Bulwary nad rzeką Chicago (Chicago Riverwalk)

Woda jest ważnym elementem krajobrazu miejskiego Wietrznego Miasta, czyli Chicago. Pomimo, iż oddalone znacznie of wybrzeża atlantyckiego, miasto spośród innych amerykańskich metropolii wyróżnia uprzywilejowana pozycja nad brzegiem jeziora Michigan.

Pomysły na piesze wycieczki w Chicago.

Oprócz kilometrów zagospodarowanego wybrzeża jeziora, mieszkańcy Chicago cieszyć się mogą także terenami rekreacyjnymi położonymi wzdłuż rzeki o tej samej nazwie, malowniczo wijącej się pośród słynnych chicagowskich drapaczy chmur.

Chicago Riverwalk

Chicago Riverwalk – oaza spokoju w sercu wielkiego miasta.

Przecinający serce miasta odcinek rzeki pomiędzy jeziorem a centrum miasta, oraz biegnące wzdłuż niego bulwary znane pod nazwą Chicago Riverwalk, z powodzeniem konkurują z nabrzeżem Michigan o miano najprzyjemniejszego miejsca na spacer w Chicago.

bulwary Chicago mapa

Chicago Riverwalk rozciąga się pomiędzy trasą Lake Shore Drive a Wolf Point, na zbiegu głównej odnogi rzeki Chicago z odnogami północną i południową.

Oprócz kojącej zmysły obecności rzeki, Chicago Riverwalk to także tereny zielone, restauracje, kafejki z widokiem na wodę oraz wypożyczalnie kajaków, desek SUP itp.

Chicago Riverwalk – krótka historia

Pomysł stworzenia bulwarów wzdłuż rzeki zrodził się podczas przebudowy ulicy Wacker Drive, biegnącej wzdłuż południowego brzegu rzeki. Nieznaczne przesunięcie jej trasy pozwoliło na stworzenie przestrzeni w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki, na której, oprócz promenady i miejskiego parku, z licznymi ławkami i zakątkami, w których można przycupnąć kontemplując rzekę, znalazło się miejsce dla wielu innych atrakcji.

bulwary Chicago

Jedna z popularniejszych atrakcji Chicago.

Budowa Chicago Riverwalk rozpoczęła się w 2001 roku i przebiegała etapami aż do 2017 roku kiedy to oddano do użytku jej najnowszy odcinek.

W pierwszej fazie budowy, zakończonej w 2005 roku, powstały 4 strefy bulwarów:

  • Confluence – u zbiegu trzech odnóg rzeki Chicago
  • Arcade – wyróżnia się od pozostałej części bulwarów charakterystycznymi arkadami
  • Civic – tu znaleźć można wiele atrakcji turystycznych, w tym McCormic Bridgehouse & Chicago River Museum, jak również przystanie łodzi, punkty wynajmu kajaków, etc.
  • Market – najbardziej zielona część bulwarów. Tu także znajduje się strefa rezydencyjna Lakeshore East.

W późniejszych latach bulwary wzbogaciły się o nowe elementy, między innymi Vietnam Veterans Memorial Plaza, the Water Plaza – efektowną fontannę i przystań dla łodzi.

Spacer bulwarami Chicago – co zobaczyć?

Zwiedzanie nadrzecznych bulwarów Chicago rozpocząć można praktycznie z każdego miejsca, zarówno w kierunku wschodnim, jak i zachodnim – wszędzie gwarantowana jest rozrywka.

Malownicza lokalizacja (oraz tłumy spacerujących tu ludzi – zarówno turystów, jak i samych mieszkańców Chicago) przyciągnęły na bulwary liczne restauracje, kawiarnie, bary oraz lokalne browary. Większość z nic posiada ogródki na świeżym powietrzu, przy sprzyjającej pogodzie pozwalające w pełni cieszyć się atmosferą tego tętniącego życiem miejsca.

Jeśli podczas spaceru Chicago Riverwalk najdzie Cię ochota na coś do zjedzenia, lub też na drinka, do wyboru niektóre z dostępnych tu opcji to:

Beat Kitchen on the Riverwalk  – modna restauracja oferująca zarówno klasyki amerykańskiej kuchni, jak i wegańskie alternatywy. Znaleźć ją można w okolicach mostu Michigan Avenue Bridge.

The Northman Beer And Cider Garden – dosyć swojsko wyglądający ogródek piwny z widokiem na rzekę i ciekawą kartą lokalnie warzonych piw i cydru oraz inspirowanych europejską kuchnią przekąsek. Ogródek każdą wiosna otwiera się przy moście William-a P. Fahey-a.

Chicago Brewhouse – restauracja i taras z widokiem na rzekę; współpracuje z wieloma znanymi miejscowymi browarami.

City Winery at Chicago Riverwalk – cieszącej się dużą popularnością w USA sieci winiarni zabraknąć nie mogło w prestiżowej lokalizacji, jaką są chicagowskie bulwary. Oprócz doskonałych trunków, zarówno amerykańskich, jak i z importu, serwuje oferuje także bogatą kartę dań i przekąsek. W sezonie zimowym, stoliki na dworze chronione są charakterystycznymi kopułami z przezroczystej folii.

Cite Winery riverwalk

City Winery przy Riverwalk położone jest pomiędzy mostami Bataan-Corregidor Memorial i Dearborn Street.

Na słodką przekąskę warto zatrzymać się w Justice of the Pies lub Sweet Home Gelato.

Jeśli interesuje Cię historia Chicago, warto jest skusić się na wycieczkę z przewodnikiem, który we wciągający sposób opowie o początkach miasta i ważnych wydarzeniach, ludziach i miejscach z jego przeszłości, do których odwołania znaleźć można na trasie Chicago Riverwalk.

Atrakcje oczekujące wzdłuż Chicago Riverwalk.

Ten rejon Chicago podziwać można także z pokładu łodzi – wycieczek rejsowych, lub wodnych taksówek.

Znajdź więcej informacji na temat zwiedzania Chicago łodzią, lub kajakiem.

Czytaj także:

Zarezerwuj atrakcje w Chicago