Tankowanie w USA – co warto wiedzieć?

Z trywialną czynnością, jaką jest na pozór uzupełnienie paliwa może wiązać się sporo wątpliwości, jeśli przyjdzie nam zmierzyć się z nią po raz pierwszy za granicą.

Poniżej podpowiadamy, czego należy oczekiwać na stacji benzynowej w Stanach Zjednoczonych.

tankowanie w USA

Tankowanie w USA – nowoczesne samoobsługowe dystrybutory paliwa są normą w dużych miastach.

Samochód z wypożyczalni to najpopularniejszy sposób przemieszczania się dla turystów pragnących poznać bliżej tak olbrzymi kraj, jakim jest USA (nie przyda się tylko w centrach dużych miast, posiadających dobrze rozwinięty system transportu publicznego). Za samodzielnym transportem przemawiają także niższe niż w Polsce ceny paliwa.

Porównaj ceny wynajmu samochodów w USA.

Samoobsługa na większości stacji benzynowych

Pierwsza zauważalna różnica na amerykańskich stacjach benzynowych to ich duże zautomatyzowanie. Jeśli na stacji zatrzymałeś się tylko po paliwo, w wielu przypadkach całej transakcji dokonasz bez udziału osób trzecich, dzięki nowoczesnym dystrybutorom, wyposażonym w terminal do płatności kartą. Wystarczy wprowadzić ją do terminala, podać PIN a następnie, śledząc instrukcje, wlać do baku pożądaną ilość paliwa.

Amerykańskie stacje paliwowe oczywiście posiadają także tradycyjną kasę w stacyjnym sklepie, gdzie nabyć można także inne towary dla tego miejsca typowe: czasopisma, przekąski, środki higieny, olej silnikowy i inne produkty motoryzacyjne, etc.

Jeśli trafisz na mniej nowoczesną stację, gdzie nie ma możliwości zapłacenia za paliwo w dystrybutorze, udaj się po prostu do kasy.

Uwaga: W wielu przypadkach poproszony będziesz o uprzedni zakup paliwa, w kwocie szacunkowej. Różnica pomiędzy tą kwotą, a rzeczywistym kosztem zatankowanego paliwa uregulowana zostanie „po fakcie”, często nawet w przeciągu kilku dni. Niektórych turystów takie rozwiązanie, a zwłaszcza oddalenie się z miejsca gdzie, według nich, obciążenie ich karty „na zapas” może niepokoić, jednak system ten działa bez większych problemów i sami Amerykanie są do niego jak najbardziej przyzwyczajeni.

Czy zapłacę polską kartą płatniczą na stacji benzynowej w USA?

W przypadku tankowania samoobsługowego, nie sposób jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. O ile wiele kart płatniczych wydawanych przez nasze rodzime banki działa bez problemu w Stanach Zjednoczonych, na przeszkodzie ku ich użyciu w dystrybutorach samoobsługowych stanąć może dodatkowy system zabezpieczający, a mianowicie konieczność wskazania amerykańskiego kodu pocztowego (zip code), co niemożliwe jest do wykonania w przypadku posiadaczy innych niż amerykańskich kart płatniczych.

Jeśli dystrybutor odrzuci naszą płatność kartą, udać się należy po prostu do kasy tradycyjnej, gdzie większość kart honorowana jest bez problemu.

Aby uniknąć problemów z płatnością kartą na stacjach paliwowych, wyposażyć się można oczywiście także w zasób gotówki.

Uwaga: w dystrybutorach samoobsługowych, oprócz paliwa, opłacić można często także skorzystanie z myjni samochodowej.

Tankowanie w USA – rodzaje paliwa

Kierowców z Polski zdziwić może bardzo mała popularność oleju napędowego w USA. Na niektórych stacjach nie można go dostać w ogóle. Jest także droższy od benzyny. Dla osób dysponujących samochodem z amerykańskiej wypożyczalni nie będzie to problemem, jako że flota rent a car w US niemal w całości składa się z pojazdów z napędem benzynowym.

Benzyny, za to, podobnie jak w Polsce, jest kilka rodzajów. W związku z tym, iż Stany Zjednoczone wykorzystują inną, niż Europa metodę określania liczby oktanowej, nie pokrywają się one ze znanymi z rodzimego rynku typami, jak PB95, czy PB98. Najbardziej podstawowy (i najtańszy) typ benzyny bezołowiowej w USA to 87 i z niego korzystają najczęściej klienci wypożyczalni (wypożyczalnie nie obliguje do korzystania z wyższej jakości paliwa; dziać się tak może jedynie w przypadku wynajmu samochodów luksusowych, „z najwyższej półki”). Inne często spotykane typy benzyny to 89, 91 i 93. W zależności od producenta, mogą też one mieć swoje indywidualne nazwy, np. „silver”, „premium”, „ultimate”.

Paliwo w USA odmierzane jest w galonach, nie w litrach, nie przestrasz się więc wyświetlaną na tablicach informacyjnych ceną: jeden galon amerykański to 3.785 l.

Ceny paliwa w USA

Po okresie gwałtownego wzrostu cen paliw, z jakim zmagały się światowe gospodarki w ostatnim czasie, ich poziom w Stanach Zjednoczonych nieco się ustabilizował. Nadal pozostają one bardzo atrakcyjne, w porównaniu z kosztami tankowania na rodzimych stacjach benzynowych.

W chwili powstawania tego artykułu, średnia cena benzyny w USA wynosiła $3.3 za galon. Zdecydowanie najdroższe – cena powyżej $5/galon – było ono na Hawajach. W wielu stanach Zachodniego Wybrzeża, w tym Kalifornii, Waszyngtonie i Oregonie, przekraczała on a $4/galon. Najmniej za tankowanie płaciło się w Teksasie, Oklahomie i Missouri – $2.7 – $2.8/galon.

Sprawdź średnie ceny paliwa w poszczególnych stanach USA.

Jeśli chodzi o ceny, zmieniają się one w zależności od wielu czynników, w stosunku do cen w Polsce jednak za benzynę w USA zapłacimy od jednej trzeciej do nawet o połowę mniej, niż w kraju.

Czytaj także: