Atrakcje Fresno – doświadcz niezwykłej przyrody San Joaquin Valley

Podróżując w centralnej Kalifornii, np. do słynnych parków narodowych Doliny Kalifornijskiej – Yosemite, Sequoia, lub Kings Canyon, rozważ przystanek we Fresno. Miasto te, położone w sąsiedztwie łańcucha górskiego Sierra Nevada może być doskonała bazą wypadową do zwiedzania słynącej z niezwykłej i zróżnicowanej scenerii doliny San Joaquin.

Fresno kwitnące drzewa owocowe

Fresno Blossom Trail – tego niezwykłego widowiska doświadczyć można w lutym i marcu.

Na północ od Fresno przebiega najdłuższa rzeka Kalifornii, San Joaquin River. Tworząca wiele naturalnych rozlewisk rzeka jest podporą rolnictwa w tej części stanu.

jezioro Millerton

Jezioro Millerton, kilka mile na północ od Fresno to jedno z wielu rozlewisk San Joaquin River.

Fresno – fakty i podstawowe informacje

Centralne położenie Fresno na terenie stanu sprawia, iż trudno jest jednoznacznie stwierdzić czy administracyjnie należy ono do północnej, czy do południowej Kalifornii.

Piąte, co do wielkości miasto Kalifornii, Fresno liczy sobie około pół miliona mieszkańców. Założone zostało w 1872, jako przystanek na trasie Central Pacific Railroad, najważniejszej trasy kolejowej na Zachodnim Wybrzeżu USA.

Miasto harmonijnie wtapia się w spektakularną przyrodę tej części Kalifornii. Nawet w ścisłym centrum Fresno, tętniącym życiem, jak każde inna nowoczesna metropolia, olbrzymi nacisk położono na wyeksponowanie terenów zielonych i flory prosperującej w łagodnym kalifornijskim klimacie.

Japoński Ogród – jedna z największych atrakcji Fresno.

Znajdź więcej informacji o tym, co do zaoferowania ma Fresno poniżej.

Ciekawostka: Klimat Kalifornii sprzyja uprawie winogron. Fresno wyspecjalizowało się w produkcji rodzynek, zyskując sobie, z racji na jej wymiar, przydomek ‘Raisin Capital of the World’. 30 kwietnia hucznie obchodzone jest tu Święto Rodzynki (National Raisin Day).

Atrakcje Fresno, Kalifornia

Szukasz pomysłów na spędzenie czasu we Fresno? Poniżej, podajemy sugestie najpopularniejszych atrakcji:

  • River Park Shopping – centrum handlowe na świeżym powietrzu.
  • Fresno Chaffee Zoo – ogród zoologiczny, którego pokazowym gatunkiem są lwy i tygrysy. Bilety w przystępnych cenach ($9-$15).
  • Podziemne ogrody – jedna z najpopularniejszych atrakcji Fresno, Forestiere Underground Gardens to inspirowane śródziemnomorską fauną ogrody stworzone w 3-poziomowej konstrukcji podziemnej, wykorzystującej światło słoneczne wpadające przez specjalnie stworzone w tym celu otwory. Ogrody stworzone zostały przez emigranta z Sycylii, który nad swoim dziełem pracował przez ponad 40 lat, w pierwszej połowie XX wieku.
  • Japońskie ogrody Shinzen – obowiązkowy przystanek we Fresno. Ogrody zachwycają nie tylko architekturą krajobrazu, ale także olbrzymią kolekcją drzewek bonsai.
  • Millerton Lake – położone około 30 km na północ od Fresno jezioro to ładnie zagospodarowany teren rekreacyjny, idealny na spacer, lub piknik.
  • Big Fresno Fair – organizowane corocznie, w październiku targi to niezwykle wszechstronna impreza, obejmująca zarówno wystawy rolnicze, gdzie farmerzy zaprezentować mogą plony i trzodę, jak i pokazy rzemiosła, koncerty, prelekcje, wyścigi konne, festiwal piwa na podobieństwo niemieckiego October Fest, a także olbrzymią strefę rozrywkową, gdzie znaleźć można typowo lunaparkowe atrakcje.
  • Fresno Blossom Trail – jeśli odwiedzasz Fresno wiosną, nie przegap okazji podziwiania obficie kwitnących drzew owocowych, które nadają miastu pięknych kolorów i wypełniają powietrze niezwykłym zapachem.
  • Island Water Park – atrakcja szczególnie popularna wśród rodzin z dziećmi, aquapark we Fresno gwarantuje wiele dobrej zabawy dla gości w różnym wieku

Nie przegap we Fresno!

Fresno – położenie

Fresno położone jest na trasie Route 99 wiodącej od granicy z Meksykiem na południu, po granicę z Kanadą, na północy oraz wieloma miastami po drodze. W centralnej Kaliforni są to, między innymi: Bakersfield, Delano, Tulare, Visalia, Kingsburg, Selma, Madera, Merced, Turlock, Modesto, Manteca, Stockton, Sacramento, Yuba i Chico.

Route 99

Mapa Route 99.

Miasto obsługuje międzynarodowe lotnisko Fresno-Yosemite Airport (kod IATA: FAT), położone około 10 km od jego centrum.

Route 99 w okolicach Fresno.

Ciekawostka: Fresno odegrało ważną rolę w historii bankowości. To właśnie w tym mieście w 1958 roku wprowadzono do użytku, w ramach testów, pierwszą kartę kredytową. Wydana przez Bank of America nosiła ona początkowo nazwę BankAmericard karta płatnicza była prekursorem najpopularniejszego na świecie systemu płatniczego Visa.

Więcej na ten temat w materiale video poniżej:

Fresno – odległości

Jak już wspomnieliśmy, Fresno jest wygodną bazą wypadową do parków narodowych w Dolinie Kalifornijskiej. Mniej, niż 100 km, czyli niewiele, jak na amerykańskie warunki, dzieli Fresno od Yosemite National Park i Kings Canyon National Park. Sequoia National Park położony jest około 120 km od Fresno zaś około 4.5 godziny potrzeba, aby pokonać 480 km z Fresno do słynnej Doliny Śmierci, czyli Death Valley.

Odległość z Fresno do Los Angeles wynosi niewiele ponad 350 km.

Czytaj także:

Park Narodowy Yosemite