Navy Pier w Chicago

Ponad kilometrowej długości molo na Jeziorze Michigan jest jednym z ulubionych miejsc w Chicago zarówno dla turystów, jak i samych mieszkańców miasta. Szacuje się, iż co roku Navy Pier w Chicago odwiedza ponad 2 miliony gości.

Navy Pier w Chicago

Navy Pier, miejsce które warto odwiedzić w Chicago.

Wznoszące się na ponad 60 metrów koło diabelskiego młyna na Navy Pier jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych widoków miasta, cały teren molo zaś to popularny cel spacerów przy ładnej pogodzie. Oferuje atrakcje dla całej rodziny, a także spektakularne widoki jeziora Michigan i linii brzegowej Chicago.

Zarezerwuj najpopularniejsze atrakcje Chicago w najlepszej cenie!

Navy Pier w Chicago – krótka historia

Idea budowy mola zrodziła się na początku XX wieku. Pierwotnie miało ono pełnić funkcję czysto użytkową, jako miejsce cumowania i dokowania dla statków pasażerskich i transportowych, wkrótce jednak pojawiła się idea, aby tak atrakcyjną lokalizację wykorzystać również do celów rekreacyjnych. Na oddanym do użytku w 1916 roku molo przewidziane zostało miejsce dla typowo lunaparkowych atrakcji, jak również wydarzeń o charakterze ludycznym w tym wystaw, ekspozycji, parad, etc.

Navy Pier w przeszlosci

Tak wyglądało chicagowskie molo w przeszłości.

Kolejne lata przyniosły nowe zastosowania dla mola. W 1918 roku, na jego terenie powstało więzienie dla uchylających się od służby wojskowej podczas I Wojny Światowej. Na cześć weteranów tego konfliktu właśnie otrzymało ono w 1927 roku właśnie nazwę „Navy Pier” (Molo Marynarki Wojennej).

Podczas II Wojny Światowej, posłużyło ono, jako miejsce ćwiczeń i zakwaterowania dla amerykańskich żołnierzy, po zakończeniu działań wojennych zaś, jako tymczasowy kampus dla Uniwersytetu Illinois.

W latach powojennych, molo wykorzystywane było głównie przez żeglugę towarową, w latach 70-tych zaś, jako scena koncertowa. Brak regularnych prac konserwacyjnych sprawił jednak iż z biegiem czasu Navy Pier zostało zaniedbane, popadając w zapomnienie.

W latach 90-tych podjęto pierwszą próbę przywrócenia dawnej świetności tej części miasta tworząc tu powierzchnię handlową i gastronomiczną oraz przestrzeń do organizacji wydarzeń o charakterze kulturalnym.

Świetność molo odzyskało jednak w pełni dopiero po gruntownej renowacji i przebudowie według projektu The Centennial Vision, którego pierwsza faza zakończyła się w 2016 roku.

Film promocyjny inauguracji odnowionego Navy Pier, celebrującego stulecie istnienia molo.

W drugiej fazie projektu przewidziany jest między innymi hotel, lodowisko, pawilon powitalny oraz stanowiska cumowania dla prywatnych łodzi.

Atrakcje Navy Pier w Chicago

Najbardziej rzucającym się w oczy elementem Navy Pier jest oczywiście ferris wheel, czyli diabelski młyn. Ta najnowszej generacji atrakcja, wyprodukowana przez holenderską firmę Dutch Wheels, zastąpiła w 2016 roku oryginalny diabelski młyn. Posiada całkowicie oszklone gondole, dzięki czemu komfortowo korzystać z niej można nawet przy złej pogodzie.

Inną popularną rodzinną atrakcją Navy Pier jest Amazing Chicago’s  Funhouse Maze. Jest to interaktywny labirynt gwarantujący bogate doznania sensoryczne. Wykorzystuje lustra, barwne światła, dźwięk oraz elementy ruchome.

Świetnej zabawy najmłodszym gościom Navy Pier dostarczy z pewnością także Chicago Children’s Museum. Oferuje ono interaktywne ekspozycje oraz place zabaw dla dzieci w różnym wieku.

Zarówno dzieci, jak i dorosłych zainteresuje kino IMAX na Navy Pier, wielbiciele sztuki teatralnej zaś znajdą tu teatr szekspirowski specjalizujący się w sztukach angielskiego dramaturga.

teatr Navy Pier

Chicago Shakespeare Theatre – atrakcja Navy Pier.

Chicagowskie molo jest miejscem przyciągającym wiele wydarzeń kulturalnych i sportowych. Wiele z nich ma miejsce na terenie kompleksu wystawienniczego Navy Pier Festival Hall. Składają się na niego dwie hale, które razem oferują przestrzeń o powierzchni ponad 15 tyś. m2.

Navy Pier, z racji na położenie, to także świetny punkt obserwacyjny. Z tarasu widokowego (Navy Pier Observation Deck) podziwiać można panoramę Chicago.

Dowiedz się więcej na temat najlepszych punktów widokowych w Chicago.

Molo, choć zwiedzać je można oczywiście na własną rękę, to także popularny przystanek wycieczek po Chicago, zwłaszcza tych odbywanych drogą wodną. Zatrzymują się tu między innymi rejsy wycieczkowe Mystic Blue, Odyssey II i Spirit of Chicago.

W sezonie zimowym świąteczną atmosferę na Navy Pier poczuć można dzięki cyklicznej imprezie Light Up The Lake. Dekoracyjne oświetlenie LED, interaktywne instalacje świetlne, lodowisko oraz wioska Świętego Mikołaja to tylko niektóre z jej atrakcji.

W 2022 roku Light Up The Lake ma miejsce w dniach 25 listopada – 7 stycznia (2023).

Zobacz także:

Zarezerwuj atrakcje w Chicago