Wynajem samochodu w jedną stronę w USA – one-way rental fee / drop-off fee

One-way rental to angielskie określenie wynajmu samochodu w jedną stronę, czyli ze zwrotem w inny miejscu, niż odbiór.

Zawsze, gdy zwracamy samochód w oddziale odległym od tego, w którym został wynajęty, oczekiwać należy opłaty dodatkowej, czyli one-way fee. Pokrywa ona koszty związane z logistyką relokacji floty. Zazwyczaj rośnie ona wraz z odległością pomiędzy punktami odbioru i zwrotu, a w szczególności, w przypadku podróży pomiędzy różnymi stanami. W niektórych przypadkach można jednak tej opłaty uniknąć, lub nieco ją obniżyć.

Przeglądając oferty w wyszukiwarce ofert rent a car w serwisie Przewodnik-USA, nie zobaczysz opłaty dodatkowej za wynajem w jedną stronę: jest ona wliczona już w całkowitą cenę wynajmu.

wynajem samochodu w jedną stronę

Wynajem samochodu w jedną stronę – często tani, lub nawet darmowy, na krótkich dystansach w popularnych destynacjach Kalifornii i Florydy. Powyżej: Honda Oddyssey SUV.

Wynajem w jedną stronę – tańszy na dużych lotniskach

W stanach najczęściej wybieranych na cel wakacji samochodem, a zwłaszcza Florydzie i Kalifornii, gdzie doskonała pogoda i różnorodnośc pejzaży zachęcają do roadtrips, wynajem w jedną stronę z odbiorem na dużym międzynarodowym lotnisku wiąże się zazwyczaj ze znacznie niższą opłatą dodatkową. Dotyczy to zwłaszcza rezerwacji przez wyszukiwarki, które w ten sposób starają się przyciągnąc uwagę klientów z Europy. Klient rezerwujący bezpośrednio w wypożyczalni, potraktowany zostac może często, jako klient ‘lokalny’, otrzymując o wiele mniej atrakcyjne warunki wynajmu.

Niezależnie od kraju pochodzenia, wszyscy klienci amerykańskich wypożyczalni samochodów mogą, w większości przypadków, liczyć na nieograniczony przebieg w Stanach Zjednoczonych. Limit kilometrów, lub, w przypadku USA – mil, dotyczyć może czasem samochodów luksusowych.

Poniżej podajemy przykłady opłat za wynajem w jedną stronę z niektórych z największych wypożyczalni, w tym Sixt, Dollar i Avis Rent A Car.

Terminologia

Opłata za wynajem w jedną stronę może nosić nazwę one-way fee lub drop-off fee w Stanach Zjednoczonych.

Spotkaliśmy się także z nazewnictwem inter-city fee, stosowanym przez Alamo oraz drop charge, w ofertach Enterprise i National.

Opłata za wynajem w jedną stronę w Sixt

Wywodząca się z Niemiec wypożyczalnia zajmuje silną pozycję na rynku amerykańskim, a zwłaszcza na dużych lotniskach międzynarodowych. Świadoma, iż to lotniska są właśnie pierwszym przystankiem w USA dla wielu turystów zza oceanu, wypożyczalnia często rezygnuje z opłaty za zwrot w innym miejscy, licząc, iż zrekompensuje sobie stratę poprzez dłuższy wynajem – turyści zza granicy na objazdowej wycieczce po USA decydują się zazwyczaj na długi, często kilkutygodniowy wynajem.

Mercedes GLA

Mercedes GLA w segmencie kompaktowych SUVów we flocie Sixt.

Oddziały Sixt w Stanach Zjednoczonych znaleźć można między innymi na następujących lotniskach:

 • Los Angeles Airport – LAX (Kalifornia)
 • San Francisco Airport – SFO (Kalifornia)
 • Las Vegas McCaran Airport – MCC (Nevada)
 • Phoenix Airport – PHX (Arizona)
 • Atlanta Airport – ATL (Georgia)
 • Miami Airport – MIA (Floryda)
 • Fort Lauderdale Airport – FLL (Floryda)
 • Orlando Airport – MCO (Floryda)
 • Tampa Airport – TPA (Floryda)
 • San Diego Airport – SAN (Kalifornia)
 • Indianapolis Airport – IND (Indiana)
 • Seattle-Tacoma Airport – SeaTac / SEA (Washington)
 • Dallas Fort Worth – DFW (Teksas)

Porównując oferty uzyskane w wyszukiwarce Cartrawler, z wyceną wynajmu bezpośrednio z wypożyczalni, zauważyliśmy brak one-way fee na trasach pomiędzy następującycmi lotniskami: Miami – Tampa, Los Angeles – Las Vegas, Phoenix – Las Vegas, San Francisco – Los Angeles, Orlando – Miami. Oferty te ważne były w chwili powstania artykułu.

Dollar – niskie opłaty za wynajem w jedną stronę na Florydzie

W popularnej, uznawanej za jedną z tańszych, wypożyczalni Dollar wynajem w jedną stronę rzadko jest nieodpłatny. Bywa za to stosunkowo tani. One-way fee w wysokości $4.99 / dzień jest często spotykana w ofercie Dollar, choć ograniczona może być do na przykład 14 dni wynajmu.

Toyota Prius

Toyota Prius Hybrid w klasie średniej we flocie Dollar w USA.

Względnie niska opłata za wynajem samochodu w jedną stronę dostępna bywa na najpopularniejszych lotniskach Florydy, w tym:

 • Miami International Airport – MIA
 • Tallahassee International Airport – TLH
 • Jacksonville International Airport – JAX
 • Fort Lauderdale International Airport – FLL
 • Fort Meyers International Airport – RSW
 • Orlando International Airport – MCO
 • Palm Beach International Airport – PBI
 • Sarasota Bradenton Airport – SRQ
 • Tampa International Airport – TPA

Oferty specjalne Dollar (wynajem smaochodu w jedną stronę i inne) nie są zazwyczaj dostępne w okresie świątecznym, pomiędzy Bożym Narodzeniem i Sylwestrem.

Avis Rent A Car – one way rental fee

Wypożyczalnia Avis, jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek międzynarodowego sektora rent a car przygotowała specjalny produkt dla klientów, którzy chcieliby odebrać samochód na lotnisku i korzystać z niego przez 12 godzin, zwiedzając okolice. W cenie od $9.99 (dla klas od ekonomicznej po full-size, w wyższych klasach opłata rośnie), Avis One-Way Rental zawarty jest zatankowany pojazd i przebieg do 150 mil. Tak atrakcyjna oferta ma, oczywiście ograniczenia. Wynajem z odbiorem na biorącym udział w programie lotnisku i zwrotem w oddziale w centrum miasta możliwy jest czwartki i piątki. Pojazd w mieście odebrać można i zwrócić na lotnisku w niedziele i poniedziałki. Okresy świąteczne wyłączone są z promocji.

Avis Mustang

Wynajem samochodu w jedną strone w USA – Ford Mustang na wycieczkę w słonecznej Kalifornii.

Powyższa oferta przygotowana została z myślą o klientach lokalnych i nie sprawdzi się dla turystów przylatujących do Ameryki na dłuższe wakacje. Rezerwując przez popularne internetowe wyszukiwarki, znajdą oni jednak wiele atrakcyjnych ofert na najpopularniejszych trasach wynajmu w jedną stronę – zazwyczaj pomiędzy dużymi lotniskami międzynarodowymi.

Ciekawostką jest, iż klientom amerykańskim, Avis jawi się, jako marka raczej droga, znana jednak z doskonałej jakości oferowanych usług. Klienci korporacyjni korzystają zazwyczaj ze znacznych upustów (Avis stawia na lojalność), jednak dla klienta „z ulicy” ceny podawane bezpośrednio w oddziale wypożyczalni mogą odstraszać.

Skorzystaj więc z puli atrakcyjnych ofert dostępnych w wyszukiwarkach. Oferta Avis, nawet, jeśli obiektywnie nie najtańsza, cenę kompensuje zazwyczaj poziomem usługi.

Porady Przewodnik-USA – zapytaj nas

Nasza ekipa redakcyjna oferuje bezpłatnie porady dotyczące wynajmu samochodów w USA, w tym także w jedną stronę.

Napisz do nas gdzie i kiedy chciałbyś odebrać i zwrócić samochód, ile osób towarzyszy Ci w podróży, w jakim wieku jest kierowca (kierowcy) oraz jakiej klasy auto Cię interesuje.

Członkowie naszego zespołu redagującego chętnie podzielą się doświadczeniem nabytym podczas długich pobytów w USA (Kalifornia i Floryda) oraz ze współpracy z przemysłem rent a car. Służymy także informacją na temat wynajmu kamperów w Stanach Zjednoczonych.

Pamiętaj, iż duże lotniska międzynarodowe niemal zawsze oferują najkorzystniejsze oferty one-way rental, choć zdarzyć mogą się wyjątki. Jeśli to możliwe, preferuj zawsze odbiór/zwrot na lotnisku, nie zaś w miejskim oddziale wypożyczalni.

Tani wynajem samochodu – porady:

Dokonaj rezerwacji zawsze, gdy zobaczysz korzystną ofertę w wyszukiwarce. Cartrawler oferuje możliwość bezpłatnego anulowania rezerwacji, zawsze więc będziesz mieć możliwość zmiany oferty na korzystniejszą. Rynek usług rent a car w USA jest bardzo dynamiczny, dlatego warto jest rozpocząć poszukiwanie idealnego pojazdu do wynajęcia z jak największym wyprzedzeniem, regularnie sprawdzając poziom cen w okresie pomiędzy rezerwacją, a planowanym wyjazdem. Nie zajmie to dużo czasu, a może pomóc poczynić znaczne oszczędności.

Czytaj również:

Ubezpieczenie wynajmu samochodu w USA.