Paczki z USA do Polski

Pomimo iż puste półki w polskich sklepach to odległa przeszłość, której na szczęście znaczna część społeczeństwa już nie pamięta, wysyłka paczek z USA nadal jest popularną usługą. Krewni z USA chętnie wysyłają rodzinom i znajomym w Polsce produkty trudno, lub wręcz niedostępne w naszym kraju, w okresie świątecznym zaś, prezenty.

paczki z USA do Polski

Paczki z USA do Polski wysyłac można poprzez wiele firm spedycyjnych.

Oprócz względnie drobnych przedmiotów, często nadawane są także przesyłki wielogabarytowe.  Rodziny powracające z emigracji do ojczyzny potrzebować mogą nadać nawet meble, czy samochód.

W jednym i drugim przypadku, nadanie paczki z USA do Polski wiązać się może z dość skomplikowaną procedurą, jak również wysokimi kosztami jeśli logistyką takiej przesyłki zajmuje się sam nadawca, korzystając z usług amerykańskiej poczty, USPS.

Wypełnienie potrzebnych formularzy, oczywiście w języku angielskim, wskazanie zawartości przesyłki na potrzeby urzędu celnego, podanie wymiarów (w USA w calach) i wagi (w funtach) jest czasochłonne, wymaga także udania się osobiście do urzędu pocztowego.

Na rynku amerykańskim funkcjonuje, na szczęście, wiele firm polonijnych, a więc skierowanych do polskiej społeczności w USA, zajmujących się wysyłkami pomiędzy USA i Polską. Pozwalają one uprościć do minimum proces nadania przesyłki. Po dokonaniu opłaty za usługę, wystarczy dostarczyć firmie wysyłkowej zawartość przesyłki. Zajmie się ona jej zapakowaniem, formalnościami transportowymi, w tym także celnymi, a po dostarczeniu do Polski, doręczy ją na wskazany adres.

paczki Jackowo

Pierwsze polonijne firmy spedycyjne pojawiły się w Stanach Zjednoczonych w latach 70 tych.

Firmy wysyłające paczki z USA do Polski na amerykańskim rynku działają od dawna; szczególnym powodzeniem cieszyły się w latach 80-tych, kiedy to braki praktycznie wszystkiego na rodzimym rynku sprawiały, iż rodacy na emigracji masowo wysyłali towary – zarówno artykuły spożywcze, ja i przemysłowe – do kraju. Wiele z powstałych wówczas małych firm nie przetrwało próby czasu, inne jednak skonsolidowały różne typy usług spedycyjnych, zmodernizowały się i stworzyły powszechnie rozpoznawalną markę.

Wysłanie paczki z USA do Polski – zalety firm spedycyjnych i kurierów

Usługa nadania paczki przez prywatną firmę transportową wiąże się z wyższym kosztem, niż w przypadku skorzystania z usług poczty. Dlaczego warto jednak rozważyć taka opcję?

Oto niektóre z zalet wysyłki za pomocą firmy spedycyjnej:

– minimum formalności dla klienta. Większość nowoczesnych firm spedycyjnych oferuje możliwość wypełnienia dokumentacji niezbędnej do wysyłki online. W przypadku towarów podlegających ocleniu, służy także pomocą w wypełnieniu niezbędnych formularzy.

– krótki czas realizacji przesyłki. W zależności od wybranej opcji – transportu lotniczego, lub drogą morską – wynosi on 5-10 dni, lub w przypadku pierwszej opcji i nawet do 2 miesięcy, jeśli zdecydujemy się na tańsze rozwiązanie, czyli transport morski.

– wygoda nadania i odbioru przesyłki. Większość polonijnych firm spedycyjnych rozwinęła swoja działalność w okolicach dużych skupisk polskiej emigracji, w szczególności Chicago, Nowego Jorku, Los Angeles, Detroit i Seattle. Nie oznacza to jednak, iż przesyłki nadać nie będą mogli klienci z miejscowości, gdzie nie istnieją przedstawicielstwa danej firmy. Za dodatkową opłatą, skorzystać mogą oni z usług lokalnego kuriera, aby przesłać paczkę do najbliższego punktu spedycyjnego danej firmy, albo zamówić odbiór przesyłki spod wskazanego adresu.

Teoretycznie więc, cały proces wysyłki zakończyć bez wychodzenia z domu: po złożeniu zlecenia online i odbiorze pakunku do wysłania przez kuriera, usługa zostanie wyceniona, w zależności od wagi i rozmiarów przesyłanych towarów. Po dokonaniu opłaty, także online, firma spedycyjna uruchomi wszystkie niezbędne procedury.

– dokładniejszy, niż w przypadku zwykłej poczty system śledzenia przesyłki online (czyli tracking)

– możliwość skonsolidowania przesyłek. Koszt wysyłki małego pakunku może okazać się znaczny. Wiele firm spedycyjnych oferuje możliwość połączenia kilku mniejszych przesyłek w jedną większą, co pozwala na obniżenie ceny usługi.

– bezpieczeństwo przesyłki. Firma spedycyjna bierze całkowitą odpowiedzialność za transportowane rzeczy, od momentu ich odbioru od nadawcy, do wydania odbiorcy w kraju.

– możliwość nadania przesyłek wielkogabarytowych.

Reklama jednej z największych i najstarszych firm wysyłających paczki z USA do Polski dość obrazowo pokazuje, jak zróżnicowanych towarów można za jej pośrednictwem wysłać…

Zakupy w USA – wysyłka do Polski

Stany Zjednoczone są prawdziwą mekką dla zakupoholików. Przystępniejsze, niż w Europie ceny wielu produktów, oraz marki nieobecne na polskim rynku, mogą okazać się bardzo kuszące.

Jeśli nie masz możliwości udać się osobiście na zakupy w USA, nie oznacza to jednak, iż nie możesz zrobić tu zakupów. Wręcz przeciwnie: nie ruszając się z domu, zakupić możesz pożądane produkty online, wskazując firmę spedycyjną, do której mają one być dostarczone, zlecając jednocześnie tejże ich transport do Polski. Aby sprawdzić, na ile koszt tej usługi obciąży Twój portfel, skorzystać możesz ze specjalnych kalkulatorów online, pozwalających oszacować koszty transportu.

Niewykluczone jest, iż zakupy w USA, nawet powiększone o ten dodatkowy wydatek oraz o ewentualne opłaty celne, okażą się tańsze, niż w kraju, zwłaszcza, jeśli skorzystasz z imponujących amerykańskich promocji, kuszących klientów zarówno sklepów fizycznych, jak i podczas zakupów online.

Odzież, obuwie (szczególnie sportowe), kosmetyka i elektronika, to produkty, których zakup w Stanach Zjednoczonych jest najbardziej opłacalny. Nie brak jednak chętnych na amerykańskie narzędzia, a nawet samochody oraz części do nich.

Czego nie mogą zawierać paczki z USA do Polski?

Choć może się to wydać oczywiste, warto przypomnieć, iż zarówno w transporcie lotniczym ja i morskim niedozwolone są:

  • narkotyki
  • broń i amunicja
  • substancje wybuchowe, łatwopalne, żrące

Ponadto, z racji na właściwości wybuchowe, w transporcie lotniczym nie mogą znajdować się:

  • baterie litowo-jonowe
  • poduszki bezpieczeństwa
  • pirotechniczne napinacze pasów bezpieczeństwa

Towary akcyzowane – alkohol i papierosy – przesyłać można jedynie w ilościach odpuszczonych przez przepisy celne.

wysyłka do Polski

Co można wysłąc z USA do Polski?

Pamiętać też warto, iż z opłat celnych i podatku VAT zwolnione są przesyłki o charakterze upominkowym o wartości do EUR 45, pod warunkiem, iż zarówno nadawca, jak i odbiorca są osobami prywatnymi. Jeśli warunek ten nie jest spełniony, wartość przesyłki wolna od cła i VATu spada do EUR 22.

Z opłaty celnej zwolnione są przesyłki o wartości do EUR 150, choć nałożony zostanie na nie podatek VAT.

Wszystkie inne przesyłki obowiązuje zarówno opłata celna jak i opodatkowanie VAT.

Firmy oferujące wysyłkę z USA do Polski

Firm spedycyjnych i kurierów oferujących usługi transportowe pomiędzy USA i Polską jest bez liku. Oprócz powszechnie znanych w sektorze usług kurierskich, międzynarodowych marek, jak DHL, czy UPS, na rynku znalazło się miejsce dla konkurencji. Paczki z USA do Polski wysłać można także z, między innymi:

Dzięki dużej społeczności polskiej w Stanach Zjednoczonych, niszę dla siebie znalazły także firmy kierujące swoje usługi właśnie do Polonii. Oferują one obsługę w języku polskim, co dla wielu klientów jest olbrzymią zaletą oraz specjalizację w transporcie właśnie w kierunku USA-Polska

Najpopularniejszych polonijne firmy spedycyjnych to Polamer i Polonez Parcel Service.

Czytaj także: