Exploratorium San Francisco – muzeum nauki, technologii i sztuki w Kalifornii

Nowoczesne, interaktywne muzea nauki cieszą się niesłabnącą popularnością wśród odwiedzających w każdym wieku. Dotyczy to również słynnego Exploratorium w San Francisco, uznawanego za prekursora tego typu instytucji.

Powstałe ponad 50 lat temu, muzeum idzie z duchem czasu, stale rozwijając i aktualizując swoją ofertę, dzięki czemu jest ono prawdziwym hitem zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci.

Exploratorium San Francisc

Exploratorium San Francisco.

W tym gigantycznym laboratorium, przybliżającym tajemnice nauki poprzez zachęcające do interakcji eksponaty, znalazło się także miejsce dla sztuki, według założyciela Exploratorium, ściśle z nauką powiązanej.

“Scientists and artists are the world’s noticers. Their job is simply to note what other people cannot”

“Naukowcy i artyści to ‘zauważacze’. Ich zadaniem jest zauważanie tego, czego inni nie widzą” – Frank Oppenheimer

Pomysł stworzenia miejsca inspirującego do zadawania pytań i odkrywania praw kierujących otaczających nas światem był Frank Oppenheimer, amerykański fizyk oraz wykładowca uniwersytecki, a następnie z wyboru, także pedagog na poziomie szkoły średniej. Znaczną cześć swej kariery naukowej poświęcił on właśnie na szukanie sposobów na to, jak zamiłowanie do nauki krzewić właśnie wśród młodzieży.

Oto Exploratorium:

Od 2013 roku usytuowane w nowej siedzibie, w malowniczej nabrzeżnej dzielnicy Embarcadero Exploratorium znajduje się na trasie popularnych turystycznych szlaków po San Francisco.

Choć wstęp do budynków muzeum jest płaty, znaczna jego część położona na otwartym powietrzu dostępna jest nieodpłatnie dla każdego (więcej informacji o tym, jak kupić taniej bilety do Exploatorium znajdziesz w artykule poniżej).

Atrakcje Exploratorium

Północna Kalifornia, a w szczególności oddalona od San Francisco o niecałą godzinę Dolina Krzemowa LINK są prawdziwym magnesem dla ludzi nauki i pionierów nowych technologii. Wielu z gigantów technologicznych Sillicon Valley, w tym Google, miało aktywny udział w tworzeniu najnowszych wystaw Exploratorium.  Entuzjastów technologii i wszelkiego rodzaju „nerdów” – w każdym wieku – nie brak też wśród gości muzeum.

Ponad 600 interaktywnych ekspozycji Exploratorium pogrupowanych jest w czterech strefach tematycznych, tzw. galeriach (choć wiele eksponatów wymyka się jednoznacznej klasyfikacji, ze względu na swoją uniwersalność). Są to:

Bechtel Central Gallery: Seeing and Listening – ta, istniejąca od powstania muzeum strefa, zawierająca wiele oryginalnych eksponatów, poświęcona jest, jak podpowiada nazwa, zmysłom.

East Gallery: Living Systems – tutaj goście zapoznać się mogą z różnym układami biologicznymi i zachodzącymi w nich procesami, zarówno tymi, zachodzącymi na poziomie komórkowym, jak i na większą skalę. Obejrzeć tu można, między innymi, jedną z najstarszych wystaw muzeum: rozwój embrionu kurzego w różnych fazach.

Osher West Gallery: Human Behaviour – pamięć, uczucia, percepcja, proces podejmowania decyzji, to tylko niektóre działy, którym dedykowana jest ta część muzeum. Szereg eksponatów skłania odwiedzających do zastanowienia się co wpływa na ich reakcje i zachowanie.

Fisher Bay Observatory Gallery – szklane ściany tej części muzeum pozwalają jej gościom obserwować, jednocześnie wyjaśniając je, procesy środowiskowe zachodzące na zewnątrz: zachmurzenie, opady, stan wód zatoki, etc..

South Gallery: Tinkering – warsztat, w którym powstaje większość eksponatów muzeum jest jednocześnie jedną z jego najciekawszych stref. Założyciel Exploratorium zdecydował się na umożliwienie wstępu do niego, z zachowanie niezbędnych środków bezpieczeństwa, tak, by zwiedzający mogli na własne oczy zobaczyć technologie wykorzystywane przy budowie eksponatów.

Ultranowoczesne, przyjazne środowisku budynki Exploratorium same w sobie zasługują na uwagę. Wykorzystują najnowocześniejsze technologie pozwalające na energetyczną samowystarczalność. Większośc z nich wznosi się na terenie jednego z mól Embarcadero, Pier 15. Częśc ekspozycji, płatna, a także nieodpłatna, dostępna dla każdego, ulokowała się pod otwartym niebem, pomiędzy Pier 15 i Pier 17.

Bilety do Exploratorium – kup taniej z CityPASS San Francisco

Koszt wstępu do Exploratorium wynosi $29.95 od osoby dorosłej (18-64 lata), $24.95 dla młodzieży (13-17 lat), seniorów, osób niepełnosprawnych, $19.95 dla dzieci (4-12 lat). Dzieci do 4 roku życia wchodzą nieodpłatnie.

Aby zaoszczędzić na biletach do Exploratorium, rozważyć warto wykupienie karty zniżkowej CityPASS San Francisco. Jest to program zniżkowy obejmujący niektóre z najpopularniejszych atrakcji miasta, w tym, dla miłośników nauki, także California Academy of Sciences.

Kup CityPASS San Francisco online i zwiedzaj Exploratorium taniej.

Zobacz także:

Atrakcje San Francisco: