Downtown Los Angeles – śródmieście Miasta Aniołów

Jeszcze do niedawna, centralna część Los Angeles omijana była raczej przez turystów. Śródmieście nie miało wielu atrakcji do zaoferowania, przyciągało za to osoby bezdomne.

centrum Los Angeles

Downtown Los Angeles.

Władze miasta, jak również organizacje pozarządowe, włoży jednak wiele wysiłku w rozwiązanie, przynajmniej częściowe problemu bezdomności, nie tylko poprzez przeniesienie dotkniętych nią osób do przytułków, ale także wymierną pomoc w rozpoczęciu ‘nowego życia’.

Śródmieście doczekało się bardzo potrzebnego odświeżenia wizerunku: odnowiono i rozbudowano strefę rezydencyjną; powstały także nowe instytucje kulturalne. Dzisiejsze centrum Miasta Aniołów zwraca uwagę nietuzinkową architekturą, ciekawą ofertą muzealną, sztuką przeniesioną na ulice w formie rzeźb i instalacji artystycznych, a także, co równie ważne, bo żywic należy zarówno duszę, jak i ciało, szerokim wachlarzem opcji gastronomicznych.

Nadal jednak warto jest zachować szczególną ostrożność po zmroku w niektórych rejonach downtown, zwłaszcza wzdłuż  5th Street, na wschód od Broadway. Okolica ta, znana jako Skid Row, przyciąga narkomanów oraz światek przestępczy, i choć silnie patrolowana przez Los Angeles Police Department, nie jest wskazanym miejscem na wieczorny spacer lub jogging.

Oferta PLL LOT do Los Angeles, w tym połączenia bezpośrednie.

Tanie loty Los Angeles – sprawdź połączenia Momondo.

El Pueblo Los Angeles

Najstarsza część Los Angeles znana jest pod nazwą El Pueblo de Los Ángeles Historical Monument, w skrócie, El Pueblo. To właśnie tu, w 1781 roku, grupka 44 przybyszy z północnego Meksyku założyła osadę i rozpoczęła uprawę ziemi.

Z racji na walory historyczne od 1972 El Pueblo figuruje na liście National Register of Historic Places skupiającej najważniejsze zabytki w USA.

El Pueblo

Dzielnica historyczna LA.

El Pueblo, co po hiszpańsku oznacza wioskę, to kompleks oryginalnych zabudowań Los Angeles, przekształconych częściowo w muzea, częściowo zaś spełniających swoje pierwotne funkcje. Szczególnie malownicza jest wąska, zamknięta dla ruchu samochodowego uliczka Olvera Street, która klimatem przenosi do Meksyku. Znaleźć tu można wiele sklepików i z pamiątkami i straganów z rękodziełem. W niektórych przewodnikach El Pueblo przedstawiane jest jako tourist trap, czyli pułapka na naiwnych turystów, która oprócz tłoku i zawyżonych cen niewiele ma do zaoferowania. Naszym zdaniem jednak, jest to miejsce warte odwiedzenia, dla specyficznej atmosfery rzucającej światło na to jak wyglądały początki Los Angeles.

Walt Disney Concert Hall

Jednym z najbardziej emblematycznych budynków Los Angeles jest hala widowiskowa Walt Disney Concert Hall, którą zaprojektował jeden z najsłynniejszych architektów naszych czasów, Frank O. Ghery. Stalowa fasada oddanego do użytku w 2003 roku budynku na stałe wpisała się już w krajobraz miejski LA.

hala Walt Disney Los Angeles

Walt Disney Hall.

Sala koncertowa jest siedzibą Orkiestry Symfonicznej Los Angeles; oferuje 2265 miejsc na widowni. Otwarta jest dla zwiedzających, bezpłatnie, w czasie, gdy nie odbywają się w niej koncerty, przedstawienia, lub próby.

The Broad

Na wprost od Walt Disney Concert Hall, po przeciwnej stronie Grand Avenue, położony jest kolejna architektoniczna ‘perełka’ LA, muzeum sztuki współczesnej, The Broad. Ufundowane zostało ono oraz zainaugurowane w 2015 roku przez miliardera, filantropa i kolekcjonera sztuki Eli Broad.

The Broad Los Angeles

The Broad.

Kolekcja The Broad zawierająca ponad 2000 dzieł sztuki powojennej i współczesnej uznawana jest za jedną z najważniejszych na skalę światową. Kolekcję stałą oglądac można nieodpłatnie, obowiązują jednak bilety na kolekcje czasowe.

Znajdź więcej informacji na temat aktualnego programu The Broad na oficjalnej stronie muzeum.

Museum of Contemporary Art (MOCA)

Sztuce współczesnej poświęcona jest także kolejna instytucja kulturalna Las Vegas, Muzeum Sztuki Współczesnej, skrótowo określane, jako MOCA. Jego dyskretny budynek odstaje zdecydowanie od estetyki otaczających go, ultra-nowoczesnych wieżowców.

Los Angeles muzeum sztuki współczesnej

Museum of Contemporary Art.

Muzeum skupia prace amerykańskich artystów datujące od lat 40-tych ubiegłego wieku. W jej zbiorach znajdują się dzieła artystów takich jak, między innymi: Andy Warhol, Mike Kelly, Chris Burden, Robert Rauchenberg i Paul McCarthy. Miłośników sztuki zainteresuje też zapewne muzealna księgarnia oferująca olbrzymi wybór książek i albumów jej poświęconych.

Civic Center i Katedra Our Lady of Angels

Civic Ceter w Los Angeles, to drugie co do wielkości, po Washington DC, centrum administracyjne w Stanach Zjednoczonych. Skupia biura i instytucje zarówno miejskie, jak i stanowe.

Tuż za Civic Center, znajduje się imponująca katedra Our Lady of Angels, określana także przydomkiem Our Lady of 101, z racji na położenie przy Highway 101.

LA katedra

Katedra Matki Boskiej Anielskiej.

LA Live

Młodsze pokolenie do LA przyciąga, od czasów swojej inauguracji w 2007 roku, kompleks rozrywkowy LA Live. Składają się na niego liczne sale koncertowe, kina, bary, kręglarnie, a także hotele i bogata oferta gastronomiczna. Od czasów otwarcia, LA Live jest stale rozbudowywane; nieustannie dodawane są nowe atrakcje.

Sprawdź aktualną ofertę LA Live.

Dużą popularnością na terenie kompleksu cieszy się The Grammy Museum, dedykowane nagrodom przemysłu muzycznego, będącym odpowiednikiem filmowego Oskara. W kolekcji muzeum podziwiać można wiele eksponatów związanych z największymi gwiazdami muzyki rozrywkowej, muzykami oraz producentami.

Grammy Museum

Grammy Museum, LA Live.

The Staples Center, także przynależące do LA Live, to największa hala widowiskowa Los Angeles. Mają w niej miejsce koncerty, wydarzenia sportowe (a wśród nich rozgrywki koszykowe LA Lakers) oraz ceremonie, na przykład wręczenia nagród Grammy.

Union Station

Jedna z głównych stacji kolejowych Los Angeles, Union Station, oprócz funkcji użytkowych, ma także olbrzymią wartość estetyczną. Elegancka architektura powstałego w późnych latach 30-tych budynku doceniona została przez wielu reżyserów filmowych. Na Union Station filmowano sceny do znanych produkcji,  w tym Pearl Harbour, Blade Runner i Batman: The Dark Kinght Rises.

W 2011 roku Union Station otrzymała upgrade w postaci stacji metra, co podniosło jeszcze jej rolę ważnego węzła komunikacyjnego w Kalifornii.

Union Station

Union Station, LA.

Drapacze chmur w Los Angeles

Nowszą część śródmieścia LA, jak w każdym dużym amerykańskim mieście, rozpoznać można po widocznych z daleka drapaczach chmur.  Najbardziej rzuca się w oczy US Bank Tower, położony pod numerem 633 na 5th Street. Licząc sobie 73 piętra i mierząc 310 metrów wysokości jest trzecim, najwyższym wieżowcem Kalifornii.

Na dachu US Bank Tower znajduje się lądowisko dla helikopterów.

drapacze chmur LA

US Bank Tower w centrum oraz Wilshire Grand Tower(z iglicą) górują nad miastem.

Pod względem wysokości całkowitej przewyższa go położony nieopodal, przy Wilshire Boulevard, Wilhsire Grand Center. Ten swą imponującą wysokość 335 metrów zawdzięcz jednak 90 metrowej iglicy. Powierzchnia użytkowa tego względnie nowego, bo zainaugurowanego w 2017 roku budynku wykorzystywana jest przez hotel (InterContinental), centrum handlowe, punkty usługowe oraz tarasy obserwacyjne.

Spire 73 – jeden z najwyżej położonych na świecie barów na otwartym powietrzu.

Szczególnie popularna jest platforma widokowa położonego na ostatnim, 73 piętrze baru Spire 73. Bar jest częścią hotelu InterContinental. Wstęp do niego jest bezpłatny dla gości hotelu (choć płacić muszą oni naturalnie za konsumpcję). Wszyscy inni zapłacą $25 za możliwość podziwiania Los Angeles z góry.

Natural History Museum

Muzea historii naturalnej to popularna atrakcja turystyczna Los Angeles pod tym względem nie zawodzi. The Natural History Museum, położone pod numerem 900 na Exposition Blvd, na południowo-zachodnich obrzeżach śródmieścia pochwalić się może bogatą kolekcja paleontologiczną. Podziwiać tu można liczne szkielety dinozaurów oraz pogłębić wiedzę na temat życia na ziemi na przestrzeni wieków. Wiele eksponatów jest interaktywnych, z pewnością więc zainteresuje też najmłodszych.

Muzdum Historii Naturalnej LA

Natural History Museum LA.

Zaplanuj wizytę w Natural History Museum.

California Science Center

Zwiedzanie  Muzeum Historii Naturalnej połączyc można z wizytą w pobliskim California Science Center. Jedną z jego najpopularniejszych atrakcji jest prom kosmiczny Endeavor otwarty dla zwiedzających.

Tak Endeavor witany był w Los Angeles.

Oprócz promu, muzeum nauki ma także do zaoferowania szereg ekspozycji, stałych i czasowych, kino IMAX wyświetlające filmy o tematyce naukowej oraz liczne warsztaty, prelekcje i zajęcia dla dzieci.

Znajdź tu aktualny program California Science Center oraz informację na temat godzin otwarcia, biletów, etc..

Czytaj także:

Highway 1 z San Francisco do Los Angeles.

Zarezerwuj inne atrakcje Los Angeles