Redwood National and State Parks

Rejon kalifornijskiego wybrzeża rozciągający się pomiędzy Crescent City i miasteczkiem Eureka w Zatoce Humboldta znany jest jako Redwood Coast (Wybrzeże Redwood). Redwood to potoczna nazwa dla drzew z rodziny sekwojowatych, zaliczających się do najwyższych na świecie. Lasy strzelistych, surrealistycznie wysokich drzew są jedną z największych atrakcji Kalifornii.

Oferta LOT do Kalifornii – znajdź najkorzystniejsze połączenia.

Wycieczki do Kalifornii – zarezerwuj z biurem podróży.

W 2018 roku, serwis Lonely Planet, uznał Wybrzeże Redwood za najciekawszą destynację turystyczną w USA.

Zobacz materiał video Lonely Planet na temat Redwood Coast:

Kalifornijskie obszary lasów sekwojowych objęte ochroną jako parki narodowe, bądź stanowe figurują na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W Kalifornii, jeszcze tylko park Yosemite doczekał się takiego wyróżnienia.

Na obszar Redwood National and State Parks skłądają się w sumie 4 parki, częściowo ze sobą połączone. Najnowszy z nich, Redwood National Park, powstał oficjalnie w 1968 roku po tym. Uprzednio istniały już parki stanowe: Prairie Creek State Park, Del Norte Coast State Park i Jedediah Smith State Park.

park Redwood mapa

Mapa Redwood National State Parks oraz poranne słońce pomiędzy pniami sekwoi.

W sumie, parki Redwood zajmują obszar około 560 km2. Sekwoje wieczniezielone, zwane redwood dzięki czerwonemu zabarwieniu pnia występują naturalnie na Zachodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, od Oregonu na północy, po obszar Big Sur na południu.

Visitor center w Redwood National Park

Wizytę w parkach Redwood warto jest zacząć w jednym z centrów obsługi gości, czyli visitor center, na przykład w Thomad H. Kuchel Visitor Center, położonym około 3 km na południowy zachód od niewielkiego miasteczka Orick. W północnej części parku znaleźć można inne visitor centers, te jednak wydało nam się najciekawsze.

Visitor Center park Redwood

Thomas H. Kuchel Visitor Center w Redwood National State Parks.

Można w nim uzyskać nieodpłatnie mapy parku i wskazówki na temat najlepszych tras trekkingowych, a także obejrzeć interesujący film na temat parku. W centrum do dyspozycji gości jest również wypożyczalnia rowerów oraz przewodnicy, rangers, z którymi można wybrać się na zorganizowaną wycieczkę.

Latem park jest niezwykle popularny wśród biwakowiczów oraz wielbicieli kamperów. Wskazane jest zarezerwowanie miejsca namiotowego lub dla kampera ze sporym wyprzedzeniem.

Najwyższe drzewo na świecie

W National Redwood Park, położonym najbardziej na południe z czterech parków znaleźć można wyjątkowe drzewo. ‘Hyperion’ bo tak zostało nazwane to sekwoja, która w 2006 roku uznana została za najwyższe drzewo świata, mierząc nieco ponad 115 metrów. Aby uniknąć tłumów turystów, park świadomie zrezygnował z dokładnego oznaczenia lokalizacji drzewa. Wskazówki, na temat położenia tego giganta znaleźć można jednak w internecie. Hyperion znajduje się w pobliżu trasy Tall Trees Grove.

Tall Trees Grove

W lesie Tall Trees Grove rośnie także inne imponująco wysokie, oraz lepiej zidentyfikowane na mapie drzewo: sekwoja o nazwie Howard Libbey, o wysokości 110 metrów straciła tytuł najwyższego drzewa świata po odkryciu Hyperiona. Zbliżenie się do drzewa wymaga specjalnego zezwolenia. Uzyskać je można we wspomnianym Thomas H. Kuchel Vistor Center. Zezwolenie jest nieodpłatne, jednak w celu kontrolowania liczby zwiedzających, wydaje się ich tylko 50 dziennie. Zgłoś się po nie rano, jeśli zależy Ci na zobaczeniu drzewa.

Tall Trees Grove

Tall Trees Grove.

Po uzyskaniu zezwolenia, zlokalizować należy drogę Tall Tree Access Road. Wjazd na nią możliwy jest po otwarciu bramy za pomocą kodu cyfrowego figurującego na zezwoleniu. Zaprowadzi ona do parking, z którego wycieczkę kontynuować należy pieszo, ścieżką Tall Tree Loop. Wiedzie ona przez bardzo malowniczą okolicę, wśród wysokich drzew przecinaną przez strumień Redwood Creek. Jest to trasa o niskim stopniu trudności. Do pokonania jest około 2.5 kilometra.

Lady Bird Johnson Grove

Jedną z najpopularniejszych tras w Redwood National Park jest niewymagająca i dość krótka, bo licząca niecałe 2 km ścieżka Lady Bird Johnson Grove. Nazwana została na cześć żony prezydenta Lyndona B. Johnsona, która często odwiedzała te rejony Kalifornii, będąc wielką miłośniczką naturalnego piękna lasów sekwojowych. Trasa wiedzie poprzez bajkową scenerię, w której, oprócz olbrzymich drzew, uwagę zwraca soczysta zieleń i olbrzymie paprocie.

Fern Canyon

Paprocie są także ‘gwiazdą’ Fern Canyon w Prairie Creek Redwoods State Park. Strome, niemal pionowe zbocza tego jaru, środkiem którego płynie strumień, pokryte są gęsto rosnącymi paprociami oraz powalonymi pniami drzew. Oprócz tej unikalnej, nieco tajemniczej scenerii, kanion oferuje także możliwość zaobserwowania rzadkich gatunków zwierząt, w tym pacyficznej salamandry olbrzymiej, osiągającej długość nawet 30 cm.

Fern Canyon

Fern Canyon.

Jeśli miejsce to wyda Ci się znajome, prawdopodobnie widziałeś jej już w kinie. Fern Canion wykorzystany został w filmie Jurassic Park Stevena Spielberga.

Ścieżka do Fern Canion zaczyna się przy parking położonym na końcu polnej drogi Davidson Rd. Do zwiedzania kanionu wskazane są wodoodporne buty trekkingowe; trasa często zbiega się ze strumieniem.

Klamath

Jeśli interesuje Cię historia Indian Ameryki Północnej, odwiedź koniecznie Klamath. To niewielkie, liczące sobie około 800 mieszkańców, miasteczko położone jest na północ od mostu Golden Bear nad rzeką Klamath, na terenach zamieszkiwanych, w przeszłości i obecnie, przez plemię Yurok. W Klamath znajdziesz Yurok County Visitor Center poświęcone największemu obecnie plemieniu Indian w Kalifornii. Rezerwat Yurok, zamieszkiwany przez około 5000 osób, rozciąga się na około 71 km wzdłuż rzeki Klamath.

W Yurok County Visitor Center dowiedzieć się możesz wiele na temat historii, kultury i tradycji plemienia, lecz także wykupić wycieczkę łodzią w dół rzeki, lub jeśli masz ochotę na odrobinę emocji, spływ pontonem przez jej bardziej wzburzone fragmenty. Połowy łososia to kolejna z atrakcji Klamath.

rzeka Klamath

Rzeka Klamath.

Około 8 km na północ od Klamath położone jest park tematyczny Trees of Mystery, poświęcony krzewieniu wiedzy na temat lasów redwoods. Do jego atrakcji zaliczają się: kolejka gondolowa Sky Trail biegnąca w koronach drzew, platforma obserwacyjna oraz Native American Museum.

Przy wejściu gości wita 18 metrowa figura legendarnego amerykańskiego drwala Paula Bunyana.

Dzika przyroda w Redwood National and State Parks

Parki Redwoods to raj dla miłośników przyrody. Spotkać tu można wiele dzikich zwierząt właściwych dla tej części kontynentu północnoamerykańskiego. Zwracaj baczną uwagę na tablice informacyjne, które podpowiedzą jakie zwierzęta bytują na danym obszarze, ale także, jak się w ich obecności zachowywać i jakich zasad bezpieczeństwa przestrzegać.

Przykładowo, w parku Prairie Creek State Park spotkać można między innymi ważącego ponad pół tony jelenia Roosevelta, niedźwiedzia brunatnego, pumę, kojota, a z mniej niebezpiecznych gatunków także lisy, norki, skunksy, wiewiórki jak również bogactwo gatunków ptaków, gadów i płazów.

Jelen Roosevelta

Jeleń Roosevelta.

Wielu z mieszkańców parku aktywna jest głównie nocą. Po zachodzie słońca natrafić tu można między innymi na bobry, szopy, łasice oraz nietoperze.

W strefie nadmorskiej parku, na wybrzeżu, bytują słonie morskie, lwy morskie oraz różne gatunki fok. W wodach ocean często zaobserwować można wieloryby humbaki, orki oraz morświny.

Ptaki zamieszkujące parki Redwood to, między innymi, pelikany, orły, jastrzębie, czaple i kaczki.

Artykuły powiązane: