Dzień Niepodległości w Stanach Zjednoczonych – 4 lipca USA

Independence Day – Dzień Niepodległości to dla wielu Amerykanów najważniejsze święto państwowe.

Wiążą się z nim oficjalne uroczystości państwowe, parady, wiece, pokazy sztucznych ogni, ale także ‘imprezy’ prywatne dla rodziny i przyjaciół, etc.

Święto Niepodległości

4 lipca USA – Parady są nieodłącznym elementem obchodów Dnia Niepodległości w Stanach Zjednoczonych.

W 2020 roku pandemia wymogła zawieszenie większości imprez masowych, w roku bieżącym jednak częściowo się do nich powraca, choć w zmienionej, przestrzegającej obostrzenia sanitarne formie. Część z nich odbędzie się w formacie drive-through, inne zaś, przy ograniczonej publiczności.

Dzień niepodległości w Stanach Zjednoczonych jest świętem państwowym, co oznacz, iż wszystkie urzędy państwowe, banki pozostają wówczas zamknięte. Także wiele firm prywatnych decyduje uczynić 4 lipca dniem wolnym od pracy.

Dzień Niepodległości – geneza święta

Święto Niepodległości w USA obchodzone jest w rocznicę dnia podpisania Deklaracji Niepodległości, 4 lipca 1776, dającej oficjalnie początek nowemu, niepodległemu państwu amerykańskiemu, wyzwolonego z poddaństwa Koronie Brytyjskiej. W 1775 roku, 13 kolonii amerykańskich, zmęczonych ingerencją Wielkiej Brytanii, a zwłaszcza coraz wyższe podatki nakładane, połączyło siły, wypowiadając wojnę kolonizatorowi. Konflikt zbrojny, zakończony ostatecznie dopiero w 1783 roku, przeszedł do historii pod nazwą rewolucji amerykańskiej (American Revolutionary War).

13 brytyjskich kolonii biorących udział w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych to:

  • Prowincja New Hampshire – obecnie stany New Hampshire i Vermont
  • Prowincja Massachusetts Bay – obecnie Massachusetts I Maine
  • Kolonia Rhode Island i Providence Plantations – obecnie Rhode Island
  • Kolonia Connecticut – obecnie stan Connecticut
  • Prowincja Nowy Jork – obecnie stan Nowy Jork
  • Prowincja New Jersey – obecnie stan New Jersey
  • Prowincja Pensylwania – obecnie stan Pensylwania
  • Kolonia Delaware – obecnie stan Delaware
  • Prowincja Maryland – obecnie stan Maryland
  • Kolonia Virginia – obecnie stany Wirginia, Zachodnia Wirginia i Kentucky
  • Prowincja Północnej Karoliny – obecnie stany Północna Karolina i Tennessee
  • Prowincja Południowej Karoliny – obecnie stan Północna Karolina
  • Prowincja Georgii – obecnie stan Georgia

4 lipca 1776 roku,  podczas kongresu w Filadelfii, 13 kolonii podpisało Deklarację Niepodległości. Spisana została ona w większości przez Tomasza Jeffersona, który został później trzecim prezydentem Stanów Zjednoczonych, pełniąc urząd w latach 1801-1809. Pierwszy prezydent USA, George Washington urząd sprawował pomiędzy 1789 i 1797. Władzę po nim przejął, w latach 1797-1801, John Adams.

Konflikt zbrojny pomiędzy samozwańczym państwem a Wielką Brytanią zakończył się w 1783 roku, podpisaniem Traktatu Paryskiego, w którym ta ostatnia uznała niepodległość Stanów Zjednoczonych.

4 lipca USA – obchody Dnia Niepodległości

Dzień Niepodległości jest najbardziej chyba uniwersalnym świętem w Stanach Zjednoczonych, celebrowanym przez szereg, mniej lub bardziej oficjalnych uroczystości, wydarzeń i imprez. Amerykanie świętują swoją niepodległość zarówno przez parady, jak i przedstawienia teatralne, koncerty na odkrytym powietrzu, jarmarki z typowo lunaparkowymi atrakcjami oraz konkursami, np. w jedzeniu hot dogów, czy tart. Ważnym elementem obchodów Święta Niepodległości są pokazy sztucznych ogni.

4 lipca, cała Ameryka przystraja się w barwy narodowe – biały, czerwony i niebieski; wszędzie eksponowane są amerykańskie flagi.

święto niepodległości

Konkurs w jedzeniu hot dogów podczas obchodów Święta Niepodległości na Coney Island, w Nowy Jorku.

Tradycją podczas święta są też grille, imprezy typu garden party, lub spotkania przy ognisku w większym gronie. Mając możliwości ‘przedłużenia’ weekendu, wielu Amerykanów decyduje się na wyjazd za miasto, pod namiot, do lasu, lub na plażę. Najczęściej spożywane potrawy to ulubione amerykańskie przysmaki – hamburgery, grillowane mięso, kolby kukurydzy, itp.

W każdym większym mieście powszechne są parady orkiestr marszowych – szkolnych, policyjnych, czy też strażackich.

Niektóre z najpopularniejszych parad z okazji Dnia Niepodległości to:

Najwięcej publiczności – samych Amerykanów, jak i turystów z całego świata – przyciągają obchody Święta Niepodległości w miastach, które odegrały dużą rolę w dziejach Stanów Zjednoczonych, takich jak Filadelfia, Boston i, oczywiście, Waszyngton. Często przygotowują one rekonstrukcje historycznych wydarzeń, z udziałem aktorów w strojach z epoki.

sztuczne ognie dzień niepodległości

Pokaz sztucznych ogni w dniu 4 lipca, przygotowany przez siec domów towarowych Macy’s w Nowym Jorku.

Niezależnie od miejsca, w którym przyjdzie Ci zaleźć się 4 lipca w Stanach Zjednoczonych, z pewnością napotkasz publiczne obchody tego święta na większą, lub mniejszą skalę.

Artykuły spokrewnione:

Święta w USA w 2020 i 2021 roku.

Letnie festiwale w USA.