Klasy samochodów do wynajęcia w USA – wybierz auto w odpowiednim rozmiarze

Flota rent a car w Stanach Zjednoczonych różni się znacznie od tej znacznie od tej, oferowanej rzez wypożyczalnie europejskie. Zasadnicza różnica dotyczy wymiarów  – USA, kraj w rozmiarze XL, w którym nawet miejsca parkingowe są znacznie większe, niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni – kocha duże samochody.

Porównaj oferty wynajmu samochodów w USA.

Poniżej, przybliżamy najpopularniejsze klasy samochodów do wynajęcia w USA.

Toyota Camry USA

Najkorzystniejsze oferty rent a car w Stanach Zjednoczonych często dostępne są w klasie „standard” – należąca do niej Toyota Camry, w Europie uznawana za duży samochód.

Najczęściej wynajmowane samochody w Stanach Zjednoczonych podzielić można na następujące grupy:

  1. Economy
  2. Compact
  3. Intermediate
  4. Standard
  5. Full Size
  6. Premium
  7. Luxury
  8. SUV

Z listy tej wyłączyliśmy kabriolety, minivany, pick-upy oraz samochody „egzotyczne”, czyli modele rzadziej wynajmowane.

klasy samochodów do wynajęcia USA SUV Ford

Ford Escape z Avis Rent A Car.

Najtańsze klasy samochodów do wynajęcia w USA: economy/subcompact

W przeciwieństwie do rynku europejskiego, gdzie najtańsze pojazdy do wynajęcia dostępne są zazwyczaj w segmencie najmniejszych samochodów miejskich (klasa mini), w USA nie warto szukać oszczędności poprzez mniejsze rozmiary auta. Są one łatwiejsze w parkowaniu, jednak, poza centrami największych miast, parkowanie w USA nie jest problemem, miejsca parkingowe zaś są niezwykle szczodre pod względem rozmiaru.

Małe samochody oznaczają mniejsze zużycie paliwa, jednak przy i tak już niskich cenach benzyny i oleju napędowego w Stanach Zjednoczonych, w porównaniu do ich kosztu w Polsce, poczynimy jedynie marginalne oszczędności.

W popularnych regionach turystycznych, jak Floryda, czy Kalifornia, najmniejszym samochodem we flocie wypożyczalni jest często Ford Fiesta.

Ford Fiesta

Ford Fiesta do wynajęcia w USA – zawsze z automatyczną skrzynią biegów; występuje zarówno w wersji hatchback, jak i sedan.

W tym samym segmencie oczekiwać można także modeli takich jak Chevrolet Sonic i Chevrolet Spark (Dollar, Hertz), Mitsubishi Mirage (Enterprise), lub Toyota Yaris (Sixt). Rezerwując przez internet, nie masz możliwości wybrania konkretnego modelu (wypożyczalnia rezerwuje sobie prawo wręczenia klientowi pojazdu w tej samej klasie i o zbliżonej charakterystyce), jedna w Sixt, Avis i Budget liczyć można zazwyczaj na nieco lepszą flotę.

Klasa kompaktowa – nadal tanio

O ile w Stanach Zjednoczonych klasa compact uchodzi za małą, często decydują się na nią turyści z Europy, zwłaszcza podróżujący na długich trasach, na przykład podczas amerykańskich „roadtripów”.

Samochody kompaktowe oferują znacznie przestronniejszą kabinę i bagażnik, niż malutka Fiesta (lub podobny model), a także niskie spalanie paliwa.

Ponadto, wiele modeli spotykanych w USA, znanych jest dobrze klientom z Europy. O ile VW Golf – najbardziej chyba „pożądany”model kompaktowy w Europie, w Stanach jest mało rozpowszechniony, często można tu spotkać Forda Focusa, zarówno w wersji 4, jak i 5 drzwiowej (oczywiście z automatyczną skrzynią biegów).

Samochody w tej klasie sprawdzą się lepiej dla 3-4 osób (wraz z wakacyjnym bagażem), niż auta w segmencie economy.

Nissan Versa

Nissan Versa – dosyć popularny w klasie kompaktowej (a w zasadzie sub-compact) w wypożyczalniach samochodów w USA.

Oprócz Focusa (popularnego w ofercie Avis i Budget), w klasie kompaktowej amerykańskie wypożyczalnie zaoferują często także modele, takie jak Nissan Versa, lub Hyundai Accent, często w wersji sedan (4-drzwiowej). W wersji hatchback spotkaliśmy Versę w ofercie Hertz oraz Europcar USA.

Klasa średnia / intermediate

Nieco zamieszania panuje w klasie średniej – intermediate – w USA. Częściowo pokrywa się ona z klasą kompaktową. O ile w niektórych amerykańskich wypożyczalniach modele takie jak Hyundai Elantra, czy Toyota Corolla zaliczane są do klasy compact, inne uznają go już za przynależny do klasy wyższej, a w związku z tym, również nieco droższej.

Inne modele często klasyfikowane jako intermediate to Nissan Sentra, Chevrolet Malibu i Chevrolet Cruze.

Naszym zdaniem, intermediate to najmniej interesująca klasa samochodów, a także ta, w której najłatwiej jest przepłacić, ze względu na jej dosyć płynne granice. Jeśli wakacyjny budżet pozwala celować wyżej, niż w klasy ekonomiczną i kompaktową, lepiej jest wynająć już pojazd z segmentu standard.

Toyota Corolla

Toyota Corolla (na przykład z Dollar Car Rental) to sprawdzony model w klasie intermediate.

Do najbardziej godnych polecenia w klasie średniej modeli zaliczają się: Toyota Corolla (dostępna w Hertz i Dollar) i VW Jetta (National Car Rental).  Dość popularna jest także Kia Forte, zbliżona do znanego z Europy modelu Cee’d.

Klasa standard w USA

W Stanach Zjednoczonych, klasa standardowa to ulubiony segment osób podróżujących w interesach. Reprezentują ją sporych rozmiarów, komfortowe modele, 4- lub 5-drzwiowe, wyposażone zazwyczaj w 2-litorwy silnik 150-200KM.

W tej klasie często spotkać można modele takie jak Ford Fusion (we flocie wielu amerykańskich wypożyczalni), a także Buick Verano (Avis, Budget) i Chrysler 200 (National).

Granice segmentu nie są sztywno zdefiniowane, w związku z czym czasem także pośród ofert w klasie standard pojawiają się także, naszym zdaniem przynależące do niższej klasy, auta jak VW Jetta, czy Hyundai Sonata.

Ford Fusion

Klasy samochodów do wynajęcia w USA: Ford Fusion – dobra opcja na długie wycieczki po Stanach Zjednoczonych.

Wskazówka: Toyota Camry, oferowana czasem w klasie standardowe przez Enterprise Rent A Car to zdecydowanie lepsze rozwiązanie w tym samym przedziale cenowym.

Klasa full size – duży samochód do wynajęcia w USA

W tej klasie liczy się rozmiar. Przestronna kabina oraz bagażnik są wyznacznikiem segmentu full size, czyli dużej, w której pojazdy liczą sobie zazwyczaj około 5 metrów długości. Mniejszy nacisk kładziony jest na kwestię wyposażenia.

Dla najbardziej autentycznego doświadczenia, zdecyduj się na bardzo „amerykańskie” modele, jak na przykład Chrysler 200 (popularny w National i Alamo), Ford Taurus, Chevrolet Malibu, Chevrlolet Impala czy też Dodge Charger.

Chevrolet Malibu

Chevrolet Malibu oferowany jest zarówno w klasie standard jak i full-size.

Pojazdy w tej klasie wyposażone są w silniki pomiędzy 2.5 i 3.8 litra – niezbyt szybkie, jednak wydajne na długich trasach podczas zwiedzania USA.

Klasa premium – odrobina luksusu w przystępnej cenie

Atrakcyjna cena oraz sprawdzona jakość sprawiają iż w amerykańskiej klasie premium dominuje model Chrysler 300. Znaleźć go można w ofercie niemal wszystkich wypożyczalni.

Inne, atrakcyjne alternatywy to Buick Regal (m.in. w Avis) i Nissan Maxima (w Enterprise).

Europejskim odpowiednikiem ostatniej wersji Buicka Regal (2018) jest znany i lubiany Opel Insignia.

Buick Regal

Opel Insignia na Geneva International Motor Show.

Warto wiedzieć jednak, iż amerykańska wersja, w formie Buicka Regal, posiada lepsze wyposażenie oraz mocniejszy silnik, niż Insignia.

Uważaj na oferty modeli przynależących do niższych klas, które czasem „zabłąkac” mogą się do segmentu premium, jak na przykład Chevrolet Impala. O ile nie są opatrzone odpowiednio niższą ceną, z pewnością znajdziesz lepsze propozycje pod względem relacji jakości do ceny.

Wynajem samochodów w USA – klasa luksusowa

„Najwyższa półka” w wynajmie samochodów w Stanach Zjednoczonych oferuje wiele ciekawych propozycji, jednak, oczywiście, nie na każdą kieszeń.

Jeśli jednak mamy ochotę na odrobinę luksusu podczas wakacji w USA, nawet w tym segmencie znaleźć można czasem korzystne oferty. Do najprzystępniejszych cenowo modeli w klasie luxury zaliczają się Buick Lacrosse i Cadillac XTS.

samochód luksusowy USA

„Tani” samochód luksusowy, Cadillac XTS.

Cadillaca XTS znaleźć można w ofercie wielu wypożyczalnia, w tym Enterprise, Avis i Budget, w tym także w najpopularniejszych destynacjach, jak Los Angeles Airport LAX i Miami International Airport – MIA.

Nowości we flocie rent a car USA

Oferta wypożyczalni samochodów w USA jest niezwykle dynamiczna, jeśli chodzi o wyposażenie floty. Zmienia się ona szybko i często, reagując na nowości rynku motoryzacyjnego i preferencji kierowców.

Dosyć wyraźna tendencją jest zastępowanie modeli amerykańskich przez marki japońskie i koreańskie, które oferują często o wiele bardziej konkurencyjne ceny. Oczekiwać należy, iż w sezonie 2020-2021 będzie ich stale przybywać w ofercie wypożyczalni w Stanach Zjednoczonych.

Z drugie strony, amerykańska produkcja nadal dominuje w segmencie SUV, któremu poświęcony jest osobny artykuł.

Czytaj także:

Samochodem w USA.