Wynajem kamperów w USA

Stany Zjednoczone, kraj bezkresnych przestrzeni i zróżnicowanych krajobrazów to idealny cel dla amatorów podróży kamperem. Samochód kempingowy zwalnia z obowiązku martwienia się o zakwaterowanie i zapewnia jedyną w swoim rodzaju swobodę przemieszczania się. W przypadku większej liczby podróżujących, na przykład rodziny z dziećmi, pozwoli także poczynić spore oszczędności na noclegach. Do wycieczek objazdowych zachęcają także niskie ceny paliwa w USA oraz atrakcyjne oferty wynajmu samochodów, w tym także kempingowych. Porównaj oferty wynajmu kamperów w Stanach Zjednoczonych i przeżyj niezapomniane wakacje.

kamper USA

Dom na kółkach – wynajem kamperów w USA.

W stanach Zjednoczonych ten typ pojazdów znany jest jako motorhome, lub RV (skrót od recreational vehicle). Nie należy mylić kameperów z motor homes; w USA zwrot ten dotyczy modułowych domów, niepołączonych na stałe z ziemią (tzw. domków holenderskich).

Wynajem kamperów w USA – jak zaoszczędzić?

Wiele agencji podróży oferuje usługę wynajmu kampera w Stanach Zjednoczonych. Jest oczywiście wygodne rozwiązanie, jednak niekoniecznie najtańsze. Samochód kempingowy w USA bez większego problemu wynajmiesz samemu. Istnieje kilka serwisów poświęconych wynajmowi tego typy pojazdów, które na podobieństwo wyszukiwarek samochodów osobowych, pozwalają porównać oferty, wybrać tą, która najlepiej odpowiada naszym potrzebom oraz dokonać rezerwacji przez internet. Warte polecenie są szczególnie Motorhome Republic oraz Camper travel.

Sektor wynajmu kamperów w Stanach Zjednoczonych jest doskonale rozwinięty; ostra konkurencja pomiędzy wypożyczalniami utrzymuje ceny na bardzo przystępnym poziomie.

Zarezerwowanie kampera przez internet nie różni się szczególnie od rezerwacji zwykłego samochodu osobowego. Wskazać należy miejsce oraz daty odbioru i zwrotu pojazdu, pożądany rozmiar kampera i ilość osób, które będą z niego korzystać.

wnętrze kampera

Przykładowe wnętrze kampera.

Wybrać można także opcje dodatkowe, jak na przykład pakiety milowe, rodzaj wyposażenia pojazdu a nawet zaopatrzenie w podstawowe produkty spożywcze.

Podczas rezerwacji wykupić będzie można także rozszerzone ubezpieczenie, uzupełniające ubezpieczenie obowiązkowe, wliczone już w cenę wynajmu.

Po wprowadzeni wszystkich danych, wyszukiwarka sprawdzi dostępnośc wybranego modelu i prześle pocztą potwierdzenie wynajmu. W przypadku jeśli pożądany model nie jest dostępny, zasugerowane zostaną alternatywne modele.

Obydwie wspomniane wyszukiwarki – Motorhome Republic i Camper Travel działają na bardzo zbliżonych zasadach. Motorhome Republic poprosi Cię jednak o nieco więcej informacji przed zaprezentowaniem rezultatów wyszukiwania.

Tani wynajem kamperów w USA – gdzie najlepsze ceny?

Rezerwacja z wyprzedzeniem zalecana jest w przypadku wynajmu każdego rodzaju pojazdów, duży wpływ na cenę wywiera jednak szczególnie w przypadku wynajmu kamperów. Wakacje kamperem wymagają zazwyczaj bardziej kompleksowego planowania, niż w przypadku wycieczki objazdowe zwykłym samochodem osobowym. Wiele wypożyczalni oferuje atrakcyjne zniżki dla klientów rezerwujących z wyprzedzeniem, tzw. Early Bird Discount.

Warto jest śledzić oferty kamperów do wynajęcia nawet na wiele miesięcy przed planowanymi wakacjami: często spotkać można atrakcyjne oferty promocyjne dotyczące samej ceny wynajmu, ale także różnego rodzaju ‘bonusów’: wyposażenia, pakietów milowych, etc.

Wiele z wypożyczalni wymaga wynajmu przez okres minimalny, np. 3 dni. Może on wydłużać się w szczycie sezonu, np. do tygodnia latem w południowo-zachodniej części USA, czy wiosną na Florydzie.

Wielu turystów zaczyna planowanie urlopu kamperem w USA od zrobienia rozeznania w cenach i dostępności pojazdów. Zaledwie kilka symulacji już pozwoli zorientować się w cenach typowych dla różnych pór roku w poszczególnych destynacjach, co z kolei pomoże planować wyjazd lepiej dostosowany do zainteresowań i możliwości portfela.

wynajem kamperow w USA

Tani wynajem kamperów w USA – rezerwuj z wyprzedzeniem.

Prowadzenie kampera – prawo jazdy

Do prowadzenia kampera w USA, podobnie jak i w Polsce, wystarczy zwykłe prawo jazdy kategorii B. Manewrowanie pojazdem, którego waga przekroczyć może nawet 3.5 tony, może być nie lada wyzwaniem dla niewprawnego kierowcy. Na szczęście, amerykańskie drogi zbudowane są z myślą o dużych samochodach.

Uwaga: Aby wynająć kampera w USA, kierowca musi mieć skończone 21 lat.

Czytaj także: Polskie czy międzynarodowe prawo jazdy w USA?

Wyzwania jazdy kamperem

Prowadzenie kampera, zwłaszcza po raz pierwszy, wymaga zwiększonej uwagi kierowcy. Pokaźne rozmiary pojazdu wymagają wyrobienia nowych nawyków, zmiany punktów odniesienia przy korzystaniu z lusterek oraz dostosowania oceny odległości względem innych pojazdów i przeszkód na drodze. Zwracac uwagę należy szczególnie na łuk skrętu, przejazdy pod mostami, wiaduktami, czy też wjazdy do podziemnych garaży, czy też parkowanie, wymagające dodatkowego miejsca.

Różni się, w stosunku do samochodów osobowych, także technika jazdy kamperem; ‘nauczyć się’ należy od nowa zachowania pojazdu podczas hamowania oraz mocy silnika przy wyprzedzaniu.

Pierwsze chwile za kierownicą kampera mogą być dla niektórych kierowców nieco stresujące, jednak przyzwyczajenie się do prowadzenia tego typu pojazdów nie zajmuje zazwyczaj dużo czasu. Najłatwiej ‘zaprzyjaźnić się’ z kamperem przychodzi oczywiście na mało ruchliwych trasach poza miastem, gdzie łatwiej jest się zrelaksować za kółkiem. Prowadzenie kampera po raz pierwszy w gęstym ruchu miejskim, a dodatkowo w nieznanym miejscu, wymaga wyjątkowego skupienia.

Być może zainteresuje Cię artykuł: GPS w USA.

Kamperem po USA – hit dla dzieci

Wakacje kamperem w Stanach Zjednoczonych mogą okazać się niezapomnianym przeżyciem zwłaszcza dla dzieci. Samochód kempingowy niepozbawiony jest wad, jednak na długich trasach okaże się nieporównywalnie wygodniejszy od zwykłej osobówki, w której najmłodszym trudno jest wytrzymać w bezruchu. W kamperze łatwiej jest zorganizować im czas podczas długiej podróży.

Najmłodszym często przypada do gustu także przytulność kampera – miniaturowego, a jednak w pełni wyposażonego domu, w którym wszyscy są bliżej siebie i to nie tylko fizycznie.

Największą zaletą podróżowania samochodem kempingowym jest jednak swoboda zaparkowania go w dowolnie wybranym miejscu i cieszenia się fantastycznymi krajobrazami naturalnymi Stanów Zjednoczonych. Kamperem warto jest wybrać się szczególnie do licznych amerykańskich parków narodowych. Kolacja przy ognisku czy też widok wschodzącego słońca, z kubkiem świeżo zaparzonej kawy w dłoni, w otoczeniu zapierającej dech w piersiach przyrody na długo pozostaną w pamięci, zarówno dorosłych, jak i dzieci.