Wynajem kampera w jedną stronę – opłata dodatkowa (one-way rental fee) w Stanach Zjednoczonych

W USA, kraju olbrzymich przestrzeni i różnorodnych krajobrazów, jazda ‘w kółko’ mija się z celem, jeśli podczas amerykańskiego road trip chcesz zobaczyć jak najwięcej. Wynajem kampera one way / w jedną stronę, czyli z odbiorem w jednym miejscu to popularne rozwiązanie wśród turystów, którzy podczas jednaj podróży chcieliby zobaczyć, przykładowo,  zarówno słoneczne Los Angeles jak i wietrzne San Francisco, nie rezygnując z możliwości przyjrzenia się z bliska unikalnym parkom narodowym pomiędzy tymi metropoliami.

Wynajem w jedną stronę, zarówno w przypadku kampera, jak i zwykłego samochodu, wiąże się z dodatkową opłatą.

wynajem kamperów w jedną stronę

Wynajem kampera one way – więcej swobody w zwiedzaniu USA!

Opłata ta wynika z problemów logistycznych, jakie sprawia zwrot pojazdów w innym miejscu. Aby uniknąć braku równowagi we flocie dostępnej w poszczególnych oddziałach, wypożyczalnie muszą sprowadzać kamery z powrotem, co wymaga nakładów personalnych (kierowca) jak i finansowych (paliwo).

Czasem, gdy pojazdów ewidentnie w jednym oddziale brakuje, w innym zaś jest ich nadmiar, wypożyczalnie decydują się na akcje promocyjne, anulując opłatę za wynajem w jedną stronę, licząc, iż wówczas sami klienci zajmą się redystrybucją kamperów pomiędzy oddziałami.

Ile kosztuje wynajem kampera one way (w jedną stronę) – przykładowe ceny

Wysokość opłat dodatkowych za wynajem w jedna stronę zmienia się w zależności od wielu czynników: miejsca odbioru i zwrotu (w tych najpopularniejszych opłata jest niższa), pory roku, wyprzedzenia z jakim dokonało się rezerwacji jak również klasy kampera. Poniżej podajemy przykładowe ceny wynajmu w jedną stronę na różnych trasach uzyskane poprzez symulację wynajmu w wyszukiwarkach Camper Travel i Motorhome Republic wiosną 2020 .

Cruise America:

Odbiór w Las Vegas, zwrot w San Francisco, 14-dniowy wynajem w lipcu, klasa B – one-way fee $175

Odbiór w Huston, zwrot w San Diego, 14-dniowy wynajem w lipcu, klasa C – one-way fee $250

Odbiór w Salt Lake City, zwrot w Seattle, 14-dniowy wynajem w czerwcu, klasa Camper Truck/T17 – one-way fee $200 (50% regularnej ceny).

Road Bear:

Odbiór w Oakland, zwrot w Las Vegas, 14-dniowy wynajem w sierpniu, klasa C – one-way fee $300

Odbiór w Las Vegas, zwrot w Denver, 3-tygodniowy wynajem we wrześniu, klasa C – one-way fee $200

Apollo:

Odbiór w Las Vegas, zwrot w Denver, 14-dniowy wynajem w lipcu, klasa A – one-way fee $500.

Odbiór w San Francisco, zwrot w Los Angeles, 7-dniowy wynajem we wrześniu, klasa B – one-way fee $250.

El Monte RV:

Odbiór w San Francisco, zwrot w Los Angeles, 7-dniowy wynajem w czerwcu, klasa C – one-way fee $350

Odbiór w Los Angeles, zwrot w Denver, 3-tygodniowy wynajem w lipcu, klasa C – one-way fee $350

Jak widać powyżej, trudno jest określić jednoznacznie kwotę dodatkowej opłaty za zwrot w innym miejscu. Najlepiej jest przeprowadzić kilka symulacji dla interesujących nas lokalizacji, zmieniając także nieznacznie daty odbioru i zwrotu, jeśli nasze plany na to pozwalają.

Oferty Relocation Specials – jak uniknąć opłaty za wynajem w jedną stronę?

Jeśli nie sprecyzowałeś jeszcze celu ani trasy wycieczki samochodowej w USA, zainteresują się ofertami Relocation Specials. Jak wspomniano powyżej, wypożyczalnie często potrzebują często dokonać redystrybucji floty pomiędzy oddziałami, a także sprowadzić fabrycznie nowe kampery do docelowych punktów wynajmu. Zamiast angażować do tego pracowników, pieką przysłowiowe dwie pieczenie na jednym ogniu, przeznaczając kampery do wynajmu na pożądanych trasach w jedną stronę.

kampery z fabryki

Nowy kamper Road Bear w fabryce w Indianie.

Aby dodatkowo przekonać klientów do tego typu ofert, znanych jako Relocation Specials, wypożyczalnie, oprócz atrakcyjnej ceny, rezygnują także z naliczania opłaty one-way rental. W najatrakcyjniejsze z ofert, jakie zdarzyło nam się spotkać, dzienna stawka wynajmu spadała do poziomu absolutnie nie do odrzucenia – $5! W cenę wynajmu wliczone było także wyposażenie kuchni i pościel, przebieg z limitem do 1500 mil oraz inne opłaty, na przykład podatki stanowe.

Poszukując ofert Relocation Specials miej jednak na względzie, iż wiążą się one z ograniczoną długością wynajmu, bez możliwości przedłużenia. Wypożyczalnia po prostu chce mieć pewność, iż kamper zostanie w konkretnym terminie dostarczony w dane miejsce, gdzie prawdopodobnie oczekuje na niego już kolejny klient z wykonaną z o wiele większym wyprzedzeniem rezerwacją. Ponadto, dotyczą one zazwyczaj terminów poza szczytem sezonu turystycznego.

Oferty promocyjne tego typu znaleźć można poprzez wyszukiwarki współpracujące z wieloma wypożyczalniami (pojawią się one wówczas na szczycie listy ofert). Można też ich szukać bezpośrednio na stronach internetowych wypożyczalni, gdzie zazwyczaj zgrupowane są w specjalnej sekcji.

Sprawdź oferty relokacji w wypożyczalni Apollo (Apollo Relocation Specials) – odbiór w Denver, Las Vegas, Los Angeles, New York Orlando, San Francisco lub Seattle.

Porównaj oferty specjalne Road Bear one way rentals – z odbiorem w np. Denver, Los Angeles, Orlando, San Francisco i Seattle.

Relocation Specials z El Monte – odbiór w Middlebury, Indiana – zwrot w Denver, Las Vegas, Los Angeles lub San Francisco.