Los Angeles – wprowadzenie

Miasto Aniołów, Los Angeles, jest największą metropolią USA. Licząca blisko 4 miliony mieszkańców populacja w ścisłych granicach miasta i aż 19 milionów wraz z przedmieściami, czyni z Los Angeles drugie po Nowym Jorku, największe miasto Stanów Zjednoczonych.

wieżowce Los Angeles

Los Angeles – miasto, w którym mówi się w ponad 130 językach.

Wielu Amerykanów bardziej niż miasto, postrzega Los Angeles jako większy obszar łączący wiele osad, miast i miasteczek, które rozrosły się i połączyły doskonale rozwiniętą siecią autostrad, tak, że nie sposób jest stwierdzić gdzie jedno się kończy, a zaczyna drugie.

Miasto, którego nazwa wywodzi się od hiszpańskiego El Pueblo del Nuestra Señora de la Reina de los Ángeles (w wolnym tłumaczeniu: Wioska Matki Bożej, Królowej Aniołów),  będące początkowo skupiskiem głównie meksykańskich wiosek, w nieco ponad 100 lat przekształciło się w multi-etniczną i multi-kulturalną metropolię.

LA to także niezwykle prężna gospodarka, w której dominują przemysły: turystyczny, IT, turystyczny, rozrywkowy, biotechnologiczny, lotniczy, wojskowy oraz transportowy. Jest również ważnym węzłem komunikacyjnym zarówno jeśli chodzi o przewóz osób, jak i towarów.

W kulturze popularnej, Los Angeles uchodzi za światową stolicę rozrywki, przyciągającą zarówno największe gwiazdy ekranu, jak i aspirujących aktorów, muzyków i innego rodzaju artystów.

napis Hollywood

Słynny znak Hollywood na zboczu góryMount Lee.

Przemysł filmowy i telewizyjny Los Angeles skupia się, oczywiście, w Hollywood, gdzie mieszczą się największe studia filmowe, w tym Universal Studios, Paramount Pictures  i Disney Studioes. Miasto Aniołow to także parki rozrwyki: wspomniane już Universal Studios i Disneyland.

W ostatnich latach, oferta kulturalna miasta wzbogaciła się także o nowe atrakcje, w tym centrum kulturalne Getty Center, katedrę Our Lady of Angels oraz halę koncertową Walt Disney Concert Hall – architektoniczne dzieło sztuki, które zaprojektował sam Frank O. Gehry.

Do miasta turystów przyciąga także sport: już dwukrotnie gościło ono Letnie Igrzyska Olimpijskie – w 1932 i w 1984 roku. Ponownie podjąć je ma w 2028.

Czytaj także:

Klimat Kalifornii.

Znajdź tanie loty do Los Angeles.

Zarezerwuj atrakcje w Los Angeles