Roadtrip Highway 1 na północ od San Francisco

Wiodący wzdłuż oceanu odcinek Highway 1, a następnie Hwy 101, pomiędzy San Francisco, a Cresent City to ukryty klejnot kalifornijskiego wybrzeża. Podczas, gdy większość turystów planujących objazdowe wycieczki po Kalifornii rozważa głównie rejony na południe od San Francisco, podróż na północ może przyjemnie zaskoczyć. Ta część wybrzeża obfituje w atrakcje przyrodnicze, malownicze krajobrazy oraz urokliwe miasteczka. Godna jest polecenia zwłaszcza dla osób uciekających przed masową turystyką.

roadtrip Highway 1

Highway 1 na północ od San Francisco – pomysł na roadtrip Highway 1 w Kalifornii.

Rozpoczynając podróż w San Francisco, przepraw się przez most Golden Gate. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji tego zrobić, zatrzymaj się w Battery Spencer, punkcie widokowym oferującym najlepsze widoki Złotych Wrót i panoramę San Francisco.

Znajdź tani wynajem samochodów w Kalifornii.

Muir Woods National Monument – lasy redwood na północ od San Francisco

Kalifornia słynie z lasów sekwojowych, w których podziwiać można jedne z najwyższych drzew na świecie. Imponujące sekwoje wieczniezielone, czyli redwood, znaleźć można już po około 40 min jazdy z centrum miasta.  30 km na północny zachód od San Francisco, na trasie Highway 1 położony jest rezerwat przyrody Muir Woods National Monument.

John Muir był amerykańskim inżynierem, pisarzem i miłośnikiem przyrody. Jesień swojego życia (zmarł w 1914 roku) poświęcił szerzeniu świadomości ekologicznej i ochronie przyrody Stanów Zjednoczonych. Zasłynął, jako jeden z pierwszych aktywistów w tej dziedzinie oraz założyciel Sierra Club – jednej z najważniejszych organizacji zajmujących się ochroną przyrody w USA. Działalność Muir’a stanowiła podwalinę do stworzenia parków narodowych Yosemite i Sequoia w 1890 roku.

las Muir

Muir Woods National Monument.

W 1908 roku, amerykański kongres podjął decyzję o objęciu ochroną lasów położonych bezpośrednio na północ od San Francisco. W uznaniu zasług ekologa, nadano im nazwę Muir Woods National Monument.

Muir Woods, bo tak w skrócie rezerwat jest powszechnie określany, jest domem dla ponad 1000-letnich, imponujących rozmiarów drzew. Pomimo, iż nie są one tak wysokie, jak w położonym dalej na północ Redwood National Park, rezerwat wart jest odwiedzenia, nawet po to, by, po wizycie w gwarnym San Francisco, odetchnąć świeżym powietrzem i zrelaksować się na łonie natury. Muir Woods oferuje wiele ścieżek pieszych wędrówek, o różnym stopniu trudności.

Znajdź więcej informacji na temat Muir Woods.

Do rezerwatu warto jest się wybrać z samego rana i, jeśli to możliwe, w ciągu tygodnia, aby uniknąć tłumów. Nieduża odległość dzieląca Muir Woods od obszaru metropolitalnego San Francisco, czyni z parku popularny cel jednodniowych wycieczek, zarówno dl a turystów, jak i mieszkańców miasta.

Jeśli podróżuje kamperem, miej na względzie, iż dojazd do parku jest niemożliwy dla pojazdów, o długości przekraczającej 10.6 metrów (35 feet), jako, że wiedzie do niego wąska, wijąca się droga o ostrych zakrętach.

Point Reyes National Seashore

Kontynuując podróż Hwy 1 wzdłuż Pacyfiku, dotrzesz do Point Reyes National Seashore. Półwysep Mount Reyes, wraz z przylegającym do niego odcinkiem dziewiczego wybrzeża uznany został w 1962 roku za rezerwat przyrody. Wizytę w nim rozpocznij od przystanku w miasteczku Olema, gdzie znajduje się centrum obsługi odwiedzających (visitor center). Uzyskasz w nim cenne informacje na temat fauny i flory parku oraz mapy ścieżek trekkingowych i punktów widokowych.

Point Reyes zatoka

Tomales Bay – zatoka śródlądowa w Point Reyes (widoczna z Chimney Rock).

Oprócz malowniczego, dzikiego wybrzeża możesz mieć okazję podziwiać w Point Reyes wiele gatunków zwierząt, w tym słonie morskie, łosie a nawet wilki preriowe (obserwacja tych ostatnich wymaga jednak dobrego obiektywu i lornetki). Łosiom dedykowany jest cały sektor w północnej części parku – występują w nim szczególnie obficie i często zbliżyć się można do nich na niewielką odległość.

Podczas wędrówek po rezerwacie, natknąć się można na wiele interesujących miejsc, jak na przykład latarnia morska, majestatycznie wznosząca się na klifowym wybrzeżu, „cyprysowy tunel”, czyli alejkę wysadzaną cyprysami, które zasklepiają się nad przechodzącymi, sprawiając wrażenie spaceru tunelem, czy też wrak statku rybackiego.

latarnia w Point Reyes

Latarnia morska w Point Reyes.

Szczególnie malowniczy widok w Point Reyes oferuje wodospad Alamere Falls. Woda spada tu z około 12 metrowej wysokości bezpośrednio na plaże. Dostanie się do wodospadu wymaga około 7 kilometrowej przeprawy przez las oraz dość strome skały – widok zrekompensuje jednak trudy.

Alemere Falls

Roadtrip Highway 1 na północ od San Francisco: Alemere Falls.

Rezerwat Point Reyes ma wiele do zaoferowania. Jeśli chcesz go poznać dokładniej, jeden dzień okaże się z pewnością niewystarczający.

Znajdź więcej informacji na temat Point Reyes National Seashore.

Z Point Reyes to Mendocino

Odcinek Highway 1 na północ od Point Reyes oferuje wiele ciekawych przystanków i okazji do „rozprostowania nóg” i nacieszenia oczu nietuzinkowymi widokami.

Fanom kina polecamy zatrzymanie się w Bodega Bay, miasteczku, w którym nakręcono wiele scen z kultowego filmu Hitchcocka, „Ptaki”. Jako plan filmowy wykorzystany został budynek tutejszej szkoły, dzwonnica, wokół których gromadziły się ptaki, jak również restauracja Tides Wharf.

scena z filmu Ptaki

Opanowana przez ptaki szkoła w Bodega Bay – scena z filmu „Ptaki”.

Dalej droga na północ autostradą nr 1 prowadzi przez Sonoma Coast State Park, poprzez rzekę Russian River.

Wskazówka: miłośnicy wina skorzystać mogą z okazji, aby odwiedzić region winny Sanoma. W tym celu, tuż po przekroczeniu mostu, kierowac się muszą na wschód, drogą CA-116.

Roadtrip Highway 1: Mendocino i Ford Bragg

Po około 3 godzinach jazdy z Point Reyes w kierunku północnym, dotrzemy do urokliwego miasteczka Mendocino. Licząca sobie około 1000 mieszkańców osada jest prawdziwym magnesem dla artystów, poszukujących spokoju i inspiracji na łonie natury.

plaża Mendocino

Plaża w Mendocino (the Portuguese Beach).

Miasteczko znane jest także wśród entuzjastów dobrego wina (z racji na sąsiedztwo regionu winiarskiego) oraz foodies – można w nim znaleźć zadziwiający, jak na tak małą miejscowość, wybór restauracji. Wiele z nich, korzystając z hojności i bliskości oceanu, wyspecjalizowało się w daniach z ryb i owoców morza, a w szczególności krabów. Mendocino podejmuje wiele festiwali i eventów gastronomicznych i winiarskich, przyciągając gości z całego kraju, a nawet zza granicy.

Hotele w Mendocino – porównaj oferty.

Oferta zakwaterowania w Mendocino i okolicach jest bardzo wszechstronna; oprócz hoteli zatrzymac się tu można także w pensjonatach typu bed & breakfast, w pensjonatach agroturystycznych oraz na kempingach.

Kierując się dalej na północ dotrzesz do kolejnego miasta na trasie Highway 1 na północ od San Francisco, Fort Bragg (nie mylić z noszącą taką samą nazwę bazą wojskowa w Karolinie Północnej).

Posiadające 7 tyś. mieszkańców Fort Bragg jest miastem przemysłowym, mniej ukierunkowanym na turystykę. Pomimo ograniczonej oferty typowo turystycznych atrakcji, posiada dobrze rozwinięte zaplecze hotelowe, dzięki czemu traktowane może być, jako baza wypadowa do północnej Kalifornii. Ceny zakwaterowania w Fort Bragg są często konkurencyjne w stosunku do innych, popularniejszych przystanków na kalifornijskim wybrzeżu.

Znajdź zakwaterowanie w Fort Bragg.

W mieście znajduje się port rybacki oraz przystanek kolei towarowej California Western Railroad, służącej głównie do transportu drewna z lasów północnej Kalifornii. Turystów zaciekawi zapewne zabytkowy pociąg, znany jako Skunk Train.

stara kolej Kalifornia

Pomysł na roadtrip Highway 1: Zabytkowa kolej Fort Bragg – Skunk Train.

Pociąg kursuje pomiędzy Fort Bragg i oddalonym od niego o około 56 km miasteczkiem Willits. Malownicza trasa podróży wiedzie przez pasmo górskie Mendoncino Mountains, lasy redwoods, tunele i mosty. Dotarcie do Willits wymaga przesiadki  na stacji Northspur na inny, równie zabytkowy tabor. Wielu turystów wysiada właśnie w Northspur, zatrzymuje się na piknik i powraca do Fort Braggs.

W Fort Braggs warto jest wybrać się na tak zwana Szklaną Plażę. Nazwa ta wywodzi się od dużej ilości szkła, które pod wpływem fal i piasku przybrało formę szklanych kamyków. W przeszłości plaża była miejscem gdzie okoliczna ludność pozbywała się śmieci. Praktyki takie zostały zakazane wraz z rozwojem świadomości ekologicznej, plaża zaś gruntownie oczyszczona, jednak fragmenty szkła, oszlifowanego przez ocean pozostały tu na stałe.

Glass Beach

Glass Beach w Fort Braggs.

Wielobarwne szklane „kamyki” okazały się na tyle atrakcyjne dla odwiedzających plażę turystów, iż, aby zachować jej unikalny charakter, niezbędne zostało wprowadzenie zakazu ich zbierania.

Drive Thru Tree w Leggett i Avenue of the Giants

Kontynuuj podróż na północ Autostradą nr 1 do miejscowości Leggett. Tu autostrada się kończy, dalszą podróż zaś (na północ, lub na południe) kontynuować można  Hwy 101. W Leggett nie przegap Drive Thru Tree – olbrzymiego drzewa, przez które można, dosłownie, przejechać. Blisko 5-metrowa średnica drzewa, znanego także jako Chandelier Tree,  pozwoliła na wycięcie u jego podstawy otworu, w którym zmieści się większość samochodów osobowych. Przejazd przez/pod Drive Thru Tree kosztuje $5.

Drive Thru Tree

Drive Thru Tree, Kalifornia.

Zmierzając dalej na północ, dotrzesz do Confussion Hill, położnej na trasie Hwy 101 atrakcji opierającej się na iluzji optycznej. Sprytnie skonstruowany Gravity House, za pomocą prostych sztuczek i wybiegów sprawi, iż zakwestionujemy prawa ciążenia.

Inną okoliczną ciekawostką jest One Log House – dom stworzony we wnętrzu pnia ściętego drzewa. W umiejscowionym tuż przed terenami rekreacyjnymi Richardson Grove State Park domu znalazł się miejsce na strefę kuchenną, jadalną, dzienną oraz sypialną – wszystko to w środku wydrążonego pnia.

Jednym z najbardziej malowniczych miejsc w północnej Kalifornii jest Avenue of the Giants – ponad 50-kilometrowej długości droga, biegnąca równolegle do Hwy 101, pomiędzy Phillipsville i Pepperwood. Przecina ona las redwood; giganci to olbrzymie sekwoje wznoszące się po obydwu jej stronach.

Aleja Gigantów Kalifornia

Avenue of the Giants.

Aleja Gigantów wiedzie na obrzeżach Humboldt Redwoods State Park, w którym znaleźć można wiele ciekawych ścieżek trekkingowych. Mniej więcej w połowie drogi usytuowane jest Visitor Center, w którym dostępne są mapy parku oraz informacja, na temat miejsc wartych uwagi.

Ferndale i Eureka

Z powrotem na Hwy 101 zauważysz, iż krajobraz staje się coraz bardziej dziki, las coraz gęstszy, a drzewa coraz wyższe w miarę zbliżania sie do północnej granicy stanu. Jeśli czas na to pozwala, zjedź z Hwy 101 w kierunku zachodnim, do Ferndale. To niewielkie miasteczko zachwyca efektowną architekturą, w której dominują kolorowe fasady kamienic w stylu wiktoriańskim. Ferndale założone zostało w drugiej połowie XIX wieku przez emigrantów z Danii, którym poświęcone jest lokalne muzeum.

Ferndale

Fernadale, Kalifornia.

Około 30 minut drogi dalej na północ, położone jest kolejne czarujące, a jednocześnie największe miasto północnego wybrzeża Kalifornii – Eureka. Założone w 1850 roku i liczące około 27 tyś. mieszkańców miasto położone jest malowniczo nad Zatoką Humboldta. Przemysł portowy oraz drzewny były przez długie lata podstawą gospodarki Eureki. Dzisiaj, aktywność portowa (rybacka i cargo) nadal kwitnie, jednak coraz większą rolę odgrywać zaczyna turystyka. Eureka pochwalić się może pięknie odrestaurowanym Starym Miastem.

Do innych atrakcji zalicza muzeum morskie Humboldt Bay Maritime Museum, oraz wycieczki po Zatoce Humboldta zabytkowym statkiem „Madaket”, z 1910 roku.

 łódź Madaket

Zwiedzaj Eurekę od strony oceanu na pokładzie „Madaket”.

W Eurece znajduje się także jeden z najbardziej emblematycznych przykładów amerykańskiej architektury wiktoriańskiej. Chodzi tu o rezydencję Carson House, wznoszącą się na 2nd Street Starego Miasta. Zbudowana została ona w 1886 r. dla Williama Carsona, jednego z kalifornijskich „magnatów drewna”. Dom, niestety, oglądać można tylko z zewnątrz.

Carson House

Carson House, Eureka.

Kierując się dalej na północ Hwy 101, po około 1.5 godzinie dotrzesz do jednej z największych atrakcji turystycznych północnej Kalifornii, parku narodowego Redwood.

Znajdź więcej informacji na temat Redwood National State Park.

Crescent City

Ostatni przystanek na trasie naszej podróży wzdłuż wybrzeża północnej Kalifornii to Crescent City. Miasto położone jest około 30 km od granicy stanowej z Oregonem.

Podobnie jak Eureka, odegrało dużą role w rozwoju przemysłowym tej części stanu.

Stanowi dobrą bazę wypadową do parku Redwood, oferując szeroki wybór opcji zakwaterowania.

DO największych atrakcji Crescent City zalicza się latarnia morska Battery Point Lighthouse. Wznosi się ona na niewielkiej wyspie; podczas odpływy dostać się można na nią pieszo i zwiedzić niewielkie muzeum pokazujące, jak wyglądało życie latarnika i jego rodziny w przeszłości, a także wspiąć na szczy latarni.

Battery Point latarnia

Battery Point Lightwouse.

Znajdź więcej informacji na temat Battery Point Lighthouse.

W centrum miasta na uwagę zasługuje także Del Norte County History Museum. Posiada ono interesującą kolekcję poświęcone indiańskim plemionom Tollowa i Yurok zamieszkującym w przeszłości tereny północnej Kalifornii, a także życiu pierwszych europejskich osadników na tych terenach. Muzeum usytuowane jest w budynku byłego więzienia; niektóre z jego cel otwarte zostały dla zwiedzających.

Znajdź więcej informacji na temat Del Norte County History Museum.

Turystów odwiedzających Crescent City z dziećmi zainteresuje zapewne lokalne akwarium, Ocean World https://oceanworldonline.com/. Jest to stosunkowo niewielki obiekt w porównaniu do innych atrakcji tego typu, jakie znaleźć możemy w Kalifornii, pozwala jednak na interakcje z wieloma gatunkami oceanicznej fauny, niewielkich, płytkich zbiornikach, co zawsze cieszy najmłodszych.

Znajdź zakwaterowanie w Crescent City.

Ocean World akwarium

Akwarium Ocean World – atrakcja Crescent City dla najmłodszych.

W akwarium dużą popularnością cieszą się także pokazy z udziałem sympatycznych lwów morskich.

Czytaj także :