Getty Center

Najbardziej malowniczo położoną, ale też jedną z najbardziej interesujących instytucji kulturalnych Los Angeles – Getty Center znaleźć można na wzgórzach Brentwood Heights we wschodniej części pasma Santa Monica Mountains. Powstała z inicjatywy magnata naftowego J. Paula Getty’ego, który znaczną część swojej fortuny zainwestował w dzieła sztuki.

Poznaj inne atrakcje Los Angeles.

Prywatna kolekcja rozrastała się tak szybko, iż pomimo dobudowania dedykowanego jej skrzydła w swojej rezydencji, biznesmen i koneser sztuki zdecydował przenieść ją do specjalnie w tym celu stworzonego muzeum i udostępnić publiczności. Po śmierci biznesmena, zarząd nad kolekcją przejęła Getty Trust Foundation. Getty Center, oprócz muzea, gdzie eksponowana jest kolekcja, obejmuje także szereg instytucji zajmujących się badaniami naukowymi oraz ochroną środowiska, a wśród nich: Getty Reaserch Institute i Getty Conservation Institute.

Getty Center

Widok na Los Angeles z tarasu Getty Center.

Pierwszy przystanek w Getty Center to parking, gdzie uiścić należy opłatę $20 (lub $15 po godzinie 15). Poza nią, wstęp na teren muzeum jest bezpłatny. Za nim usytuowany jest przystanek zautomatyzowanej kolejki, która zabiera gości na szczyt wzniesienia, do budynku właściwego muzeum.

Na uwagę zasługuje architektura muzeum, sygnowana nazwiskiem renomowanego architekta Richarda Meiera. Nowoczesny, minimalistyczny design budynków, wkomponowany w otaczające je tereny zielone uwzględnia rozwiązania, które mają gwarantować bezpieczeństwo, zarówno osób, jak i cennych zbiorów na wypadek wystąpienia, częstych w Kalifornii, ruchów sejsmicznych.

Los Angeles Getty Center

Fasady budynków Getty Center pokryte są jasnym trawertynem.

Kolekcja stała muzeum zawiera unikatowe dzieła klasycznej sztuki europejskiej – malarstwo, rzeźbę i rękodzieło. Podziwiać je można w muzealnych salach, a w przypadku rzeźb i instalacji artystycznych, także na zewnątrz, strategicznie rozlokowane w pięknych ogrodach centrum. Uzupełnieniem kolekcji stałej są wystawy czasowe, poświęcone sztuce współczesnej i fotografii. Sprawdź aktualny program Getty Center.

Getty Center warto jest odwiedzic nawet jeśli nie interesujesz się sztuką. Ogrody centrum to przepiękne miejsce na spacer, z panoramą Los Angeles w tle.

Getty Villa

Getty Centrum nie jest jedynym miejscem, w którym podziwiac można kolekcję Getty’ego. Częśc zbiorów, a konkretnie tych poświęconych sztuce i kulturze starożytnej Grecji, Rzymu oraz ludu Etrusków, ulokowana została w muzeum, które Getty mielioner stworzył pierwotnie przy swojej rezydencji w Pacific Palisades, dzielnicy Los Angeles.

Getty Villa

Getty Villa.

Elegancka willa, inspirowana architekturą Starożytnego Rzymu, jest opecnie domem dla ponas 44 tyś. artefaktów pochodzących z okresu od 6500 p.n.e do roku 400 n.e. Oprócz eleganckich wnętrz, willa to także przepiękne ogrody, patio oraz grecki amfiteatr z widownią na 450 osób.

Podobnie, jak w przypadku Getty Center, wstęp na teren Getty Villa jest bezpłatny, jednak goście przybywający tu samochodem, muszą liczyc się z opłatą $20 ($15 po godzinie 15). Muzeum przyjmuje ograniczoną liczbę gości dziennie; jeśli zależy Ci na zobaczeniu cennych kolekcji, zarezerwuj bilet do Getty Villa tutaj.