Telefon komórkowy, mobilny internet i WiFi w Stanach Zjednoczonych

W dobie globalnej komunikacji, telefon komórkowy to element bagażu każdego turysty równie ważny co paszport, czy karta płatnicza.

Przygotowując się do podróży, upewnij się, iż Twój telefon, mobilny internet i WiFi w Stanach Zjednoczonych będą działać sprawnie, a korzystanie z nich nie narazi Cię na astronomiczne wydatki.

wifi USA

Zagwarantuj dostęp do internetu podczas podróży.

Czy mój telefon będzie działał w USA?

W przeszłości, wielu podróżnych przybywających z Europy do Stanów Zjednoczonych, z przykrością odkrywało, że ich telefony komórkowe nie działały. Wnikało o z faktu, iż amerykańska telefonia komórkowa operowała w innym systemie, niż ten, z którego korzystano w Europie.

Globalizacja rynku usług telekomunikacyjnych wymogła jednak dostosowanie urządzeń znajdujących się w powszechnej sprzedaży do obsługi pasm GSM o różnych częstotliwościach. Posiadacze względnie nowych smartfonów powinni bez problemu móc korzystać z nich w USA.

Jeśli planujesz korzystać z amerykańskiej karty SIM, upewnij się jednak, że telefon nie posiada blokady nałożonej przez polskiego operatora (więcej o tym w artykule poniżej).

Nie zapomnij o adapterze do gniazdka, aby móc korzystać z ładowarki w USA.

Mobilny internet w Stanach Zjednoczonych

Zniesienie płatnego roamingu na terenie Unii Europejskiej nie powinno uśpić naszej czujności; korzystanie z polskiego telefonu komórkowego oraz danych mobilnych w wielu miejscach na świecie, w tym także w Stanach Zjednoczonych, może okazać się horrendalnie drogie.  Jeśli nie przygotowaliśmy się odpowiednio do podróży pod kątem strategii korzystania z telefony, a po wylądowaniu w USA nie wyłączyliśmy danych, ryzykujemy, iż następny rachunek za telefon przeprawi nas o palpitacje serca. Pamiętaj, iż dane zużywane są nawet gdy nie korzystasz aktywnie z internetu, na przykład podczas automatycznych aktualizacji aplikacji.

Przed wyjazdem wskazane jest skonsultowanie się z operatorem i uzyskanie informacji na temat najkorzystniejszego rozwiązania na czas podróży; różnic się może ono w zależności od czasu, przez jaki potrzebny będzie nam internet za granicą, a także sposobu w jaki korzystamy z danych. Inna oferta skierowana będzie do klientów, którym internet potrzebny jest by przeczytać maile, zaktualizować media społecznościowe, czy utrzymywać kontakt z rodziną przez popularne komunikatory, inna zaś dla osób, które zużywają duże ilości danych, na przykład w związku z wykonywaną pracą.

Pakiety danych, takie jak ‘Travel&Surf’ w T’Mobile, ‘Go150 / Go500’ w Orange, lub ‘Pakiety Atlantyckie’ w Plusie dostępne są dla klientów abonamentowych, jeśli więc korzystasz z telefonu pre-paid, wybór nieco się zawęża.

Innym, także popularnym rozwiązaniem wśród osób podróżujących do USA, jest wykupienie pakietu danych na miejscu, od amerykańskiego dostawcy. Nabyć należy wówczas pakiet startowy z kartą SIM, który można potem doładowywać wedle potrzeb. Zestawy takie dostępne są w punktach sprzedaży wszystkich operatorów sieci komórkowych, np. At&T, Verizon lub T-Mobile, jak również w sklepach typu Target, lub Walmart.

smartfon USA

Pakiety sprzedawane w sklepach operatorów mogą być nieco droższe, za to, sprzedawca pomoże Ci uruchomić kartę i upewni się, iż działa ona jak należy. Same karty doładowania (bez karty SIM) kupić można także w kioskach, lub księgarniach.

To rozwiązanie sprawdzi się jedynie w przypadku odblokowanych telefonów. Jeśli Twój telefon posiada blokadę SIM na konkretną siec, przed wyjazdem nie zadbałeś o uprzednie wykupienie pakietu danych w Polsce, a nie chcesz ponosić wysokich kosztów roamingu, możesz także skorzystać z opcji ‘Go Phone’. Oferuje ona porste, niedrogie modele popularnych marek telefonów komórkowych, zaopatrzone już w kartę SIM i pakiet danych mobilnych, który można później oczywiście doładowywać. Decydując się na tę opcję, musisz liczyć się z wydatkiem minimum $50 na sam telefon (im bardziej zaawansowany model, tym oczywiście wyższa cena), powiększonym o koszt wybranego pakietu danych.

Bezpłatny internet / darmowe WiFi w Stanach Zjednoczonych

Podobnie jak w Polsce, w dużych miastach USA znajdziesz wiele okazji do skorzystania z bezpłatnego internetu. Darmowe Wi-Fi oferuje większość restauracji, fastfoodów, kafejek. Popijając kawę w Starbucksie, bez problemu sprawdzisz maile, przeczytasz wskazówki dotyczące lokalnych atrakcji turystycznych, czy też kupisz bilety do muzeum. Nie spodziewaj się jednak szczególnie szybkiego internetu, zwłaszcza, gdy w lokalu przebywa wielu gości jednocześnie. Dostęp do darmowego WiFi w najpopularniejszych sieciowych lokalach gastronomicznych może być także limitowany czasowo.

WiFi gratis w USA dostępne jest często także na lotniskach, dużych dworcach kolejowych, muzeach. Sprawdź lokalizację WiFi hotspots w USA.

Oczywiście, z internetu korzystać mogą nieodpłatnie także goście hoteli, moteli, nieruchomości typu Airbnb, a w mniejszym stopniu, także kempingów i pól namiotowych.

Zasięg telefonii komórkowej w Stanach Zjednoczonych

Podróżując poza miastem w Stanach Zjednoczonych, pamiętaj, iż twój telefon nie wszędzie będzie mieć zasięg. W kraju o tak olbrzymiej powierzchni, stosunkowo łatwo jest znaleźć się w sytuacji, kiedy nie działają ani połączenia głosowe, ani internet.

Dotyczy to między innym parków narodowych, chętnie odwiedzanych przez turystów. O ile w centrach obsługi gości (visitors centers) dostępna jest zazwyczaj sieć (a często nawet także darmowe wifi), telefon okazać się może bezużyteczny podczas wyprawy w odległe zakątki parku.