Klasy kamperów – jaki rozmiar wybrać?

Planując wynajem samochodu kempingowego w Stanach Zjednoczonych, warto jest wiedzieć, jak klasyfikowane są te pojazdy na tamtejszym rynku. Pomoże to w podjęciu decyzji, jaki rozmiar wybrać na potrzeby naszej podróży.

Poniżej, przybliżamy najpopularniejsze klasy kamperów w USA.

Kampery, w Stanach znane, jako motorhomes, lub RV (od Recreational Vehicle) podzielone są na następujące kategorie (klasy kamperów):

  • Klasa A (Class A motorhome) – skupia największe, oraz najbardziej luksusowe kampery
  • Klasa B (Class B motorhome/campervan) – powstałe po przekształceniu popularnych modeli vanów, często określane są mianem kampervanów
  • Klasa C (Class C motorhome) – najpopularniejszy segment kamperów; pod względem rozmiaru plasuje się pomiędzy klasą A i B.
  • Truck camper / T17 – samochód kempingowy zbudowany na bazie pick-up’a
  • Klasa J (Class J / Jeep + Trailer) – jeep z przyczepą kempingową

Zapoznaj się z opisem poszczególnych klas, poniżej. Zaczynamy od cieszącej się największym powodzeniem klasy C.

Class C motorhome – najpopularniejsze kampery w USA

Dla przybyszów z Europy decydujących się na wynajem kampera w Stanach Zjednoczonych najpopularniejszym wyborem jest często pojazd w klasie C. Zapewnia on znacznie większy komfort podróży, niż w przypadku klasy, w niewygórowanej cenie. Kampery tej klasy powstają zazwyczaj na bazie vanow typu Ford Ecoline, lub Chevrolet Express. Ich znaczne ilości we flotach amerykańskich wypożyczalni sprawiają, iż ceny są często jedynie nieco wyższe niż w przypadku znacznie mniejszych i słabiej wyposażonych kampervanów (klasa B).

kamper C30

Klasy kamperów w USA: C Class – C30.

Kabina kierowcy w tych pojazdach jest praktycznie identyczna z wersją oryginalną, podczas gdy część zagospodarowanie i wyposażenie kampera zmienia się w zależności od ilości osób, dla jakiej jest on przeznaczony.

Kampery w klasie C dostępne są w różnych rozmiarach i typach. Najpopularniejsze z nich to:

C19 – 19-20ft / około 6 metrów długości; miejsce do spania dla 2 dorosłych i 1 dziecka

C22 – 22ft / około 6.8 metra długości; przeznaczony dla maksymalnie 5 osób

C 28 – 28ft / około 8.5 metra długości, dla maksymalnie 6 osób

C30 – 30ft / około 9 metrów długości, oferuje miejsce dla 6 dorosłych i 1 dziecka

C31/C32 – 32ft / około 9.8 metra długości; przeznaczony dla 5 dorosłych i 3 dzieci

Powyżej wskazana ilość osób oznacza liczbę miejsc do spania.

Nasza rada: Rozważając model kampera na wycieczkę objazdową po USA, wybieraj ‘na wyrost’. Przykładowo: 4-osobowej rodzinie znacznie wygodniej będzie w modelu dla 5 osób. Niewykorzystane łóżko to dodatkowa przestrzeń, także na bagaż, którego na dłuższe wakacje za oceanem zabrać trzeba zazwyczaj sporo. Większy komfort, zwłaszcza w podróżach na długich trasach, zrekompensuje jedynie nieznaczną różnicę w cenie.

Kampery w tej klasie posiadają często stałe podwójne łóżko w nadbudówce, tzw. alkowie nad kabiną kierowcy, lub w tyle w przypadku dłuższych pojazdów. Pozostałe miejsca do spania powstają przez przekształcenie kanap w strefie dziennej/jadalnej. Niektóre kamery wyposażone są także w łóżka piętrowe.

C25 w środku

Powszechnie dostępne klasy kamperów w USA – Wnętrze modelu C25.

Klasa C – wyposażenie

W skład standardowego wyposażenia mieszkalnej części kamperów w klasie C, oprócz łóżek i stołu do pracy/posiłków, wchodzą: toaleta, prysznic, umywalka, zlew, kuchenka, mikrofalówka, lodówka oraz szereg szafek, półek i szuflad. Ich ilość i pojemność zwiększa się proporcjonalnie do wymiarów kampera.

Niektóre z bardziej zaawansowanych modeli kamperów posiadają opcję slide-out, czyli mechanizm pozwalający na wysunięcie jednej ze ścian na zewnątrz, zwiększające przestrzeń użytkową wewnątrz kabiny, np. w celu rozłożenia łóżka. Opcja ta dostępna jest jedynie podczas postoju.

slide out w kamperze

Slide-out w kamperze klasy C.

W niektórych modelach opcja slide-out dostępna może być z dwóch stron pojazdu.

Popularnym elementem wyposażenia są markizy boczne pozwalające stworzyć zacienioną przestrzeń na zewnątrz pojazdu, podczas postoju. Przydają się one szczególnie w słonecznym klimacie Kalifornii, czy Florydy.

Jeśli chodzi o wygodę jazdy, bardzo przydatnym elementem wyposażenia są: tempomat pozwalający automatycznie utrzymywać pożądaną, stałą prędkość, a przez to odciążający kierowcę na długich trasach a większych modelach także kamera tylna.

Podróż uprzyjemnia radio z odtwarzaczem płyt CD i podłączeniem USB do innych nośników muzyki, a często także ekran z odtwarzaczem DVD, który na polach kempingowych podłączyć można do kablówki.

Class A motorhomes – największe kampery do wynajęcia

W tej klasie oczekiwać należy zintegrowanych kamperów, wielkością przypominających bardziej autobusy. Pomimo ich znacznych rozmiarów, do ich prowadzenia upoważnia zwykłe prawo jazdy kategorii B.

Prowadzenie największych kamperów może stanowić wyzwanie w przypadku niewprawnych kierowców. Na szczęście szerokie amerykańskie trasy, olbrzymie miejsca parkingowe oraz doskonałe infrastruktury pól kempingowych sprawiają, iż Stany Zjednoczone są idealną destynacją na podróże tego typu pojazdem.

Pamiętaj jednak, aby przygotować starannie trasę podróży, omijając centra dużych miast, lub niskie wiadukty, czy mosty. Przydatne okażą się w tym celu aplikacje na telefon ostrzegające o miejscach o ograniczonej przejezdności. Warto jest jednak, po odbiorze pojazdu w wypożyczalni, przećwiczyć podstawowe manewry w spokojnym miejscu oraz zapoznać się dokładnie z instrukcjami dotyczącymi obsługi kampera.

kamper klasa A

Ponad 10-metrowj długości kamper w klasie A.

Panoramiczna przednia szyba kampera pozwala cieszyć się malowniczymi krajobrazami Stanów Zjednoczonych.

Długość kamperów w tej klasie waha się pomiędzy 30ft / 9m i 37ft / 11m. Oferują one zazwyczaj od 5 do 8 miejsc leżących. Są to kampery zintegrowane, co oznacza, iż kabina kierowcy i część mieszkalna są ze sobą połączone i znajdują się na tym samym poziomie.

Wyposażenie klasy A

Segment A wyposażony jest we wszystko to, co znajdziemy w klasie C, z tą różnicą, iż, z racji na znacząco większe wymiary, zarówno część kuchenna, jak i sanitarna są nieco obszerniejsze, zapewniając większą wygodę.

Zwraca uwagę także większa ilość miejsc leżących oraz slide-outs umiejscowione często z obydwu stron pojazdu (czasem także w części tylnej).

klasy kamperów - Class A

Klasy kamperów: wiele miejsca w Class A.

Jak widać na zdjęciu powyżej, kampery w klasie A wyposażone mogą być w łóżka piętrowe.

Class B motorhome / campervan

Klasa B, w USA określana często mianem kampervanów (campervan) to samochody kempingowe powstałe na bazie vanow. Jest to najmniejsza klasa kamperów, oferująca głównie miejsce do spania oraz możliwość gotowania posiłków na dwupalnikowej kuchence gazowej i niewielki zlew, rzadko zaś toaletę i prysznic.

kampervan

Kampervan z namiotem na dachu.

Pojazdy w tej klasie posiadają zazwyczaj miejsce do spania dla 2 osób, lub 4, po zamontowaniu specjalnego namiotu dachowego, otwieranego podczas postoju.

Kompaktowe wymiary sprawiają, iż kampervany prowadzi się o wiele łatwiej, niż większe modele; lepiej nadają się na wycieczki, których trasy prowadzą przez duże miasta.

Fotele w kamperze

Obracane fotele w kampervanie służą jednocześnie, jako krzesła w części jadalnej.

Segment kampervanów do wynajęcia w USA jest dość rozbudowany; w tej klasie występują także, choć rzadko, modele z wbudowaną toaletą i prysznicem, w większości jednak zadowolić się trzeba możliwością przygotowania prostych posiłków.

Truck camper / T17

Ta klasa samochodów kempingowych powstałą w oparciu o popularnych model pick-upa Forda, F-150. Kabina kierowcy nie jest w nich połączona z częścią sypialną/dzienną.

klasy kamperów USA

Truck camper T17.

Łóżko (podwójne) umieszczone jest w alkowie nad kabiną kierowcy, w wielu modelach jednak istnieje jeszcze opcja przekształcenia kanapy w dodatkowe posłanie. Dostępna jest toaleta/prysznic oraz moduł kuchenny, z kuchenką, zlewem, mikrofalówką, lodówką, etc.

Film promocyjny wypożyczalni Cruise America poświęcony T17.

Zaletą tego rodzaju kamperów są niewielkie rozmiary, gwarantujące niewymagający w prowadzeniu, a także paliwooszczędny środek transportu, a jednocześnie samowystarczalny ‘dom na kółkach’ dla 2-3 osób.

Jeep z przyczepą / klasa J

Alternatywą dla tradycyjnego kampera jest Jeep z przyczep a kempingową. Cena wynajmu takiego zestawu zbliżona jest zazwyczaj do mniejszych modeli kamperów.

jeep z przyczepą

Jeep + trailer / Class J.

Jest to wygodne rozwiązanie dla osób, które planują zostać dłużej w jednym miejscu. Po zainstalowaniu przyczepy na polu kempingowym, mają one do dyspozycji jeepa, którym wygodnie zwiedzac można okoliczne atrakcje, a zwłaszcza te, okolicach, których trudno lub wręcz nie sposób jest manewrować dużych rozmiarów kamperem.

przyczepa kempingowa w środku

Wnętrze przyczepy kempingowej.

Zaparkowana na polu kempingowym przyczepa – baza wypadowa wycieczek po okolicy – wyposażona jest często, choć nie zawsze, w toaletę z prysznicem, aneks kuchenny oraz miejsce do spania dla 2-3 osób.