Przewodnik po Chicago – informacje dla turystów w Wietrznym Mieście

Stolica stanu Illinois, i jednocześnie jedna z największych amerykańskich metropolii nie bez powodu określana jest mianem Wietrznego Miasta (the Windy City) – często odczuwana tu łagodna bryza znad Jeziora Michigan, czasem przekształca się w porywisty wiatr.

Znajdź hotel w Chicago w dobrej cenie.

Z racji na olbrzymią społeczność polskiego pochodzenia (największą w Ameryce), Chicago nazywane jest także Polskim Miastem.

Chicago słynie także z charakterystycznej architektury, w której dominują drapacze chmur.

Chicago po zmroku

Panorama Chicago wieczorem.

Zamieszkane przez 2.7 miliona osób Chicago jest trzecim, pod względem ludności, miastem USA (po Nowym Jorku i Los Angeles). Jeśli do ścisłego centrum dodamy także przedmieścia, liczba mieszkańców Chicago wzrasta do 10 milionów.

O ile Chicago uchodzi za miasto biznesu – większość tutejszych wieżowców służy, jako biura i siedziby amerykańskich, ale też światowych korporacji – pełni także funkcję centrum kulturalnego amerykańskiego regionu Midwest. Niezwykle barwną i tętniącą życiem scenę kulturalną Chicago dzielą kluby stand up comedy, kluby jazzowe oraz liczne teatry. To o Chicago śpiewał właśnie Frank Sinatra w piosence My Kind of Town.

Zarezerwuj bilety na spektakle muzyczne w Chicago.

Po Nowym Jorku i jego słynnej dzielnicy teatralnej Broadway, Chicago uchodzi za najciekawszą destynację w USA dla wielbicieli teatru muzycznego.

Znajdź tanie loty do Chicago.

Pogoda w Chicago

Pomimo przydomku ‘Windy City’, i często odczuwanych tu podmuchów, Chicago nie jest, w rzeczywistości znacznie bardziej narażone na działanie wiatru, niż wiele innych amerykańskich miast.

Pogoda w Chicago.

Chicago położone jest w strefie wilgotnego klimatu kontynentalnego. Jezioro Michigan działa, jako regulator temperatury, dzięki czemu rzadko odczuwany jest tu ekstremalny upał, lub chłód. Lato w Chicago jest ciepłe (temperatury za dnia wahają się pomiędzy 23 i 33⁰C) oraz wilgotne. Najcieplejsze miesiące to lipie i sierpień, jednak na przyjemne temperatury (powyżej 20⁰C) liczyć można już od maja. Przez cały okres wiosenno-letni liczyć się należy z opadami (często burze z piorunami), jednak zazwyczaj są one krótkotrwałe i przelotne.

Jak spędzić letni dzień w Chicago? Zobacz materiał wideo poniżej:

Również zimą temperatury w Chicago pozostają względnie łagodne w porównaniu do innych rejonów USA leżących na tej samej szerokości geograficznej. W najchłodniejszych miesiącach, styczniu i lutym, średnie temperatury za dnia utrzymują się zazwyczaj tuż poniżej 0, jednak okazjonalnie, podczas zimnych frontów, spadać mogą do -20⁰C, a w ekstremalnych sytuacjach, do nawet -30⁰C. Pomimo mrozu, zimowe dni w Chicago są często także słoneczne.

Ekstremalnie niskie temperatury w Chicago.

Co zobaczyć w Chicago?

Lista atrakcji w Chicago jest długa. Oferta turystyczna miasta trafi z pewnością we wszelkiego rodzaju gusta. Oprócz emblematycznych wieżowców, alei handlowej Magnificent Mile, strefy nabrzeżnej Jeziora Michigan, w której stworzono nawet piaszczystą plażę, Chicago oferuje również szeroki wybór muzeów i galerii sztuki.

Polecamy szczególnie:

Cloud Gate w Millennium Park – surrealistyczna rzeźba, znana również jako The Bean, z racji na przypominający fasolę kształt, znajduje się tuż przy jednym z najpiękniejszych parków Chicago – prawdziwej oazie spokoju i zieleni w centrum dużego miasta, czyli Millennium Park.

Museum Campus – kompleks muzealno- kulturalny, na który składają się instytucje, takie jak Field Museum of Natural History, Shedd Aquarium i Adler Planetarium. Z łatwością wypełni on nawet 2 dni zwiedzania.

Sears Tower – obecnie Willis Tower – jeden z ikonicznych wieżowców Chicago, do 1998 roku najwyższy budynek na świecie.

Dystrykt nabrzeżny Navy Pier  – mnóstwo rozrywki z widokiem na jezioro.

Znajdź wiele praktycznych informacji na portalu turystycznym Chicago.

W Windy City warto jest także skorzystać z wielu dostępnych tu zorganizowanych wycieczek tematycznych: wycieczek łodzią rzeką Chicago, podczas których podziwiać można słynną chicagowską architekturę, wycieczek gastronomicznych pozwalających spróbować lokalnego specjału, deep dish pizza oraz warzonego w Chicago piwa, czy też przechadzek śladami chicagowskiej mafii i jej najważniejszej postaci Ala Capone.

Zatrzymaj się w stylu Al  Capone w słynnym The Drake Hotel.

W razie niesprzyjającej pogody, pamiętaj, iż Chicago dysponuje systemem tuneli, pozwalających dotrzeć do wielu emblematycznych miejsc w ścisłym centrum miasta. Znajdź więcej informacji na temat Pedway.

Przewodnik po Chicago – atrakcje dla dzieci

Miasto oferuje także wiele atrakcji dla najmłodszych. Oprócz wspomnianego już Museum Campus, gdzie dzieci zainteresuje z pewnością akwarium (Shedd Aquarium), a także, do pewnego stopnia również planetarium, dużą popularnością cieszą się także:

Chicago Children’s Museum – oferujące olbrzymi wybór interaktywnych instalacji dla dzieci w każdym wieku

LEGO Discovery Center – mniejsza wersja Legolandu. Inspirowane słynnymi duńskimi klockami atrakcje skupione są pod jednym dachem, dzięki czemu sprawią radość niezależnie od warunków pogodowych.

Lincoln Park Zoo & Rides – ogród zoologiczny oferujący także sporo lunaparkowych atrakcji dla najmłodszych, w tym karuzele i kolejki.

Chicago – początek Route 66

W Chicago zaczyna się, lub, w zależności od perspektywy, kończy słynna Droga-Matka, czyli Route 66. Jest to jedna z najbardziej spektakularnych tras wycieczek samochodowych (roadtrip) w USA.

Jackowo – polska dzielnica Chicago

Polakom, którym podczas odwiedzin Chicago przyszłoby stęsknić się za ojczyzną, polecamy odwiedzenie dzielnicy Avondale, w północno zachodniej części miasta, a konkretnie jego części znanej pod nazwą Polish Village, lub z polska, Jackowem (od parafii Św. Jacka).

Przez długie lata uważane za największe na świecie skupisko polskiej emigracji oraz centrum organizacji polonijnych, Jackowo podupadło znacznie w ostatniej dekadzie. Pomimo iż nadal jest to pierwszy przystanek w USA dla Polaków decydujących się na emigrację, większość z nich nie zostaje tu długo, wybierając raczej znacznie wygodniejsze i bezpieczniejsze przedmieścia Chicago, lub wręcz inne amerykańskie miasta.

Jackowo Chicago

Takich widoków w Jackowie jest coraz mniej.

Chociaż polską ludność z Jackowa wypierają już inne narodowości (obecnie pochodzące głównie z Ameryki Łacińskiej), nadal dostrzec tu można wiele akcentów polskich, flagi, szyldy w języku polskim oraz delikatesy z polskimi specjałami.

The Windy City w kinematografii

Sceneria miasta posłużyła, jako plan zdjęciowy dla wielu produkcji amerykańskiego kina, w tym: The Blues Brothers, The Colour of Money, Ferris Buellers Day Off oraz The Fugitive z Harisonem Fordem w roli głównej.

Sweet Home Chicago z filmu The Blues Borthers.

Warto zauważyć, iż pomimo że miasto poradziło sobie w znaczniej mierze z problemem przestępczości, z jakim przyszło mu się zmagać przez wiele dekad, zwłaszcza w okresie Wielkiej Depresji, niektóre z dzielnic miasta nadal nie zachęcają do odwiedzin, szczególnie po zmroku.

Czytaj także: Wynajem samochodów Chicago Lotnisko O’Hare.