Museum Row i Miracle Mile w Los Angeles

Miracle Mile, czyli Magiczna Mila to rejon Los Angeles skupiający cztery muzea. Położone są one po obydwu stronach Wilshire Boulevard (na odcinku pomiędzy Fairfax Avenue i Curson Avenue), tworząc tzw. Museum Row.

Los Angeles County Museum of Art (LACMA). To największe muzeum na zachodzie Stanów Zjednoczonych posiada imponujących rozmiarów kolekcję sztuki klasycznej oraz współczesnej. Eksponowana jest ona w kilku budynkach i pawilonach, zajmujących w sumie powierzchnię ponad 80,000 m2, na terenie Hancock Park.

Tuż przy wejściu, gości muzeum wita instalacja Urban Light, autorstwa Chrisa Burdena, składająca się z 200 starych lamp ulicznych.

Muzeum sztuki Los Angeles

Urban Light w Muzeum Sztuki Los Angeles.

Z racji na spory obszar oraz bogactwo eksponatów, warto jest zaznajomić się uprzednio z bieżącym programem muzeum (LACMA często gości ekspozycje czasowe), aby nie przegapić tych najbardziej interesujących.

Kolekcje stałe muzeum dotyczą sztuki z obydwu Ameryk, Azji i Europy, oddając hołd bogactwu i różnorodności kulturowej pierwszych osadników Kalifornii.

Sprawdź aktualny program LACMA.

Muzeum posiada bogaty kalendarz wydarzeń, prelekcji, pokazów filmów i happeningów, a często także warsztatów edukacyjnych dla dzieci. Wielbicieli sztuki w każdym wieku zainteresuje z pewnością instalacja, także autorstwa Chrisa Burdena, pod nazwą Metropolis II. W tej, niezwykle złożonej konstrukcji inspirowanej dużymi miastami, wykorzystano ponad 1000 samochodzików.

Metropolis II, autor: Chris Burden.

Zobacz także:

Jeziora asfaltowe w Los Angeles – La Brea Tar Pits and Museum. Również na terenie Hancock Park położona jest jedno z najbardziej niezwykłych muzeów paleontologicznych na świecie. Powstało ono wokół kompleksu jeziorek naturalnie wypływającego z gleby asfaltu. Lepka, płynna skała przez tysiąclecia stanowiła naturalna pułapkę na zwierzęta poszukujące wody pitnej, oraz te, które zwabione odgłosami uwięzionych zwierząt, same w pułapce kończyły. Smoła zakonserwowała szkielety wielu nieistniejących już gatunków, dzięki czemu zrekonstruować udał się ich wygląd, jak również zrozumieć lepiej procesy ewolucyjne. W muzeum dowiedzieć się można, poprzez wydobyte skamieniałości, a także rekonstrukcje3D, jak wyglądały między innymi mamuty, tygrysy szablozębne oraz wilki z epoki lodowcowej.

Zwiedzać (wytyczonymi szlakami) można teren jezior asfaltowych, oraz oczywiście właściwy budynek muzeum.

jeziora asfaltowe Los Angeles

Jeziora asfaltowe La Brea, Los Angeles.

Asfalt w La Brea wydobywa się nadal naturalnie, w ilości 30 do 50 litrów dziennie. Wokół bulgoczących jezior ulokowano zrekonstruowane w naturalnych rozmiarach figury prehistorycznych ssaków, przybliżając, jak mogło wyglądać życie rejonu stanowiącego obecnie centrum Los Angeles miliony lat temu.

Petersen Automotive Museum oferuje diametralnie inny rodzaj atrakcji. Jak wskazuje nazwa, poświęcony jest automobilistyce. Efektowna kolekcja, stanowiąca przekrój historyczny samochodów w Kalifornii zawiera zarówno pojazdy klasyczne, najbardziej fantazyjne i ekstrawaganckie modele powstałe na zamówienie, zarówno samochodów jak i motocykli.

W skład wystawy stałej wchodzą także modele wykorzystane w największych produkcjach filmowych, w tym batmobil z Batmana, Aston Martin DB7 z serii o Jamesie Bondzie oraz samochody sław, między innymi należący do Elvisa Presleya Tomaso Pantera z 1971 roku.

muzeum samochodów Museum Row

Ekstrawagancka fasada Petersen Automotive Museum w Los Angeles.

Muzeum poddane zostało gruntownej renowacji w2015 roku, otrzymując nową fasadę, którą podziwiać można z Wilshire Boulevard.

Craft and Folk Art Museum to muzeum poświęcone folklorowi: z różnych stron Ameryki, a także z całego świata. Oprócz mieniących się wszystkimi kolorami tęczy eksponatów, oferta muzeum to także warsztaty, na których zaznajomić się można z różnymi technikami rzemieślniczymi, jak również zaprezentować własny kunszt.

Pod koniec 2020 roku Museum Row w Los Angeles wzbogaci się o jeszcze jeden interesujący obiekt, a mianowicie Academy Museum of Motion Pictures, powszechnie zwane Muzeum Oskarów. Znajduje się ono w zaawansowanej fazie budowy.

Zarezerwuj atrakcje w Los Angeles