Most Golden Gate w San Francisco

Golden Gate, czyli Złote Wrota, to najsłynniejszy, oraz najczęściej fotografowany most świata.

most w San Francisco

Golden Gate o zachodzie słońca.

Most nosi nazwę przesmyku pomiędzy Pacyfikiem, a Zatoką San Francisco, nad którym się rozpościera. Oddany został do użytku w 1937 roku, będą wówczas najdłuższym mostem wiszącym na świecie. Tytuł taki zachował przez blisko 30 lat. Utrzymany w stylu art deco Golden Gate liczy sobie zaledwie 2.7 kilometra długości i pomalowany jest na charakterystyczny pomarańczowo-czerwony kolor, oficjalnie znany pod nazwą International Orange. Opiera się na dwóch wznoszących się na 227 metrów wieżach, czyli pylonach. Odległość pomiędzy centralną częścią mostu a taflą wody wynosi 67 m.

W 2012 roku most obchodził swoje 75 urodziny, z której to okazji zainaugurowane zostało przy nim, na południowym brzegu zatoki, od strony San Francisco,  centrum obsługi zwiedzających (visitor center). Warto jest się w nim zatrzymać, nie tylko po to, aby kupić inspirowane mostem pamiątki, ale także, by poznać bliżej historię mostu oraz wiele interesujących faktów z nim związanych. Część z nich dotyczy niestety samobójców, którzy upodobali sobie malowniczą scenerię mostu. W visitor center wykupić można także wycieczkę z przewodnikiem po moście i okolicach; zajmuje ona około godzinę.

Wycieczki do Kalifornii – zarezerwuj z biurem podróży.

Zwiedzaj miasto taniej z CityPASS San Francisco.

Golden Gate rowerem

Popularnym sposobem na ‘zdobycie’ mostu Golden Gate jest wycieczka rowerem. Nie zmęczy ona jak spacer, pozwoli zaś podziwiać urodę mostu i pejzaże zatoki we własnym tempie i z dowolną ilością przystanków na zrobienie zdjęć.

Turyści skorzystać mogą z wypożyczalni rowerów w Fisherman’s Warf. Dla rowerów przeznaczona jest zazwyczaj zachodnia strona mostu, podczas gdy piesi korzystają ze ścieżki po wschodniej stronie. Okazjonalne prace konserwacyjne mogą jednak zmienić ten porządek, o czym zawsze uprzedzi stosowna sygnalizacja.

Przekraczanie mostu pieszo i rowerem jest nieodpłatne. Przejazd mostem dla pojazdów mechanicznych jest płatny, przy czym opłata pobierana jest tylko w kierunku południowym, do San Francisco. Zobacz aktualne stawki opłat za przejazd Golden Gate.

Golden Gate rowerem

Rowerem przez most Golden Gate.

W szczycie sezonu, na ścieżce rowerowej przez Golden Gate może być dość tłoczno, co psuje niestety trochę doznania z wycieczki. Warto jest wybrać się na nią wcześnie rano, aby uniknąć największych tłumów.

Uwaga: w części przeznaczonej dla rowerów zabronione jest korzystanie z napędu elektrycznego, jeśli wynająłeś więc rower elektryczny, napęd elektryczny musi zostać wyłączony na czas pobytu na moście. Zabronione są także wrotki, rolki, deskorolki i hulajnogi.

Po przekroczeniu mostu, kontynuuj przejażdżkę w kierunku Sausalito, gdzie oczekuje wiele kafejek, restauracji oraz doskonałe widoki San Francisco. Z Sausalito powrócić można do San Francisco promem, lub, jeśli siły pozwolą, kontynuować wycieczkę do miasta Tiburon, skąd także dostępne są promy powrotne.

Samochodem przez Golden Gate

Po ostatniej podwyżce cen, opłata za przejazd Golden Gate (w kierunku San Francisco) wynosi $7.35 dla posiadaczy transpondera w systemie automatycznych płatności FasTrak oraz $8.20 (2020), jeśli, na przykład, jako turysta, przekraczasz most jednorazowo.

Pobór opłat na moście jest całkowicie zautomatyzowany (bezobsługowy).  Jako turysta poruszający się wynajętym samochodem masz do wyboru kilka opcji:

  • Opłata online- pozwoli uregulować opłatę z wyprzedzeniem; wymaga jednak podania tablic rejestracyjnych. Zaloguj się na stronie Bayareafastrak.org i wybierz następujące opcje (w takiej, jak wskazana, kolejności): ‘Golden Gate Bridge Toll’, ‘Pay Online Now’, ‘Pay Recent & Future Toll’ a następnie wprowadź numer rejestracyjny pojazdu, przybliżonej daty przekroczenia mostu oraz wymagane dane karty kredytowej. Opcja ta dostępna jest PRZED przekroczeniem mostu oraz przez 48 godzi PO nim.
  • Przedpłata w fizycznym punkcie/sklepie – praktyczne rozwiązanie, jeśli chcesz płacić gotówką. Po podaniu numeru tablicy rejestracyjnej, jednorazową opłatę uiścić możesz także w sklepach Walgreens, Safeway lub Costco w rejonie San Francisco.

Wypożyczenie transpondera FasTrak – opcja oferowana przez większość wypożyczalni samochodów w San Francisco. Wiąże się oczywiście z opłatami dodatkowymi/administracyjnymi, godna polecenie jedynie, jeśli z dróg płatnych (oraz mostu) w San Francisco i okolicach planujesz korzystać często.

Czytaj także: