Alcatraz, wyspa-więzienie w San Francisco

W Zatoce San Francisco, pomiędzy mostami Golden Gate i Bay Bridge, na wyspie znanej, jako The Rock (Skała), mieści się najsłynniejsze, bodajże, obecnie nieczynne już i przekształcone w muzeum więzienie świata, Alcatraz.

Wycieczki do Kalifornii – zarezerwuj z biurem podróży.

Na wyspę dostać się można łodziami odpływającymi z przystani 33 w strefie nabrzeżnej San Francisco.

Alcatraz z lotu ptaka

Alcatraz z lotu ptaka.

Rezerwuj bilety do Alcatraz z wyprzedzeniem!

Wycieczki do Alcatraz są jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w San Francisco: wyspę odwiedza corocznie blisko 1.5 miliona gości. Wizytę w Alcatraz rezerwowac warto jest z jak najwięszym wyprzedzeniem, aby zagwarantować bilety w pożądanym terminie.

Operator wycieczek, Alcatraz Cruise, posiada kilka małych promów kursujących pomiędzy San Francisco i Alcatraz wiele razy dziennie, aż do wieczora. Bilety rezerwować można na 90 dni przed planowaną wizytą.

Wycieczka w podstawowej wersji, bez przewodnika, zajmuje około 2.5h. Goście otrzymują audioprzewodnik, czyli słuchawki, z których dowiedzieć się mogą wiele na temat historii więzienia oraz prezentowanych eksponatów. Wysłuchać można, między innymi, relacji byłych więźniów opowiadających o tym, jak wyglądało życie w Alcatraz.

Jeśli czas i budżet na to pozwolą, skorzystać można także z wycieczek z 'ludzkim’ przewodnikiem, zabierającym gości w miejsca niedostępne dla większości zwiedzających, jak również do parku Angel Island.

Znajdź więcej informacji na temat zwiedzania Alcatraz na oficjalnej stronie operatora Alcatraz Cruises.

Krótka historia Alcatraz

Idea stworzenia super bezpiecznego więzienia na zachodnim wybrzeżu Ameryki sięga końca XIX wieku, kiedy to, z racji na strategiczne położenie wyspy u wlotu do Zatoki San Francisco, zdecydowano się zbudować na niej fortyfikacje, pozwalające chronić rejon San Francisco przed wrogimi atakami od strony Pacyfiku. Już w 1854 roku stanęła tu latarnia morska ułatwiająca bezpieczną żeglugę w zatoce.

Fort, którego budowa ukończona została w 1859 był przez długi czas najważniejszą budowlą obronną na zachód od Mississippi. Podczas amerykańskiej Wojny Secesyjnej służył, jako kluczowy ośrodek szkolenia rekrutów Unii. W 1868 roku powstało na nim pierwotne, początkowo niewielkie więzienie wojskowe. Kiedy pod koniec XIX wieku baza wojskowa straciła rację bytu w tej lokalizacji, więzienie zostało rozbudowane.

Wojsko ostatecznie wycofało się z wyspy dopiero w 1933 roku, przekazując jurysdykcję wydziałowi kryminalnemu amerykańskiego Ministerstwa Sprawiedliwości. To wówczas istniejące na wyspie struktury zostały poddane modernizacji przekształcając Alcatraz w więzienie o najbardziej zaostrzonym rygorze, z którego przez 29 lat działalności nie udało się zbiec żadnemu więźniowi (trzech zbiegów utonęło w wodach zatoki przy próbie ucieczki).

Do Alcatraz kierowani byli najniebezpieczniejsi przestępcy, w tym słynny mafioso, Al Capone, który odbywał tu wyrok w latach 1934-1939.

Z racji na kaliber osadzanych w Alcatraz przestępców, wyspa zyskała sobie przydomek Devil’s Island.

Cela w Alcatraz

Cele w więzieniu Alcatraz.

Więzienie, oprócz wysokiego poziomu zabezpieczeń, słynęło także z bardzo surowego podejścia do osadzonych. Zdaniem kolejnych naczelników Alcatraz, więźniowe mieli prawo jedynie do jedzenia, ubrania oraz opieki medycznej w wymagających tego przypadkach. Książki, lub gazety, spacery a nawet praca uznawane były za przywilej, na który osadzeni musieli sobie zasłużyć przykładnym zachowaniem. Każde złamanie więziennych zasad skutkowało ostrymi karami, spośród których zabranie z celi łóżka zaliczało się do najłagodniejszych.

W 1963 roku podjęto decyzję o zamknięciu więzienia, z racji na niezwykle wysokie koszty utrzymania. Fortyfikacje i budynki, wystawione nieustannie na działanie wilgoci i wiatru wymagały częstej i kosztownej konserwacji. Także logistyka więzienia na wyspie, opierająca się na codziennych dostawach drogą wodną żywności i wszelkich innych niezbędnych środków obciążała niezwykle budżet instytucji.

Pomiędzy listopadem 1969 a czerwcem 1971 wyspę ‘okupowali’ aktywiści – przedstawiciele ruchu Amerykańskich Indian próbujący zwrócić uwagę kraju i świata na przykłady represji i łamanie praw plemion przetrwałych na terenie Stanów Zjednoczonych.

W 1973 roku słynne więzienie otworzyło swoje podwoje dla gości po raz pierwszy, stając się jednocześnie jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych nie tylko San Francisco, ale całej Kalifornii.

Zwiedzaj San Francisco taniej dzięki CityPASS San Francisco – kup online.

Zobacz także:

Tanie loty San Francisco – rezerwa online.

Poznaj inne atrakcje San Francisco