Ograniczenia wiekowe przy wynajmie samochodów w USA

Pomimo, iż w Stanach Zjednoczonych o prawo jazdy ubiegać się można począwszy od 16 roku życia, na co decyduje się wielu nastolatków, dostęp do wynajmu samochodów dla młodych kierowców jest nieco bardziej utrudniony. Ograniczenia wiekowe stosowane przez większość wypożyczalni czynią wynajem aut przez klientów poniżej 21 roku życia dosyć kosztowny, o ile w ogóle jest on możliwy.

Młodzi kierowcy w USA liczyć się muszą z dodatkową opłatą (naliczaną za każdy dzień wynajmu), jeśli znajdują się w przedziale wiekowym pomiędzy 21 i 24 rokiem życia. Ci jeszcze młodsi, pomiędzy 18 i 20 rokiem życia, zapłacą jeszcze więcej, i to pod warunkiem, że uda im się znaleźć oferty skierowane do tej grupy wiekowej.

Ograniczenia wiekowe dla kierowców w amerykańskich wypożyczalniach samochodów są tak surowe z dwóch powodów.

  • Statystyki wskazują, iż prawdopodobieństwo wypadku, jest zdecydowanie większe wśród mniej doświadczonych kierowców, stąd też wypożyczalnie, na całym świecie, nie tylko w USA, podchodzą z rezerwą do klientów z młodszych grup wiekowych.
  • Wyjątkowym dla USA czynnikiem zaś, przemawiającym na niekorzyść młodych kierowców jest fakt, iż według amerykańskiego prawa pełnoletność osiąga się dopiero w 21 roku życia.

Planując wynajem samochodu w USA jako młody kierowca, pamiętaj także, iż większość wypożyczalni wymaga posiadania prawa jazdy od co najmniej roku.

ograniczenia wiekowe rent a car USA

Ograniczenia wiekowe w USA: kierowcy poniżej 25 roku życia muszą się liczyć z dodatkowymi opłatami wynajmując samochód w USA.

Wynajem samochodów dla 18-latka w USA – porady dla młodych kierowców

Prawodawstwo stanów Michigan i Nowy York zezwala na wynajem samochodów przez kierowców w wieku od 18 lat, pod warunkiem, oczywiście, iż posiadają oni prawo jazdy. Niektóre wypożyczalnie w innych amerykańskich stanach również czynią takie wyjątki, jednak zawsze wiąże się to z droższym ubezpieczeniem.

Tak zwana opłata dla ‘młodego kierowcy’ / young driver fee – która wahać może się od $30 do nawet $80 dolarów za dzień, przy trwającym dłużej wynajmie może znacznie podnieść ostateczny koszt usługi.

Wynajem samochodów w USA – ograniczenia wiekowe dla kierowców w wieku 21-24 lata

Kierowcy pełnoletni, czyli od 21 roku życia, którzy jednak nie osiągnęli jeszcze wieku 25 lat, także obciążeni zostaną najprawdopodobniej dodatkową stawką dzienną. Będzie ona jednak nieco niższa, niż w przypadku młodzieży poniżej 21 lat. W zależności od rodzaju pojazdu i wypożyczalni, opłata ta wahać się może pomiędzy $15 i $50.

Warto też mieć na względzie, iż nie wszystkie modele samochodów dostępne będą dla najmłodszych kierowców – poniżej 25 roku życia. Z oferty wyłączone są często samochody sportowe, klasy premium, kabriolety, czy też dużych rozmiarów vany i SUVy.

Pamiętaj także, iż ograniczenia wiekowe oraz opłaty dodatkowe dla młodego kierowcy dotyczą również dodatkowego kierowcy. Oznacza to, iż koszt wynajmu samochodu w USA z możliwością prowadzenia przez więcej, niż jedną osobę, wrośnie znacząco.

Uwaga: W wielu ofertach wynajmu samochodów dostępnych w wyszukiwarce Cartrawler w serwisie Przewodnik-USA, usługa drugiego kierowcy wliczona jest w cenę wynajmu, co pozwoli zaoszczędzić nieco na kosztach wynajmu.

Rezerwując w Cartrawler, na końcowym etapie procesu rezerwacji wskazać należy wiek; dzięki temu, ostateczna kwota do zapłaty powiększona zostanie już o ewentualne opłaty dodatkowe dla młodego kierowcy, dzięki czemu unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek przy odbiorze samochodu w biurze wypożyczalni.