Little Havana, Miami

Mała Hawana to niezwykle malownicza dzielnica Miami, skupiona wokół SW 8th St. Zwanej tutaj, Calle Ocho. Nazwana na cześć stolicy Kuby, Little Havana skupia ludność pochodzenia kubańskiego, która przybyła do Miami głównie w latach 60-tych. Po przejęciu władzy na Kubie przez Fidela Castro, wielu liberalnych Kubańczyków emigrowało masowo do Stanów Zjednoczonych, tworząc ośrodki kultury kubańskiej w wielu amerykańskich miastach. Jednym z nich jest właśnie Little Havana.

W kolejnych latach populację tej części Miami zasiliła także emigracja z innych krajów Ameryki Łacińskiej, przez co językiem dominującym na ulicach Małej Havany jest hiszpański, oraz niezwykła kombinacja hiszpańskiego i angielskiego, żartobliwie określana tu jako Spanglish.

Zobacz także:

Calle Ocho

Życie Małej Havany skupia się na Ósmej Ulicy, czyli Calle Ocho. Tu, w niezwykle barwnej scenerii, znaleźć można kubańskie restauracje, kawiarnie, targowiska i stragany z rękodziełem. Tu także, regularnie organizowane są uliczne fiesty, festiwale i parady, obowiązkowo w rytm muzyki latynoamerykańskiej.

Calle Ocho

Calle Ocho w Miami.

Maximo Gomez Park

Na rogu Calle Ocho i 15th Av. Położony jest park Maximo Gomez, potocznie określany mianem Domino Park. Pełni on ważna rolę w życiu kulturalnym dzielnicy: tu czas na świeżym powietrzu spędzają rodziny z dziećmi, zaś emeryci chętnie spotykają się na partyjkę szachów lub domino.

Little Havana Welcome Center

Aby być na bieżąco z wydarzeniami kulturalnymi mającymi miejsce na terenie „kubańskiej” dzielnicy Miami, koniecznie odwiedź Little Havana Welcome Center. Położone jest ono w samym sercu Małej Hawany, pomiędzy Parkiem Domino a restauracją McDonald’s. Jego celem jest służenie informacją na temat walorów historycznych dzielnicy, głównych atrakcji oraz koncertów, festiwali i ekspozycji aktualnie odbywających się w tej części miasta.

Cultural Fridays w Little Havana

W każdy ostatni piątek miesiąca, Little Havana celebruje kulturę kubańska poprzez wystawy, muzykę na żywo, przedstawienia teatralne, pokazy tańca oraz zorganizowane wycieczki do najbardziej emblematycznych zabytków dzielnicy, w ramach tzw. Cultural Fridays. Zaczynają się one wczesnym wieczorem, od godziny 18-tej i trwają często do późnych godzin nocnych, czyli tak, długo, jak zgromadzenie goście – mieszkańcy dzielnicy, ale także turyści – chcą się bawić.

piątki kultury

„Piątki Kultury” w Małej Hawanie.

Calle Ocho Festival

W życiu kulturalnym Miami ważną role odgrywa karnawał, tu znany jako Mardi Grass. Jego najbarwniejsze obchody mają miejsce w Little Havana. Calle Ocho Festival, bo tak są określane, mające miejsce zazwyczaj w marcu, przyciąga tłumy i wypełnia ulice dzielnicy muzyką latynoska i barwnymi kostiumami uczestników parad.

Festiwal Little Havana

Calle Ocho Festival przyciąga tłumy.

Szacuje się, iż festiwal odwiedza corocznie nawet ponad milion osób.

Cubaocho Museum & Performing Arts Center

Prawdziwą kopalnią wiedzy na temat kultury Little Havana jest Cubaocho Museum – centrum kulturalne, w którym można zobaczyć ciekawą kolekcję eksponatów, wysłuchać koncertów muzyki kubańskiej, obejrzeć pokaz tańca salsa, wziąć udział w degustacji cygar oraz napić się przedniej jakości mojito.

Kubańskie cygara

Jednym z najbardziej znanych produktów eksportowych Kuby są cygara. Nie mogło ich oczywiście zabraknąć także Małej Hawanie. Wzdłuż Calle Ocho znaleźc można wiele sklepików należących do rodzinnych firm, które od pokoleń zajmują się produkcja cygar. W niektórych z nich zobaczyć można z bliska proces ręcznej produkcji cygar.

Little Havana cygara

Sklep z cygarami kubańskimi w Miami.

Czytaj także:

Inne atrakcje Miami