Park narodowy Yosemite – co warto zobaczyć?

AKTUALIZACJA 2022: Uwaga na „Peak Hour Reservations” w Parku Narodowym Yosemite.

Od 20 maja 2022 r. do 30 września 2022 r., odwiedzenie parku Yosemite w godzinach szczytu, od 6.00 do 16.00, wymaga uprzedniej rezerwacji.

Rezerwacje online składać można już od 23 marca 2022.

Sprzedaż biletów na wszystkie wejścia do parku od 20 maja do 30 września rozpoczyna się 23 marca 2022 r. o godz. 8:00 (czasu pacyficznego).

WSKAZÓWKA: Jeśli planujesz odwiedzić Yosemite latem tego roku, warto wcześniej utworzyć login na stronie internetowej Recreation Gov.

W godzinach od 6.00 do 16.00, na teren parku wejdą jedynie osoby posiadające wspomnianą rezerwację LUB uzyskane wcześniej zezwolenia Wilderness Yosemite Permits (w tym wspinaczkowe, na przykład na Haf Dome) oraz rezerwacje noclegów i kempingu na terenie parku.

Rezerwacja nie jest wymagana, aby wejść na teren parku poza godzinami szczytu.

Znajdź więcej szczegółów na stronie Recreation.gov.

Uważany przez wielu za najpiękniejszy park Stanów Zjednoczonych Yosemite National Park to raj na ziemi dla miłośników przyrody. Łańcuchy górskie, unikalne formacje skalne, wodospady i jeziora, odbijające wznoszące się nad nimi majestatycznie szczyty, bajkowej urody polany, gigantyczne sekwoje to tylko niektóre z niewyczerpywalnej niemal listy atrakcji parku.

Park Yosemite

Park Yosemite mieści się w łańcuchu Sierra Newada w centralno-wschodniej Kalifornii.

Położony w odległości 4-godzinnej jazdy z San Francisco park odwiedza corocznie około 4 milionów osób.

Wycieczki do Kalifornii – zarezerwuj z biurem podróży.

Połączenia LOT do Kalifornii – znajdź najdogodniejsze.

Co warto zobaczyć w Yosemite?

Obejmujący powierzchnię ponad 3,000 km2 park, oprócz unikalnej scenerii, niezmienionej niemal jeszcze przez działalność ludzką, oferuje również niezwykłe bogactwo gatunków fauny i flory. Z bliska obcować tu można z rzadkimi gatunkami, do których zaliczają się niedźwiedzie brunatne, jeleniowate, pumy, lisy, kuny i wiewiórki, to tylko niektóre z gatunków ssaków, które spotkać można tu w swoim naturalnym środowisku. Do tego dochodzą także liczne gatunki ptaków, płazów, gadów i owadów.

Yosemite – jednodniowa wycieczka z przewodnikiem – zarezerwuj:

Yosemite Valley

Najczęściej odwiedzaną strefą parku jest Yosemite Valley. Tu właśnie, w sąsiedztwie dramatycznych klifów, wodospadów oraz rzeki Merced przebiegają najpopularniejsze trasy trekkingowe parku.

Położona pomiędzy stromymi zboczami górskimi Solina Yosemite to prawdziwa oaza zielenie wśród surowych, górskich krajobrazów. Wiosną, kiedy topnieje pokrywa śnieżna w wyższych partiach gór, wzbierające gwałtownie strumienie górskie zasilają liczne wodospady dodając temu miejscu dodatkowego uroku.

Yosemite Visitor Center, czyli centrum obsługi odwiedzających wspomaga gości parku nieodpłatnymi mapami, na których zaznaczone są popularne ścieżki pieszych wędrówek oraz rowerowe. Pracownicy centrum chętnie udzielą praktycznych porad oraz odpowiedzą na pytania dotyczące zwiedzania parku.

Yosemite Visitor Center

Yosemite Visitor Center.

W centrum dostępny jest także nieodpłatny magazyn Yosemite Guide, z którego dowiedzieć się można o imprezach, które mogą mieć miejsce w parku podczas naszego pobytu, jak również o usługach dostępnych na jego terenie, w tym: wynajmie kajaków, rowerów, jeździe konnej, spływach tratwami, etc. Yosemite Guide dostępny jest także w wersji online.

Yosemite Valley samochodem

Odwiedzając park w weekend, lub podczas amerykańskich świąt państwowych przygotuj się na dosyć intensywny ruch drogowy. Na terenie doliny odbywa się on przeciwnie do ruch wskazówek zegara – na wschód wiedzie droga przebiegająca na południe od rzeki Merced, na zachód zaś, droga na północ od rzeki.

Po wjeździe do doliny samochód zostawić można na parking i przemieszczać się dalej parkowymi autobusami. Parking, pomimo, iż znacznych rozmiarów, szybko się zapełnia, dlatego warto jest zwiedzanie zacząć z samego rana.

Mniejsze parking rozsiane są też po terenie parku. Parkowanie –gdzie popadnie- kończy się zazwyczaj wysokim mandatem. Strażnicy parku (rangers) są w tej kwestii bezwzględni.

Bezpłatny autobus w Yosemite Valley
Aby ograniczyć ruch drogowy, a co z tym idzie hałas i zanieczyszczenie środowiska, władze parku zadbały o zapewnienie bezpłatnych autobusów liniowych (shuttle), których trasy przebiegają w pobliżu najpopularniejszych atrakcji parku. Większość z nich kursuje przez cały rok. Tylko jedna, El Captan Shuttle, dostępna jest jedynie w sezonie letni.

Autobusem YARTS do Yosemite Valley
Dla osób, które nie zdecydowały się na wynajem samochodu w Kalifornii, lub które nie chcą tkwić w korkach często formujących się latem wokół najpopularniejszych atrakcji paru, dobrym rozwiązaniem jest siec autobusów YARTS (skrót od Yosemite Regional Transportation System), kursujących do Yosemite Valley z Mammoth Lakes, Fresno, Merced i Sonora.

autobus Yarts

Jak dostać się do Yosemite bez samochodu? Skorzystaj z sieci autobusów YARTS.

W cenę biletu YARTS wliczona jeż już opłata za wstęp do parku Yosemites. Zarezerwuj bilety YARTS online z wyprzedzeniem aby zagwarantować dostępność miejsc, zwłaszcza na najpopularniejsze poranne kursy.

Najlepsze trasy hikingowe w Yosemite Valley

Yosemite Falls to imponujących rozmiarów wodospad składający się w rzeczywistości z dwóch wodospadów – górnego i dolnego (Upper Fall i Lower Fall). Mierząc w sumie 739 metrów wysokości, jest on najwyższym wodospadem w Ameryce Północnej oraz piątym, pod względem wysokości, na skalę światową.

Do dolnego wodospadu wiedzie krótki spacer z przystanku nr 6 parkowego autobusu, jak również z Yosemite Valley Visitor Center. Jego podnóże gwarantuje też doskonałe widoki wodospadu górnego.

Wodospady Yosemite

Wodospady Yosemite.

Zbliżenie się do górnego wodospadu wymaga już nieco lepszej kondycji fizycznej. Długa, i w znacznej części stroma wspinaczka, wynagrodzi jednak trud niezwykłymi widokami. Doskonałym punktem widokowym oferującym 180-stopniową panoramę parku jest Columbia Rock, skała położona w koło 1/3 drogi do górnego wodospadu.

Dotarcie do górnego wodospadu zajmuje około 6 do 8 godzin. 2-3 godziny potrzeba, by dostać się do Columbia Rock.

Bridalveil Fall – wodospad spływający po masywie skalnym na podobieństwo welonu ślubnego jest stosunkowo łatwo dostępny. Z najbliższego punktu gdzie dojechać można samochodem (lub parkowym busem) wiedzie do niego około 1.5-kilometrowej długości ścieżka. Woda uderzająca w powierzchnię zbiornika u stop wodospadu, rozpryskuje się tworząc mgiełkę przypominającą koronki welonu.

Bridalveil Fall

Bridalveil Fall w Yosemite Valley.

W godzinach popołudniowych, zachodzące słońce dodaje jeszcze tęczowy filtr tej przepięknej scenerii. Świetne miejsce, aby odpocząć po całym dniu zwiedzania parku.

Mirror Lake. U podnóża masywu Half Dome odwiedzić warto jest Lustrzane Jezioro, powszechnie zwane też ‘największym basenem w Yosemite’. Od przystanku nr.17 parkowego busu do jeziora wiedzie około 3 kilometrowej długości ścieżka. Pokonanie jej zajmuje około godziny. Turyści, którzy chcieliby obejść jezioro dookoła (piękne widoki gwarantowane!) dodać muszą 7-8 kilometrów do całej trasy.

Mirror Lake

Mirror Lake.

Jak nazwa wskazuje, w krystalicznie czystych wodach jeziora odbijają się otaczające je góry. Latem zachęca ono do kąpieli.

Half Dome. Wznosząca się na 2693 metry nad poziom morza i 1444 metry nad dnem doliny granitowa formacja skalna jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w parku Yosemite. Wymagająca dobrej kondycji fizycznej droga na szczyt Half Dome nie odstrasza amatorów aktywnego wypoczynku; aby uniknąć ‘korków’ na tej popularnej trasie, władze parku kontrolują liczbę turystów, którzy mogą z niej korzystać. Pozwolenie na zdobycie szczytu przyznawane jest na zasadzie loterii. Ubiegać się można o nie z wyprzedzeniem, począwszy od marca na sezon letni, zaczynający się w czerwcu, lub ‘na bieżąca’, z co najmniej dwudniowym wyprzedzeniem. Osobne zezwolenia wydawane są backpackerom, którzy chcą na szczycie, lub wzdłuż trasy, przenocować. Znajdź szczegółowe informacje na oficjalnej stronie parku.

Half Dome

Podejście na szczyt Half Dome.

Dostęp na sam szczyt Half Dome możliwy jest dzięki stalowym linom zainstalowanym na niemal gładkiej i bardzo stromej skale (w październiku liny są usuwane) – pamiętaj o zaopatrzeniu się w rękawice!

Glacier Point. Około 7.5 kilometrów pokonać należy aby dostać się do najlepszego puntu widokowego parku. Znana jako 4 Mile Trail trasa wiedzie od przystanku przy Swinging Bridge na mierzące około 2.2 km wysokości wzniesienie, z którego rozpościera się panoramiczny widok na Dolinę Yosemite i większość z jej największych atrakcji: Half Dome, El Captain, Yosemite Falls, etc.

widok z Half Dome

Widok na Half Dome z Glacier Point.

Do Glacier Point dostać się można także samochodem. Droga ta jednak zamknięta jest często pomiędzy listopadem i majem z powodu zalegającego śniegu.

Znajdź aktualna informację na temat przejezdności dróg w Yosemite National Park.

Yosemite Valley Loop Trail. Trasa wokół Doliny Yosemite liczy sobie około 20 kilometrów. Skrócić ja można (do około 12 km) przekraczając rzekę Merced mostem El Captain Bridge. Trasa przebiega w pobliżu największych atrakcji parku, w tym także klifu El Captain, ukochanego przez wielbicieli wspinaczki, dolnego wodospadu Ypsemite Falls oraz wodospadu Bridalveil Fall, jak również licznych punktów widokowych.

Mist Trail. Wyznaczona we wschodniej części doliny trasa przeznaczona jest dla nieco bardziej zaawansowanych. Wiedzie wzdłuż wodospadów Vernal Fall i Nevada Fall. Choc nie tak wysokie jak Yosemite Falls, imponują większa szerokością i większa ilością wody. Na pokonanie Mist Trail przeznaczyć należy około 5-6 godzin. Trasa zaczyna się przy Happy Isles Bridge – przystanek nr. 16 parkowego busa.

Vernal Falls

Vernal Fall, Yosemite.

Tioga Road

Na północ od Yosemite Valley przebiega słynna trasa Tioga Road. Jest ona kontynuacją autostrady stanowe 120, przecinającej park w kierunku wschód-zachód. Odcinek wiodący poprzez łańcuchy górskie Sierra Nevada, znany jako Tioga Pass, ze względu na warunki pogodowe otwarty jest zazwyczaj jedynie od maja do października. Szczególnie obfite pady śniegu zimą sprawić mogą jednak, iż droga ta wyłączona z ruchu pozostaje aż do końca czerwca.

Znajdź aktualne informacje na temat przejezdności Tioga Road na oficjalnej stronie internetowej National Park Service.

Tioga Road gwarantuje spektakularne widoki dziewiczych lasów, jezior i formacji skalnych.

Tioga Road

Takich widoków między innymi oczekiwac można wzdłuż Tioga Road.

Pokonując Tioga Road doświadczysz znacznych różnic wysokości, od 1900 do nawet 3000 metrów nad poziomem morza. Na trasie napotkasz liczne, ciekawe trasy trekkingowe, między innymi do jezior Lukens i Harden. Zatrzymaj się na parkingu Toulumne Grove we wschodniej części parku i pokonaj 2 kilometry na piechotę, aby dotrzeć do lasu olbrzymich sekwoi. Te gigantyczne drzewa znaleźć można także w Merced Grove przy drodze Oak Flat Roadna południowy zachód od Toulumne Grove.

Mariposa Grove – największe sekwoje w parku Yosemite

Najwyższe i najstarsze sekwoje w Yosemite National Park znajdują sie jednak w Mariposa Grove, 'zagajniku’ położonym około 60 km na południe od Doliny Yosemite.

Od lipca 2015 do czerwca 2018, Mariposa Grove poddany został pracom mającym na celu poprawę warunków bytowania tych gigantycznych drzew, głównie po katem nawodnienia gleby i cyrkulacji wód gruntowych. Czasowe zamknięcie tej części parku wykorzystano także na poprawienie stanu ścieżek pieszych i rowerowych.

sekwoje Yosemite

Mariposa Grove, Yosemite National Park.

Mariposa Grove jest domem dla setek olbrzymich drzew z gatunku cyprysowatych o średnicy przekraczającej nawet 3 metry. Największe z nich, Grizzly Giant, liczy sobie aż 9 metrów średnicy I 64 metry wysokości. Jego wiek szacowany jest na 1900-2400 lat.

Pogoda w Yosemite

Jak w każdym innym rejonie górskim, pogoda w Yosemite jest bardzo zmienna, zarówno latem, jak i zimą. Opady dotyczą jednak głównie okresu pomiędzy październikiem i majem. Latem, od czerwca do sierpnia, doświadczyć można jedynie przelotnych, krótkotrwałych opadów.

Opady śniegu za to są bardzo obfite w sezonie zimowym; jak już wspomniano zarówno droga do Glacier Point, jak i Tioga Road zamknięte są zazwyczaj od końca października do początku wiosny, ze względu na zalegające pokład śniegu.

Sprawdź przejezdności Tioga Road i Glacier Point Road na oficjalnej stronie parku.

W lipcu i sierpniu temperatury w Yosemite Valley przekroczyć mogą nawet 30 stopni Celsjusza. Zimą spadają do kilku stopni poniżej zera.

Więcej informacji na temat klimatu Yosemite Valley.

Yosemite rowerem

Park Yosemite oferuje wiele ciekawych szlaków rowerowych. Wyróżnić wśród nich warto trasę wokół Mirror Lake oraz Happy Isle Trail.

Znajdź przydatne informacje na temat wynajmu rowerów w Yosemite.

Najbliższy port lotniczy w okolicach parku to Fresno Yosemite Airport.

Wycieczki do parku Yosemite – zarezerwuj w dobrej cenie: