Wynajem minivanów w USA – jaki model wybrać?

Minivan to nie tylko ulubiony samochód mam z amerykańskich przedmieść, wożących dzieci do szkoły, ale często także turystów odwiedzających Stany Zjednoczone większą grupą.

W USA minivan może występować w wersji 7- lub 8-osobowej. Na potrzeby wypożyczalni samochodów wykorzystywane są zazwyczaj modele 7-osobowe.

Dodge Grand Caravan

Jaki minivan wynająć w USA? Dodge Grand Caravan bije w tym kraju rekordy sprzedaży.

Większość minivanów w USA (określanych ty często mianem MPV – Multi Purpose Vehicle) oprócz 3 rzędów siedzeń oferuje także przestronny bagażnik; nawet przy pełnym wykorzystaniu wszystkich siedzeń liczyć można zazwyczaj na około 800-1100 litrów przestrzeni bagażowej. Powiększyć ją można dodatkowo oczywiście składając siedzenia w trzecim rzędzie.

Modele minivanów we flotach amerykańskich wypożyczalni samochodów są zazwyczaj dobrze wyposażone, między innymi w kamerę cofania, wydajną klimatyzację, przesuwane drzwi ułatwiające dostęp do drugiego i trzeciego rzędu, mocny silnik o pojemności 3.3-3.6 l oraz mnóstwo praktycznych gadżetów – uchwyty na kubki, schowki, gniazdka USB, etc.

Wynajmując MPV w Stanach Zjednoczonych oczekiwać należy pojazdu o długości co najmniej 5 metrów. Nie powinno to zniechęcać: amerykańskie drogi i miejsca parkingowe zaplanowane są z myślą o dużych samochodach.

Jaki minivan wynająć w USA?

Minivany znajdują się w ofercie każdej z amerykańskich wypożyczalni, jednak zróżnicowanie modeli raczej nie oszałamia. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze vany do wynajęcia w Stanach Zjednoczonych:

 1. Dodge Grand Caravan
  (najpopularniejszy, co nie znaczy najlepszy)
 2. Kia Sedona
  (nowoczesny minivan, naszym zdaniem prowadzi się lepiej, niż Grand Caravan)
 3. Toyota Sienna
  (choć nie najtańszy do wynajęcia, prawdopodobnie najlepszy w minivan na rynku)
 4. Chrysler Pacifica
 5. Honda Odyssey
  (jakość na poziomie Toyoty Sienna, jednak rzadziej spotykany we flotach rent a car USA)

Każdy z powyższych modeli waży ponad 2 tony, bez pasażerów i ładunku.

Samochód dla całej rodziny – wynajem minivanów w USA

Modelem obecnym we flocie praktycznie każdej wypożyczalni samochodów w Stanach Zjednoczonych jest Dodge Grand Caravan. Lideruje on w rankingach sprzedaży w klasie minivan w USA niezmiennie od wielu już lat.

W 2019 roku sprzedano ponad 122 tysiące sztuk Grand Caravan. Rok wcześniej, liczba ta sięgnęła 150 tysięcy, z czego znaczna część zasiliła floty amerykańskich wypożyczalni samochodów.

Praktyczność i wygoda, w połączeniu z mocnym silnikiem benzynowym 280 KM wyróżniają Dodge Grand Caravan.

Grand Caravan występować może także w wariancie Chrysler Town & Country, Chrysler Grand Voyager, lub też jako nieprodukowany już VW Routan. Wszystkie te modele to praktycznie ten sam pojazd, z minimalnymi jedynie różnicami. Na potrzeby ryku europejskiego do 2016 roku produkowano go pod nazwą Lancia Voyager.

Grand Voyager to prawdziwy weteran rynku motoryzacyjnego. Początki jego produkcji sięgają 2008 roku. Kontynuacja produkcji jednego modelu przez tak długi czas zdarza się nieczęsto i choć powoli wypiera go z rynku konkurencja w postaci nowocześniejszych minivanów, wypożyczalnie samochodów, świadome, jak bardzo Amerykanie zżyli się z Gran Caravan, nadal utrzymują go w swoich flotach.

W 2018 Dodge Gran Caravan został wzbogacony o boczne poduszki powietrzne we wszystkich trzech rzędach oraz poduszki kolanowe dla kierowcy. Ponadto, standardowe poduszki kierowcy i pasażera w pierwszym rzędzie, zastąpione zostały nowocześniejszą, dwustopniową wersją.

Grand Caravan mierzy 5.14 metra długości i 2 metry szerokości. Przy wykorzystaniu wszystkich miejsc, pojemnośc bagażnika wynosi 880 litrów.

Dowiedz się więcej na temat Dodge Grand Caravan na stronie internetowej producenta.

Dodge Grand Caravan – zalety:

 • Przystępna cena, często już od około PLN1200 za tydzień – Grand Caravan to zazwyczaj najtańszy minivan do wynajęcia w Stanach Zjednoczonych
 • Przestronna kabina

Dodge Grand Caravan – wady:

 • Model znacznie zdezaktualizowany w porównaniu do nowocześniejszej konkurencji
 • Pomimo, iż zadbano o upgrade poduszek powietrznych, w Grand Caravan brakuje wielu innych funkcji bezpieczeństwa, które powszechnie znaleźć można już w innych modelach
 • Grand Caravan dostępny jest jedynie w wersji 7-osobowej
 • Nie zawsze w Grand Caravan dostępna jest opcja Stow & Go, pozwalająca na złożenie siedzeń całkowicie na płasko

Kia Sedona – przystępny cenowo i nowoczesny 8-osobowy minivan

Obecna wersja vana Kia Sedona, w niektórych krajach znanego, jako Kia Carnival, pojawiła się na rynku w 2015 roku.

Model ten – choć często spotkać go można w ofercie min. Hertz i Europcar – nie jest równie popularny, jako minivan o wynajęcia w USA, jak na przykład Chrysler Gran Caravan, Pacifica, czy Toyota Sienna.

Kia Sednona – zalety:

 • Nowoczesny samochód – świetnie sprawdza się na drodze
 • Wysoki standard wyposażenia
 • Atrakcyjny design

Kia Sedona – wady:

 • Nie zawsze dostępny we flotach rent a car USA

Sedona w Stanach Zjednoczonych wyposażona jest zawsze w silnik V6, 3.3 l, o mocy 276 KM i 8-biegową automatyczną skrzynię biegów z funkcja Sportmatic. Na potrzeby wypożyczalni samochodów przeznaczane są zazwyczaj najsłabiej wyposażone wersje L i LX.

Cena od USD 27,000 (oraz znaczne upusty dla flot) sprawiają, iż KIA Sedona jest dość popularna, jako van do wynajęcia, choć popularnością z trudnością dorównuje Grand Caravan.

Kia Sedona

Kia Sedona minivan.

Sedona jest jednym z najdłuższych minivanów na ryku: mierzy sobie aż 511 cm długości (oraz 1985 szerokości).

Model ten we flotach rent a car dostępny jest przeważnie w wersji 8-osobowej, choć sporadycznie spotkać można także Sedonę 7-osobową.

Jeśli chodzi o cenę, zbliżona jest on a do ceny wynajmu Grand Caravan. Biorąc pod uwagę nowocześniejsze wyposażenie jednak, Przewodnik USA poleca jednak bardziej Sedonę, lub nowszy model Dodgea, Pacifica.

Toyota Sienna – nasz faworyt w klasie 8-osobowych minivanów

Najlepszym, pod względem praktyczności minivanem na amerykańskim rynku jest naszym zdaniem Toyata Sienna.

W sprzedaży id 2010 roku, Sienna produkowana jest lokalnie, w Princeton, w stanie Indiana. Pojazd mierzy 5.08 metra długości i 1.99 metra szerokości. Pomimo pokaźnych wymiarów prowadzi się zaskakująco dynamicznie. Choc nie chwyta raczej za serce jeśli chodzi o design, jest to naprawdę solidny i niezawodny samochód.

Toyota Sienna wynajem minivanow w USA

Toyota Sienna – polecany minivan do wynajęcia w USA.

Nawet w najtańszej dostępnej wersji, Toyota Sienna pochwalić się może doskonałymi standardami bezpieczeństwa, w tym: układem ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu, asystentem zachowania pasa, czy automatycznym hamowaniem w razie braku reakcji kierowcy podczas kolizji.

Toyota Sienna jest dość popularnym modelem w Hertz, Enterprise, National Car Rental i Alamo. Cenowo, plasuje się zazwyczaj nieco wyżej, niż Dodge Grand Caravan, jednak ta różnica w cenie jest naszym zdaniem jak najbardziej uzasadniona.

Siennę znaleźć można zarówno w wersji 7, jak i 8-osobowej. Wyposażona jest w mocny silnik V6 3.5 l o mocy 296 KM i 8-stopniową automatyczną skrzynię biegów.

Do niedawna jeszcze Sienna zaliczała się do ulubionych samochodów dla soccer moms, jak potocznie nazywane są w Stanach Zjednoczonych mamy zaangażowane w zajęcia pozalekcyjne swoich pociech i potrzebujące wygodnego i dużego auta do kursowania pomiędzy domem, szkołą i klubami sportowymi z grupką dzieciaków i ekwipunkiem do uprawianego sportu. Moda na minivany zmalała nieco w związku z rosnącą popularnością pojazdów typu SUV. Vany to ciągle jednak preferowana alternatywa dla osób, którym zależy na przestronnym wnętrzu i bagażniku, a więc także wielodzietnych rodzin.

Cena rynkowa Toyoty Sienna w USA zaczyna się od około $30 tyś.

Znajdź więcej informacji na temat Sienny na oficjalnej stronie internetowej Toyoty.

Chrysler Pacifica – składane siedzenia Stow & Go

Możliwość złożenia siedzeń całkowicie na płasko jest olbrzymią zaletą vana Chrysler Pacifica. Choć z punktu widzenia klienta wypożyczalni, mozliwość szybkiego i znaczącego zwiększenia powierzchni bagażowej nie jest zazwyczaj priorytetem, może okazac się bardzo przydatna dla turystów podróżujących z wielkogabarytowym bagażem, czy sprzętem sportowym, jak na przykład rowery, deski surfingowe, etc..

Chrysler Pacifica dostępny jest także w wersji hybrydowej, choć taką rzadko znaleźć można będzie w ofercie wypożyczalni samochodów, ze względu na znacznie wyższą cenę zakupu.

Prezentacja Stow & Go w Chryslerze Pacifica.

Pacifica produkowana jest w Ontario, w Kanadzie.

Długość tego modelu to 5.17 metra, szerokość – 2.02 metra. Pojemność bagażnika przy wykorzystaniu wszystkich miejsc to nadal raczej imponujące 915 litra.

Pomimo, iż Pacifica jest znacznie lepszym modelem, pod wieloma względami, niż jej poprzednik, Grand Caravan, w 2019 roku sprzedało się jej „zaledwie” 100 tysięcy egzemplarzy w USA. Znaczą ich część zakupiły właśnie wypożyczalnie samochodów.

Wpływ na słabsze wyniki sprzedaży miała, być może, nieco słabsza jakość wyposażenia tańszych wersji, w porównaniu do bezpośredniej konkurencji, czyli zbliżonych modeli Toyoty i Hondy.

Pacifica wyposażona jest w 3.5 litorwy silnik V6 Pentastar o mocy 287 KM oraz automatyczną, 9-stopniową skrzynię biegów. Najtańsza wersja Pacifiki to Chrysler Voyager.

Modele Pacifica i Voyager znaleźć można między innymi w Hertz, Dollar, Thirfty i Sixt.

Więcej informacji na temat Chrysler Pacifica znajdziesz na stronie internetowej producenta.

Honda Odyssey – 7 lub 8 osobowy minivan

W najbardziej podstawowej wersji, minivan Honda Odyssey posiada 7 miejsc. Wersje of LX wzwyż są już 8 osobowe. We flotach wypożyczalni występują zazwyczaj wersje LX i EX. Tą drugą rozpoznać można po chromowanych klamkach, przednich światłach przeciwmgielnych, ogrzewaniu przednich siedzeń oraz innych szczegółach wyposażenia.

Honda Odyssey

Honda Odyssey, jeden z najnowszych minivanów na rynku.

Pomimo, iż sporadycznie ten model Hondy trafia do flot rent a car, większość wypożyczalni nadal uznaje go za zbyt drogi.

Odyssey wyposażona jest zazwyczaj w 9- lub 10-stopniową skrzynię biegów i silnik o mocy 280 KM.

Test minivanów.

Hondę Odyssey można naszym zdaniem uznać za jeden lepszych modeli MPV na amerykańskim rynku. Na jej niekorzyść przemawia jednak fakt, iż w najtańszej wersji, jej wyposażenie ustępuje znacznie najsłabszym wariantom Toyoty Sienna.

Znajdź więcej informacji na temat minivanów Hondy.

W kategorii minivan, wypożyczalnie samochodów w USA mają do zaoferowania jeszcze 7-osobowego Nissana Quest. Produkcja tego modelu została już zakończona, co oznacza iż wkrótce niknie także z flot rent a car, jednak na razie nadal dostępy bywa w wypożyczalniach Dolar i Thrifty.

Czytaj także:

Klasy samochodów do wynajęcia w USA – wybierz auto w odpowiednim rozmiarze

Wynajem samochodów w USA – znajdź najlepsze ceny