Park Narodowy Everglades

W najbardziej wysuniętej na południe części Florydy położony jest największy rezerwat przyrody tego stanu – Park Narodowy Everglades.

Everglades National Park

Jedno z kilku wejść na teren Parku Narodowego Everglades.

Choć, na pierwszy rzut oka wygląda jak bagno, w rzeczywistości park to trawiaste tereny podmokłe. System wodny Everglades zapoczątkowuje rzeka Kissimmee, znajdująca ujście w jeziorze Okeechobee. Wzbierające w sezonie deszczowym wody jeziora rozlewają się na podobieństwo niezwykle wolno płynącej i szerokiej na 80 km rzeki, zmierzającej na południe, w kierunku oceanu.

W skład unikalnego ekosystemu Everglades wchodzą także trzcinowiska, lasy namorzynowe oraz olbrzymia ilość niewielkich wysepek rozdzielonych ledwo widoczną wodą. Z racji na obfitą roślinność trawiastą i wszechobecne trzciny, park określany jest także przydomkiem River of Grass, czyli Rzeki Trawy.

Everglades jest także domem dla olbrzymiej ilości zwierząt, w tym płazów, gadów oraz ptactwa wodnego.

Everglades Floryda

Everglades – bogactwo fauny i flory.

Pomimo iż krokodyle i aligatory są najbardziej rozpoznawalnym gatunkiem Everglades, w parku podziwiać można także liczne i rzadkie gatunki ptaków jak wężówka amerykańska, czy czapla modra. Do gatunków zagrożonych bytujących na terenie parku zalicza się krokodyl amerykański, manat karaibski i pantera florydzka.

Delikatny ekosystem parku objęty jest ścisłą ochroną. W 1976 roku uznany został za rezerwat biosfery UNESCO, w 1979 zaś, wciągnięty na listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości. Zgubny wpływ gwałtownie rozwijającej się turystyki na Florydzie oraz wykorzystującego pestycydy rolnictwa uświadomiły amerykańskim władzom konieczność bardziej zintegrowanych działań mających na celu ochronę unikalnych walorów przyrodniczych Everglades (a także zabezpieczenia wodny pitnej dla okolicznych społeczności). Od 2000 roku na terenie parku wdrażany jest uchwalano przez Kongres kompleksowy plan ochrony i odbudowy środowiska naturalnego Everglades.

 

Co zobaczyć w Parku Narodowym Everglades?

Wjazd samochodem na teren parku kosztuje 30 dolarów. Nie jest to wygórowana kwota biorąc pod uwagę bogactwo atrakcji przyrodniczych, które spotkać można w parku. Bilet do Everglades ważny jest przez 7 kolejnych dni i honorowany przy wszystkich trzech wejściach.

Wjazd główny położony jest na wschodnich obrzeżach parku, przy drodze krajowej 9336. Wejście północne, znane również jako Shark Valley znajduje się przy autostradzie US 41. Od strony zachodniej do parku wiedzie wejście w Everglades City.

Visitor Center Everglades

Ernest F. Coe Visitor Center – doskonałe miejsce na rozpoczęcie wizyty w Parku Narodowym Everglades.

Centrum obsługi zwiedzających Ernest F. Coe

Turyści wjeżdżający do parku wejściem głównym znajdą tu Ernest f. Coe Visitor Center, czyli punkt, w którym uzyskać można szczegółowe informacje na temat parku, mapy oraz plan codziennych wycieczek. Zorganizowane przez władze parku wycieczki z rangersami są doskonałym sposobem, by poruszać się po tym dzikim terenie bezpiecznie. Ich koszt wliczony jest w cenę biletu.

W centrum zaopatrzyć się można też w przydatne produkty (jeśli o nich zapomnieliśmy), jak na przykład filtr przeciwsłoneczny, czy też środki odstraszające owady, które na południu Florydy, a szczególnie na obszarach obfitujących w zbiorniki wodne, mogą być prawdziwym utrapieniem.

Anhinga Trail

Około 6 km od wejścia głównego do parku / Ernest Coe Visitor Center, znajduje się jedne z najpopularniejszych szlaków pieszych Everglades. Anhinga Trail to 1200 metrowej długości, przejezdna dla wózków inwalidzkich, ścieżka wiodąca przez słodkowodne mokradło – miejsce bytowania wielu gatunków, w tym aligatorów, żółwi, wężówek amerykańskich oraz innych ptaków brodzących.

Szlak Anhinga

Szlak Anhinga w Everglades.

Na terenach podmokłych, szlak wiedzie drewnianymi pomostami, pozwalając przyglądać się aligatorom z bezpiecznej odległości. Rowery nie są dozwolone na szlaku.

Gumbo Limbo trail

W tej samej okolicy, jednak nieco bliżej Centrum Obsługi Zwiedzających Royal Palm, rozpościera się kolejny popularny szlak Everglades, Gumbo Limbo. Jest on o wiele bardziej zacieniony, niż Anhinga Trail i wiedzie poprzez tropikalny las zdominowany przez gatunki drzewa z rodziny osoczynowatych gumbo limbo, paprocie i palmy.

Shark Valley

Visitors Center przy północnym wejściu do parku, zwanym Shark Valley, także oferuje szereg usług dla odwiedzających. Można tu, miedzy innymi, wypożyczyć rowery, lub dołączyć do około 20-kilometrowj wycieczki autobusem wiodącej szlakiem Shark Valley Loop Road. Wzdłuż trasy często spotkać można aligatory, w jej połowie zaś znajduje się wieża obserwacyjna, z której podziwiać można panoramę parku.

Everglades aligator

Aligator na wyciągnięcie ręki przy Shark Valley Loop Road.

Od przewodników wycieczki uzyskać można wiele cenny informacji na temat lokalnej fauny i flory.

Flamingo

Na południowym krańcu przecinającej park trasy 9336 położonej miasteczko Flamingo oraz kolejne centrum obsługi zwiedzających. Pośród usług oferowanych przez Flamingo Visitor Center znajdują się wycieczki łodzią wzdłuż południowych obrzeży parku a także pole namiotowe.

Z Flamingo wyprawić się można na pieszą wycieczkę około 12 km długości, wiodącą do kempingu ClubHouse Beach oferującego możliwość rozbicia namiotu tuż na wodą, z widokiem na Zatokę Meksykańską. Jeśli planujesz biwakowanie w Everglades, pamiętaj iż zawsze potrzebne jest w tym celu odpłatne zezwolenie.

Everglades City

Turyści lubiący aktywnie spędzać czas odwiedzić powinni Everglades City w północno-zachodniej części parku. W znajdującym się tu Gulf Coast Visitor Center oczekuje na nich szeroki wybór atrakcji związanych z wodą, w tym wypożyczalnia kajaków i łodzi oraz stanowiska organizatorów wycieczek szlakami wodnymi w okolicy.

Wilderness Waterway Everglades

Zachodnia część parku jest idealną lokalizacją dla amatorów kajakarstwa, ze względu na przebiegający tu, ponad 160 kilometrowej długości szlak wodny wiodący wzdłuż zachodniego wybrzeża półwyspu. Można go przemierzać fragmentami, podczas jedno- lub dwudniowych wycieczek. Bardziej doświadczeni kajakarze spróbować swoich siło mogą jednak na całej trasie z Everglades City do, np. Flamingo. Pokonanie jej zajmuje około 8 dni.

Everglade kemping

Kemping nad wodą (dosłownie) – malowniczy przystanek podczas spływy Wilderness Waterway.

Na terenie parku znaleźć można trzy typy kempingów. Ground sites to tradycyjne pola namiotowe ‘na stałym lądzie’. Beach sites, jak sama nazwa wskazuje, to obozowiska na piaszczystych plażach, wzdłuż wybrzeża Zatoki Meksykańskiej. Jedyne w swoim rodzaju doświadczenie gwarantują jednak chickee sites, czyli wzniesione nad wodą platformy spędzić można noc. Nie są one w żaden sposób połączone ze stałym lądem, w związku z czym, najczęściej korzystają z nich właśnie kajakarze.

Rozbicie obozowiska wzdłuż szlaku Wilderness Waterways wymaga pozwolenia (Wilderness permit). Uzyskać je można w Gulf Coast Visitor Center (Everglades City) lub w Flamingo Center. Latem od połowy kwietnia do połowy listopada, są bezpłatne, wymagają jednak uprzedniej rejestracji. Zimą, od połowy listopada, do połowy kwietnia, cena ich wynosi 10 dolarów od zezwolenia, plus 2 dolary za osobę/dzień. Zezwalają na biwakowanie przez maksymalnie 14 dni.

Zaplanuj wycieczkę do Everglades z praktycznym przewodnikiem po Wilderness Wateraways.

Everglades na pokładzie airboats

Najpopularniejszym środkiem transportu szlakami wodnymi Everglades są airboats, czyli płaskodenne łodzie napędzane olbrzymim, zabezpieczonym siatką śmigłem. Najlepiej sprawdzają się one w akwenach o gęstej roślinności podwodnej, uniemożliwiającej wykorzystanie tradycyjnego napędu.

Airboats zabierają na pokład od 4 do 30 pasażerów, w zależności od rozmiaru i rozwijają imponująca prędkość. W połączeniu z wysoką pozycją pokładu, daje ona często wrażenie iż łódź wręcz leci, a nie płynie.  Płaskie dno sprawia, iż z łatwością pokonują one obszary o nawet bardzo płytkich wodach, pozwalając do woli zgłębiać zakamarki Wilderness Waterways.

łodzie w Everglades

Podróż airboat w parku Everglades.

Ich wadą jest głośny śmigło. Ze względu na generowany przez nie hałas pasażerom zaleca się korzystanie z zatyczek do uszów (dostępne nieodpłatnie na łodziach); są także zabronione na niektórych, objętych ścisłą ochroną obszarach parku. Zdaniem wielu wytrawnych przewodników po Everglades, mija się z celem podróżowanie airboats w celu obserwacji zwierząt: hałas je po prostu odstrasza.

Zobacz także:

Bezpłatny wstęp do parków narodowych w USA – kiedy za darmo w 2022?

Zarezerwuj wycieczki do Everglades