Tramwaje linowe w San Francisco

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów pejzażu miejskiego San Francisco są zabytkowe tramwaje linowe.

Przejażdżka nimi to ciekawe przeżycie, ale też praktyczny sposób na zwiedzanie miasta położonego na wielu wzniesieniach.

tramwaj w San Francisco

Tramwaj linowy, ikona San Francisco; w tle, więzienie Alcatraz.

Tramwaje, o specyficznej mechanizmie napędowym, po raz pierwszy na ulicach San Francisco pojawiły się w 1873 roku. Do tej pery pełnią ważną funkcję w sieci transportu miejskiego.

Tramwaje napędzane są za pomocą przebiegającej pod torowiskiem, a więc niewidocznej dla przechodniów stalowej liny. Znajduje się ona w ciągłym ruchu, zaś zadaniem prowadzącego tramwaj (znany jest on jako gripman) jest manualne wpinanie i wypinanie wagonika do/z liny, w zależności od potrzeb.

Tramwaj przemieszcza się z prędkością około 15 km/h zwalniając dodatkowo podczas podjazdu na wzniesienia.

Zwiedzaj miasto taniej dzięki CityPASS San Francisco – kup online.

Połączenia lotnicze do Kalifornii  – tanie loty San Francisco.

3 linie tramwajów linowych w San Francisco

Kiedy na początku XX wieku pojawiły się szybsze i tańsze w produkcji tramwaje elektryczne, niemal całkowicie wyparły one już wówczas tramwaje linowe. W latach 50-tych władze San Francisco zdecydowały wręcz o całkowitym wycofaniu przestarzałego taboru z użytku. Decyzja ta spotkała się jednak ze zdecydowanym protestem mieszkańców miasta. Drogą kompromisu, postanowiono więc pozostawić w użytku trzy linie biegnące w pobliżu najbardziej emblematycznych dzielnic i zabytków San Francisco:

  • Powell-Hyde line – przebiega w kierunku północnym od zbiegu ulic Powell St. i Market St. ostro pod górę, w kierunku wybrzeża. Stacja końcowa znajduje się nieopodal zachodniego krańca Fishermans Wharf. Po drodze podziwiać można spektakularne widoki Alcatraz i Golden Gate.
  • Powel-Manson line – wiedzie równolegle do Powell-Hyde line od Market Street bezpośrednio do Fishermans Wharf, wzdłuż niektórych z najbardziej rozpoznawalnych ulic San Francisco
  • California line – biegnie ulicą California St, pomiędzy Van Ness na zachodnim krańcu i Financial District na krańcu wschodnim. Nieopodal wschodniego terminala znajduje się także Muzeum Kolejnictwa San Francisco.

Wyświetl mapę 3 linii tramwajów linowych San Francisco.

Tramwaje linowe San Francisco – bilety

Bilet na przejazd tramwajem linowym kosztuje $8 (2020). Dzieci do 4 roku życia podróżują za darmo. Na każdą linię wykupić należy oddzielny bilet.

Jeśli planujesz korzystać często z tramwajów linowych, dobrym rozwiązaniem jest wykupienie biletów okresowych, tzw. Visitor Pasports: 1-, 3- lub 7-dniowych, które ważne są na wszystkich trzech liniach, a także w tramwajach elektrycznych, autobusach i trolejbusach i metrze w San Francisco. Ich cena wynosi, odpowiednio: $24, $36 i $47 (2020), jest więc bardzo konkurencyjna w porównaniu do kosztu pojedynczego przejazdu tramwajem linowym. Podana cena dotyczy biletów kartonikowych. Zaoszczędzisz kupując bilety przez aplikację MuniMobile. Cena biletów okresowych (Visitor Passports) spada wówczas do, odpowiednio: $13, $31, $41. Aplikacja oferuje zniżki także na inne formy transportu w San Francisco.

Jeśli nie chcesz korzystać z aplikacji, bilety nabyć można bezpośrednio u konduktora (płacąc bez reszty), jak również w sieci koncesjonowanych punktów sprzedaży – sprawdź na mapie.

Uwaga: karta CityPASS zawiera już wstęp na tramwaje linowe w San Francisco.

Muzeum Tramwajów Linowych San Francisco

Jeśli dowiedzieć się chcesz więcej na temat tramwajów linowych, odwiedź niewielkie Cable Car Museum, położone na roku Washington i Mason Street. Wyjaśnia ono technologię napędu linowego oraz eksponuje olbrzymie silniki poruszające biegnącą pod jezdnią stalową liną.

muzeum tramwajów linowych

Muzeum tramwajów w San Francisco.

W muzeum oglądać można także zabytkowe wagony tramwajów pochodzące z aż 1870 roku, a także rozmaite elementy mechaniczne i inne interesujące eksponaty związane z historią tramwajów w San Francisco.

Poznaj i zarezerwuj największe atrakcje San Francisco