Gniazdka w USA – wtyczki, przejściówki i transformatory

Przygotowując się do podróży za ocean, nie zapomnij, iż gniazdka w USA mają inny format, niż w Polsce (oraz w ogółem w Europie); różni się też napięcie.

Jeśli więc chcesz móc korzystać z własnych urządzeń elektrycznych, jak suszarka do włosów, lub elektryczna szczoteczka do zębów, czy też naładować laptop telefon komórkowy, potrzebować będziesz co najmniej tzw. przejściówki, czyli urządzenia adaptującego polską wtyczkę do amerykańskiego gniazdka.

amerykańska przejściówka

Przejściówka (adapter do gniazdka) przystosowuje polskie wtyczki do gniazdek w USA.

W przypadku urządzeń o większej mocy, niezbędny może okazać się także transformator.

Zasilanie w USA – gniazdka i napięcie

Gniazdka elektryczne i wtyczki w USA wyglądają tak:

gniazdka i wtyczki w Stanach

Z amerykańskiej sieci korzystać możemy wykorzystujące małe, i w podstawowej wersji,  także tanie urządzenie, będące elementem przejściowym pomiędzy polską wtyczką, a amerykańskim gniazdkiem. Istnieje kilka rodzajów przejściówek (po angielsku plug adapter). Najprostsze adaptują jeden, konkretny typ wtyczki na potrzeby amerykańskiej sieci. Bardziej wyszukane, a także droższe, to tak zwane przejściówki uniwersalne, umożliwiające podłączenie do gniazdka w USA najpopularniejszych rodzajów wtyczek z wielu różnych krajów.

Jeśli posiadach już przejściówkę, pamiętaj, iż nie zmienia ona napięcia i natężenia prądu; w Stanach zjednoczonych wynosi ono 110 V o częstotliwości 60 Hz, podczas gdy w Polsce wykorzystuje się napięcie 220-230 V o częstotliwości 50 Hz. Oznacza to, iż urządzenia wymagające większej mocy do pracy – np. suszarka do włosów, lub maszynka do golenia – nawet po podłączeniu do sieci w USA za pomocą przejściówki, nie będą funkcjonować poprawnie.

Na szczęście z różnicą w napięciu poradzi sobie większość nowoczesnych sprzętów elektronicznych typu laptop, tablet, smartfon, aparat fotograficzny. Ładowarki praktycznie wszystkie z nich, wyprodukowane po 2005 roku, posiadają wbudowany transformator napięcia.

Czy warto kupić transformator napięcia?

W przypadku urządzeń, którym nie wystarczy do prawidłowego funkcjonowania napięcie 110 V, zastosować można niezależny transformator napięcia. Pozwoli on na korzystanie w USA z wszelakich urządzeń pochodzących z Polski. Transformatory takie nabyć można w specjalistycznych sklepach, mają jednak one dwie podstawowe wady: oprócz ceny, nieporównywalnie wyższej o prostej przejściówki, są także duże i ciężkie, a więc niepraktyczne z punktu widzenia zwykłego turysty.

Rozważ, czy aby na pewno są niezbędne podczas podróży. Okazać się może, iż prostszym i tańszym rozwiązaniem, jest zakup pożądanego sprzętu np., suszarki do włosów (choć w te akurat wyposażone są praktycznie wszystkie hotele w USA) na miejscu.

Uwaga: na rynku dostępne są także, rozmaite kombinacje przejściówki z transformatorem napięcia. Unikaj tego rodzaju produktów pochodzących z niepewnych źródeł: w ekstremalnych przypadkach zniszczyć mogą one twoje sprzęty, lub wywołać pożar.

Kup przejściówkę przed podróżą do USA

Przejściówki kupić można zarówno w fizycznych sklepach z elektroniką, w sklepach z pamiątkami, na lotniskach, jak również w sklepach online. Cieszących się mniejszym popytem transformatorów szukać należy w specjalistycznych sklepach. W przypadku jednych i drugich, zalecamy zaopatrzenie się w nie z wyprzedzeniem. Na lotnisku będą one niemal zawsze droższe.

Sprzęt elektroniczny z USA – czy będzie działał w Polsce?

Wiele osób odwiedzających Stany Zjednoczone korzysta z okazji, by zaopatrzyć się w sprzęty elektroniczne dostępne tu w przystępniejszych, niż w Europie cenach. Dotyczy to zwłaszcza produktów marki Apple. Tu problem niekompatybilnych wtyczek i różnicy napięcia pojawia się ponownie.

Jak już wspomnieliśmy, w przypadku większości nowoczesnych urządzeń, których ładowarka posiada wbudowany transformator napięcia, zwłaszcza laptopów czy telefonów komórkowych, problem ten rozwiąże po prostu odpowiednia przejściówka – w tym przypadku dostosowująca amerykańską wtyczkę do polskiego gniazdka. Nie mniej jednak, zakupując sprzęt elektroniczny w Stanach Zjednoczonych do używania w Polsce, zasięgnij uprzednio porady u sprzedającego, czy przystosowany jest on do napięcia 230 V.

Czytaj również:

Gotówka i karty kredytowe w USA