Najlepsze plaże Kalifornii

Kalifornia to, wraz z Florydą, najpopularniejsza destynacja plażowa w USA.

Plaże mierzącego ponad 1300 km kalifornijskiego wybrzeża to nie tylko ciepłe wody Pacyfiku i malownicza sceneria, ale także styl życia: luz, aktywność na świeżym powietrzu, zgiełk i niewyczerpywalna niemal oferta atrakcji w emblematycznych miastach i nadmorskich kurortach.

surf w Kalifornii

Kalifornia jest jedną z najlepszych destynacji surfowych w Kalifornii.

Z drugiej strony, niewiele miejsc w Stanach Zjednoczonych oferuje tak duży wybór dziewiczych i niemal bezludnych plaż, pozwalających relaksować się na łonie natury, bez turystycznych tłumów.

Crystal Cove

Plaże parku stanowego Crystal Cove w Kalifornii – oaza spokoju oddalona o godzinę drogi z Los Angeles.

Poniżej przybliżamy najpopularniejsze plaże Kalifornii, trafiające w różne gusta i upodobania.

Wycieczki do Kalifornii – zarezerwuj z biurem podróży.

Kalifornia: plaże miejskie

Turyści, którzy pragną skąpać się w wodach Oceanu Spokojnego, nie tracąc jednocześnie okazji by poczuć atmosferę kalifornijskiego nadmorskiego miasteczka, odwiedzić powinni koniecznie:

Santa Monica Beach

Ta położona na zachodnich obrzeżach metropolii Los Angeles, koło 30 km na zachód od jego centrum miejscowość Santa Monica rozkwitła wokół niezwykłej urody plaży. Choć Santa Monica Beach, dzięki swym warunkom naturalnym posiada status parku stanowego, nie przeszkadza jej to funkcjonować w sąsiedztwie gwarnego i malowniczego miasteczka, oferującego wiele atrakcji zarówno za dnia, jak i po zachodzie słońca.

Zaliczają się do nich, między innymi drewniane molo, na którym znalazło się miejsce dla niewielkiego lunaparku i zamkniętej dla ruchu kołowego nadmorskiej promenady, wśród której rozlokowały się butiki, restauracje i kawiarnie. Santa Monica docenią z pewnością foodies; oprócz tradycyjnej kuchni amerykańskiej, spotkać tu można smakołyki z różnych zakątów świata.

Znajdź więcej informacji na temat Santa Monica.

Venice Beach

Bardzo zbliżony charakter posiada sąsiadująca z Santa Monica miejscowość Venice Beach. Tutejsza plaża wyróżniająca się szerokim pasem, miękkiego piasku i łagodnie opadającym dnie szybko zapełnia się mieszkańcami i gośćmi tętniącego życiem kurortu, który ukochała sobie szczególnie bohema i zwolennicy alternatywnego stylu życia.

Venice Beach graffiti

Artyści ulicy kochają Venice Beach.

Oprócz graficiarzy, malarzy, muzyków ulicznych, żonglerów oraz wszelkiego rodzaju ekscentryków, Venice Beach przyciąga także zwolenników aktywnego stylu życia; z myślą o nich stworzono tu siłownię na świeżym powietrzu, znaną jako Muscle Beach oraz skate park z widokiem na ocean.

Muscle Beach

Muscle Beach, siłownia na plaży.

W Venice Beach warto jest wybrać się także na spacer wgłąb miasta, aby z bliska obejrzeć jego oryginalną architekturę, inspirowaną włoska Wenecją.

Zarezerwuj hotel w Los Angeles.

W okolicach Los Angeles, sporą popularnością cieszy się także plaża Redondo. Oprócz niezwykłej urody, choć nieco może zepsutej gęstą zabudową wybrzeża, wyróżnia ją obfitość boisk do siatkówki plażowej. Jest też ważnym punktem odniesienia dla kultury surfowej w Kaliornii. Oferuje warunki dla surferów na różnym poziomie zaawansowania.

Dowiedz się więcej o Venice Beach.

Newport Beach

Ocean, plaża i miasto tworzą także ciekawą mieszankę w Newport Beach. Ta nadmorska miejscowość, rozsławiona przez serial O.C. posiada aż 4 plaże położone w niewielkiej odległości od ścisłego centrum miasta: Newport Beach Municipal Beach, Balboa Beach, China Cove Beach i Corona del Mar State Beach. Każda z nich to świetna lokalizacja dla osób, które chcą się cieszyć plażą, jak również wszystkimi ułatwieniom, jakie oferuje miasto.

Spacer wzdłuż plaż Newport Beach.

Plaże Kalifornii bez tłumów

Turyści, którym bardziej niż na miejskich wygodach zależy na wypoczynku na łonie natury, w Kalifornii wiele ku temu okazji. „Poszarpane” wybrzeże tego stanu obfituje w często nieco ukryte plaże, na których nie należy obawiać się tłumów. Niektóre okazać się mogą zupełnie puste. Dostęp do niektórych może być utrudniony.

Wśród dziewiczych, odludnych plaż w okolicach San Francisco znajdują się między innymi:

McClures Beach, Limantour i Sculptured Beach na przylądku Point Reyes, około półtorej godziny drogi z San Francisco.

dzika plaża Kalifornia

Limantour Beach, Pont Reyes National Shore.

Odwiedzając północne wybrzeże Kalifornii nastawić się należy na silne wiatry i porywiste fale. Ocean Spokojny, wbrew nazwie, potrafi tu być bardzo wzburzony, tutejsze plaże zaś, choć nacieszą oczy niezwykłymi widokami, bardziej nadają się do podziwiania i relaksu na piasku, niż pływania. Często są one też kamieniste, warto więc zabrać ze sobą stosowne obuwie.

Jest to przypadek położonej znacznie bliżej miasta, a jednak rzadko zatłoczonej plaży Rodeo Beach. Pokryta jest ona wielobarwnymi, szlifowanymi przez morskie fale kamykami. Niezbyt wygodne by na nich leżeć, jednak prawdziwa gratka dla amatorów fotografii.

Muir Beach

Piaszczystą plażą w okolicach San Francisco jest, między innymi, Muir Beach.

W okolicach San Francisco, warto jeszcze wspomnieć Glass Beach, czyli Szklaną Plażę. Czerpie ona swoją nazwę od szklanych “kamyków”, którymi jest wysypana. W przeszłości w tym rejonie wybrzeża powszechnie wyrzucane były szklane odpady. Ocean stopniowo zwracał szlifowane falami fragmenty szkła, tworząc jedyną w swoim rodzaju plażę.

Szklana Plaża Kalifornia

Beach Glass, Kalifornia.

Popularną destynacją plażową w centralnej części wybrzeża Kalifornii jest rejon znany jako Big Sur. Uchodzi on za najbardziej spektakularny odcinek wybrzeża w całych Stanach Zjednoczonych.

Takich widoków oczekiwać można wzdłuż Big Sur:

Wśród najpiękniejszych plaż Big Sur wymienić warto:

 • Pfeiffer Beach (znana z fioletowego piasku)
 • Gamboa Point Beach
 • Mill Creek Beach
 • Point Sur State Historic Park
 • Swiss Canyon Beach
 • Sand Dollar Beach

fioletowa plaża Kalifornia

Piasek w różnych odcieniach fioletu to znak rozpoznawczy Pfeiffer Beach. Pochodzi on z erozji okolicznych skał manganowych o takim właśnie zabarwieniu.

Kierując się dalej na południe, wiele pięknych, niezatłoczonych, choć rzadko w rzeczywistości pustych plaż, z racji na bliskość miasta, znaleźć można w okolicach Los Angeles.

Na El Matador State Beach, położonej nieopodal Malibu, podziwiać można unikalne formacje skalne

plaże Kalifornii El Matador

Charakterystyczne łuki skalne to znak rozpoznawczy El Matador Beach.

Bardzo popularna jest także plaża El Pescador. Jej charakterystycznym elementem są kałuże formujące się w czasie odpływu. W tych mikro zbiornikach z bliska przyjrzeć się można niektórym z gatunków zamieszkujących ocean, zwłaszcza ukwiałom, czy drobnym skorupiakom.

Oaza spokoju, a w niej często także delfiny, foki i lwy morskie, znaleźć można na Zuma Beach, plaży oddalone o zaledwie 40 minut dogi samochodem od centrum Los Angeles.

Zuma Beach, choć nieszczególnie odległa od skupisk ludzkich, jest na tyle duża, iż rzadko się zapełnia. Oprócz plażowiczów, przyciąga też faunę morską.

Wartym polecenia przystankiem na tym odcinku kalifornijskiego wybrzeża jest też Malibu Lagoon State Beach. Położona w miejscu ujścia Malibu Creek do oceanu.

plaża w Malibu

Malibu Lagoon State Beach.

W jej bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się ulubiona przez surferów Malibu Surfrider Beach.

Na południowym krańcu wybrzeża Kalifornii, w okolicach San Diego, wybór plaż jest olbrzymi.

Zakwaterowanie w San Diego – porównaj oferty.

Wśród najpopularniejszych w tej części stanu zaliczają się:

 • Coronado Beach
 • La Jolla Cove Beach
 • Pacific Beach
 • Flat Rock Beach
 • South Mission Beach
 • Playa Pacifica

Zobacz przewodnik po plażach San Diego:

Posiadaczy psów odwiedzających Kalifornię z pupilami lub po prostu wielbicieli tych czworonogów, zainteresuje z pewnością Psia Plaża w San Diego.

plaża dla psów Kalifornia

Na Dog Beach mile widziane są wszystkie psiaki.

Więcej informacji na temat Kalifornii na portalu turystycznym Visit California.

Czytaj także:

Zarezerwuj atrakcje w Kalifornii