Disneyland Los Angeles i Disney California Adventure Park

Aktualizacja COVID-19: Park Disneyland w Kalifornii jest otwarty. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja oraz noszenie maseczki ochronnej przez wszystkich gości powyżej 3 roku życia. Szczepienie przeciwko Covid-19 i/lub negatywny wynik testu są zalecane, jednak niewymagane.

Poznaj aktualne wytyczne dotyczące wstępu do Disneyland Resort w Kalifornii.

Pierwszy park tematyczny sygnowany nazwiskiem Walta Disneya zainaugurowany został w 1955 roku, w Anaheim, na południu Los Angeles. Jako jedyny ze wszystkich parków Disneyland powstawał bezpośrednio pod nadzorem samego Walta Disneya.

Disney Kalifornia

Disneyland Los Angeles.

Od otwarcia park nieustannie się rozbudowywał, dodawane były nowe atrakcje, zaś w połowie lat 90-tych, oryginalna nazwa Disneyland zmieniona została na Disneyland Park. W 2001 roku, w jego bezpośrednim sąsiedztwie otwarty został nowy, pełen ekscytujących atrakcji Disney California Adventure Park.

Disneyland Park

Pierwszy park Disneya oferuje ponad 60 atrakcji (kolejek, karuzel, etc.), bajkowe budowle oraz towarzystwo kultowych postaci bajek, wśród których większość z nas dorastała.

Ostatnio, Disneyland Park wzbogacił się o nową, i już cieszącą się olbrzymią popularnością strefę tematyczną Star Wars: Galaxy’s Edge, przybliżającą świat słynnej sagi Georga Lucasa.

Park Disneyland w Los Angeles podzielony jest na 9 obszarów tematycznych.

Największe atrakcje Disneyland Park

Adventureland to strefa inspirowana przygodami Indiany Jonesa – hitu kasowego z Harrisonem Fordem w roli głównej. Znaleźć w niej można jedną z najstarszych, choć wielokrotnie modernizowanych i nadal niezmiennie popularnych atrakcji, a mianowicie Jungle Cruise, czyli przeprawę łodzią przez dżunglę, w której kryją się rozmaite postaci z filmów o Indiana Jonsie.

Zainaugurowana zostałą ona w 1955 roku, podczas otwarcia parku.

Indiana Jones w Disneyland

Indiana Jones Adventure w Disneyland Los Angeles.

Strefa Tomorrowland, doczekała się także wielu renowacji i modernizacje, tak aby, pomimo upływu czasu nadal wybiegać w przyszłość. Jedną z najpopularniejszych atrakcji jest tu Space Mountain, kolejka górska, która od 40 lat cieszy się niezmiennie popularnością gości parku poszukujących zastrzyku adrenaliny.

Space Mountain, Anaheim.

Długie kolejki ustawiają się także do Star Tour, wykorzystującej technologię 3D wycieczki po galaktyce.

Tomorrowland Disneyland Los Angeles

Star Tour, Tomorrowland.

Hitem obszaru Fantasyland, skierowanego głównie do młodszych gości parku, jest It’s a small world, niezwykle pogodna i barwna wycieczka łodzią poprzez kultury i tradycje świata, podczas której zobaczyć można ponad 300 ruchomych lalek. Wielbiciele bajki Piotruś Pan wybrać się tu mogą w podróż wraz z psotnym bohaterem w ramach atrakcji Peter Pans Flight.

Barwna atmosfera Nowego Orleanu, charakterystyczna architektura tego miasta, muzyka a nawet gastronomia doskonale oddana została w strefie New Orleans Square gdzie posłuchać można jazzu oraz spróbować typowych dla Luizjany dań. W specjalnie do tego przeznaczonym budynku mieści popularna kolejka inspirowana hitem kinowym Piraci z Karaibów. Jeśli chcesz poczuć dreszczyk emocji, wybierz się do Haunted Mansion, czyli Nawiedzonego Domu, także w tej samej strefie tematycznej.

Big Thunder Mountain Railroad to z kolei największą atrakcją Frontierland. Trasa tej tradycyjnej kolejki górskiej wiedzie poprzez kopalnię złota, nawiązując do słynnej gorączki złota w Kalifornii, z połowy XIX wieku. Przejazd kolejką jest niezwykle emocjonujący, pełen ostrych zakrętów, spadków i gwałtownych przyspieszeń.

kolejka górska Big Thunder Mountain

Big Thunder Mountain Railroad in Disneyland.

Diametralnie odmienne atrakcje oczekują podczas wycieczki statkiem parowym Mark Twain Riverboat, będącym jedną z najstarszych atrakcji parku.

W strefie Critter Country, na uwagę zasługuje wodna kolejka górska Splash Mountain, na której będziesz mieć okazję przeżyć wiele emocji, lecz także zmoczyc się przy spadkach wagoników z dużej wysokości. Dla młodszych dzieci bardziej polecana jest atrakcja The Many Adventures of Winnie the Pooh.

Najnowszym obszarem tematycznym parku w Anaheim jest Star Wars: Galaxy’s Edge. Inspirowana Gwiezdnymi Wojnami strefa otwarta została pod koniec maja 2019 i, z racji na olbrzymie zainteresowani, początkowo wstęp do niej wymagał uprzedniej rezerwacji.

Galaxy's Edge

Star Wars: Galaxy Edge – najnowsza część Disneyland Park.

Obecnie rezerwacja nie jest już niezbędna, z wyłączeniem części Oga’s Cantina i Savi’s Workshop. Liczyć się jednak należy z długimi kolejkami.

Znajdź więcej informacji na temat Galaxy’s Edge:

Doświadcz magii Disneya

Oprócz kolejek górskich, które dostarczą niezapomnianych wrażeń zarówno starszym, jak i młodszym gościom parku, Disneyland to także możliwość obcowania z popularnymi postaciami kreskówek i baśni zekranizowanych przez studio Walta Disneya. Aktorzy wcielający się w ich role przechadzają się po parku, radując szczególnie najmłodszych, którzy mają okazję przytulic się do Myszki Miki, zrobić zdjęcie z Kaczorem Donaldem, czy zamienić parę słów z ulubioną disnejowską księżniczką. Najmłodsze dzieci najwięcej okazji ku temu znajdą w strefie Mickeys Toontown, gdzie oprócz Myszki Miki I jej przyjaciół oczekuje na nie także szereg atrakcji przeznaczonych dla najmłodszych.

Strefa Main Street USA, znajdująca się tuż przy wejściu do parku, pozwala doświadczyć Ameryki z początku XX wieku. Zainspirowana została miasteczkiem Marceline w stanie Missouri, gdzie dzieciństwo spędził Walt Disney. Można tu znaleźć wierną rekonstrukcję sklepów, kamienic a nawet tramwajów z tamtych czasów.

Wybierz się na wycieczkę Disneyland Railroad, pociągiem z lokomotywą parową, lub, jeśli wolisz, zaprzęgiem konnym, na wycieczkę po tej strefie parku.

Main Street USA znana jest także organizowanych co wieczór, przy Cinderella Castle pokazów fajerwerków.

pokaz sztucznych ogni Disneyland

Pokaz sztucznych ogni w Disneyland Los Angeles.

Disney California Adventure Park

W 2001 roku, przy Disneyland Park, zainaugurowany został California Adventure Park, w którym, oprócz wielu emocjonujących atrakcji, znaleźć można także wiele odwołań do historii, kultury a także środowiska naturalnego Kalifornii.

Wyróżnić w nim warto, między innymi, Paradise Pier nawiązujący do słynnych lunaparków Zachodniego Wybrzeża. Uwagę zwracają szczególnie 49-metrowy diabelski młyn Mickeys Fun Wheel, a także rollercoaster California Screamin. Choc nawiązuje imituje on kalifornijskie pierwowzory drewnianych kolejek górskich, w zanadrzu ma wiele nowoczesnych technologii – przygotuj się na wiele emocji!

diabelski młyn Myszki Miki

Mickey’s Fun Wheel e California Screamin w strefie Paradise Pier.

Strefa The Grizzly Peak kolei jest odwołaniem do słynnych kalifornijskich parków narodowych Yosemite i Redwoods. Jeśli lubisz wodne atrakcje, nie przegap Grizzly River Run, spływu tratwą sztucznym strumieniem o mniej, lub bardziej wezbranych wodach. Dużą popularnością w tej części parku cieszy się także Soarin Around the World – czyli symulator lotu poprzez różne regiony świata.

The Hollywood Land, jak nietrudno się domyślic, inspirowany jest legendarną dzielnicą Los Angeles, czyli Hollywood. Największą atrakcją jest tu Hyperion Theater, goszczący niezwykle widowiskowe spektakle, aktualnie Frozen – Live at the Hyperion.

Przejażdżka z Lightning McQueen

W strefie Cars Land, powstałej w 2012 roku w oparciu o kinowy hit ‘Auta’ nie przegap Radiator Springs Races – szalonego wyścigu samochodzikami stylizowanymi na głównych bohaterów filmu.

Cars Land

Cars Land w Disney California Adventure Park.

Radiator Springs to niezwykle wierne odtworzenie miasteczka przedstawionego w filmie. Najmłodsi goście znajdą w Cars Land także atrakcje skierowane do siebie w tym Maters Junkyard Jamboree i Luigis Rollickin Roadsters. Strefa posiada też kilka sklepów i restauracji tematycznych.

Doskonałym zwieńczeniem dnia spędzonego w Disney California Adventura Park jest pokaz świateł i dzwięku World of Color, nad jeziorem na brzegu którego wznosi się Diabelski Młyn Myszki Miki.

Disneyland: Lightning Lane i Genie

Jesienią 2021 roku we wszystkich parkach Disneya w Stanach Zjednoczonych wprowadzono nowy system rezerwacji kolejek. W skrócie, Lightning Lane to możliwość wykupienia godzinnego „okna”/slotu, w którym chcesz skorzystać z danej atrakcji.

Wcześniej, tą samą usługę w parkach Disneya oferowały systemy FASTPASS i MaxPass, pozwalające, za dodatkową opłatą, ominąć kolejkę w wybranym oknie czasowym.

Usługa Lighting Lane powiązana jest ściśle z aplikacją Disney Genie. Smartphone może być niezwykle przydatnym gadżetem, z którego korzystamy już w codziennym życiu powszechnie. Świadome tego władze disneyowskich parków zadbały o stworzenie aplikacji, specjalnie z myślą o ich gościach. Pozwala ona spędzić jak najefektywniej czas na terenie parku, w zależności od preferencji i zainteresowań.

Disney Genie

Disney Genie podpowie, jak najlepiej wykorzystać czas w parku.

Po wskazaniu w Disney Genie atrakcji, które interesują nas najbardziej, aplikacja przedstawi sugestie tras zwiedzania parku i kolejności korzystania z poszczególnych z atrakcji, tak, by uniknąć zbędnego i często męczącego „chodzenia w kółko”. Weźmie ona pod uwagę godziny otwarcia atrakcji, przewidywany czas oczekiwania, poinformuje o wydarzeniach specjalnych, pokazach, paradach, etc., poleci powiązane, mogące Cię zainteresować atrakcje, a nawet pomoże dokonać rezerwacji w wybranych restauracjach. Aplikacja Disney Genie jest nieodpłatna.

Goście parku skłonni wydać nieco więcej, aby uniknąć stania w długich kolejkach, wykupić mogą płatny upgrade aplikacji, Genie+. Pozwala on zarezerwować wejście bez kolejki w ramach Lighting Lane w wybranym oknie czasowych do większości najpopularniejszych atrakcji parku.

Jak działa Disney Genie?

1-2 atrakcje przyciągające największe tłumy wyłączone są z usługi Genie+. Kolejkę do nich ominąć można wykupując bezpośrednio usługę Lighting Lane za pośrednictwem aplikacji My Disney Experience, lub bezpośrednio na terenie parku.

Zainstaluj aplikację Disneyland.

Downtown Disney District

Pomiędzy obydwoma parkami rozciąga się strefa Downtown Disney District, obfitująca w restauracje o różnym standardzie, kafejki, kina oraz, oczywiście, sklepy z pamiątkami.

Bilety do parków Disney California

Podobnie jak w przypadku innych popularnych parków rozrywki w Kalifornii odwiedzenie parków Disneya nie jest tanią przyjemnością.

Jednodniowy bilet do każdego z parków, dla gości od 10 lat wzwyż kosztuje, w zależności od pory roku, od $104 do $164 (2022). Dzieci w wieku 3-9 lat, korzystają z niewielkie zniżki, płacąc $98 do $155. Poszukując tanich biletów do Disneyland Kalifornia, unikaj, jeśli to możliwe, miesięcy wakacyjnych oraz weekendów.

Największe oszczędności poczynić można jednak zakupując bilety kilkudniowe; cena za każdy dzień spada wówczas w miarę, jak rośnie liczba dni, które planujemy w parku spędzić.

Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem dla osób, które odwiedzić chciałby zarówno Disneyalnd Park, jak i Disney California Adventure Park jest bilet Park Hopper, upoważaniający do wstępu do obydwu parków tego samego dnia. Jego cena wynosi $164 – $224 (2022) dla osób powyżej 10 roku życia i $158 – $215 (2022) dla dzieci w wieku od 3 do 9 lat. Sprawdź ceny biletów Park Hopper  w najbardziej odpowiadającej ci konfiguracji.

Za opłatą dodatkową Disneyland udostępnia także usługę Magic Morning, umożliwiającą wejście na teren parku na godzinę przed jego oficjalnym otwarciem, a przez to, uniknięcie kolejek.

Czytaj także: Tańsze bilety do Disney World i Universal – gdzie kupić?

Jeśli, oprócz parków Disneya, planujesz także odwiedzić w Kalifornii także Legoland  i SeaWorld, rozważ opcję CityPASS Southern California.

Artykuły spokrewnione: