Air & Space Museum
Jeśli fascynuje Cię technologia, koniecznie odwiedź San Diego Air & Space Museum w Balboa Park. Przeznacz kilka godzin na obejrzenie interaktywnych wystaw oraz fascynujących eksponatów. Na szczególna uwagę zasługuje ekspozycja NASA, gdzie sprawdzić się będziesz mógł w roli astronauty i, na przykład, zasiąść za sterami rakiety kosmicznej podczas jej startu lub kierować pojazdem eksplorującym powierzchnię Księżyca.

muzeum kosmosu San Diego

San Diego Air & Space Museum.

Muzeum posiada także sporą kolekcję starych modeli samolotów i helikopterów, jak również sztucznych satelitów wykorzystanych w misjach kosmicznych.

Reuben H. Fleet Science Center
Całkowitym przeciwieństwem San Diego Museum of Art jest Centrum Nauki Reuben H. Fleet. Tu wszystkiego można, a nawet należy dotykać, gości zaś wita przy wejściu napis ‘Please touch’. Centrum oferuje ponad 100 różnych eksponatów i doświadczeń naukowych, w których zwiedzający mogą brać aktywnie udział. Szczególnie popularną atrakcją jest Giant Dome Theatre, czyli olbrzymie kino kopułowe.

Centrum Nauki San Diego

Reuben H. Fleet Science Center San Diego.

Znajdź informacje na temat aktualnego programu ekspozycji, godzin otwarcia i biletów do Fleet Science Center w San Diego.