San Francisco

‘Najpiękniejsze miasto Stanów Zjednoczonych’ – tak często określane jest San Francisco, dzięki swojej uprzywilejowanej, niezwykle malowniczej lokalizacji pomiędzy Pacyfikiem a Zatoką San Francisco.

San Francisco tramwaj

Zapierające dech w piersiach widoki to jednak nie jedyna atrakcja, jaką miasto ma do zaoferowania.

Co warto zobaczyć w San Francisco?

  • Golden Gate – jeden z najsłynniejszych mostów na świecie.
  • Tramwaje linowe – ostatni na świecie nadal w użyciu system tramwajów poruszających się dzięki linie ukrytej w płaszczyźnie jezdni, nie zaś poprzez zasilanie z sieci trakcyjnej.
  • Chinatown – najstarsza chińska dzielnica w Ameryce Północnej jest także największą poza Azją.
  • Fisherman’s Wharf – w przeszłości dzielnica rybacka, zdominowana przez osadników z Włoch, dziś przyciąga turystów malowniczymi widokami.
  • Alcatraz – słynne, trudnodostępne, bo położone na wyspie Alcatraz więzienie zostało zamknięte w latach 60-tych, jego mroczna legenda nadal przyciąga jednak turystów.

Niezależnie od tego czy przybywasz do San Francisco z południa, autostradą, czy też z północy mostem Golden Gate, lub ze wschodu nowym mostem Bay Bridge, miasto przywita Cię niezwykłą panoramą, w której dominują wzgórza i drapacze chmur.

San Francisco

Golden Gate San Francisco – wjedź do miasta w wielkim stylu.

W San Francisco urzeka jednak to nie tylko to, co widoczne jest dla oka, ale także charakter miasta: kosmopolityczny, wielokulturowy, tolerancyjny. Już w latach 60-tych i 70-tych, SF zyskało sobie opinię miasta liberalnego, otwartego dla kultur alternatywnych, a w szczególności hipisów. 'Frisco’ było także prekursorem swobód obywatelskich dla społeczności LGBT.

Równolegle miasto umacniało swoja pozycję w międzynarodowym sektorze IT. W Silicone Valley, czyi Krzemowej Dolinie, powstało wiele nowatorskich rozwiązań technologicznych, bez których nie sposób byłoby wyobrazić sobie współczesne życie. W tej 'wylęgarni talentów’ mieszczą się także siedziby główne największych firm IT, w tym Google, Apple i Facebook.

W ostatnich latach SF stało się też niezwykle modne wśród hipsterów – subkultury 20-, 30-latków skupiającej się zazwyczaj w dużych ośrodkach miejskich i manifestującej swoją odmienność od kultury masowej poprzez oryginalny, wyrazisty styl ubierania, jak również nieszablonowe zainteresowania, w szczególności niezależnym kinem i muzyką.

Dzięki świetnie rozwiniętemu systemowi transportu, San Francisco jest miastem łatwym do zwiedzania.

Zwiedzaj miasto taniej dzięki CityPASS San Francisco.

Czytaj także:

Zarezerwuj atrakcje i wycieczki w San Francisco