Gotówka i karty kredytowe w USA

Spośród wielu kwestii logistycznych związanych z pobytem, turystycznym, lub w interesach, W Stanach Zjednoczonych warto jest rozważyć, w jaki sposób dokonywać będziemy płatności. Obydwie oczywiste formy – gotówka i karty kredytowe – mają swoje wady i zalety. Niemal zawsze korzystać będziesz musiał, w większym, lub mniejszym stopniu, z obydwu. Nieco planowania pozwoli Ci jednak zmniejszyć koszty związane z operacjami w innej walucie oraz lepiej kontrolować wydatki.

Karty kredytowe w USA

W świecie, w którym korzystanie z kart płatniczych stało się już normą, niemal nie sposób jest się bez nich obejść, zwłaszcza, jeśli planujesz wynająć samochód w USA, lub zatrzymać się w hotelu; karta kredytowa niezbędna będzie do zablokowania kaucji; bez niej wypożyczalnia odmówić Ci może wydania pojazdu, nawet jeśli uiściłeś opłatę za wynajem z wyprzedzeniem, podczas rezerwacji

karty kredytowe

Karty kredytowe w USA są niezwykle popularnym środkiem płatności.

W Stanach Zjednoczonych akceptowane są praktycznie wszystkie karty, zarówno kredytowe, jak i debetowe, popularnych systemów płatniczych:

  • Visa
  • MasterCard
  • American Express
  • Diners Club

Nie ma znaczenia, w jakim kraju znajduje się konto powiązane z tą kartą. Ważne jest za to, czy posiadasz konto w złotówkowe, czy walutowe. Płacąc w USD środkami z konta w PLN liczyć się musisz z dodatkowymi kosztami wynikającymi z niekorzystnego przelicznika walutowego oraz prowizji bankowych naliczanych przy każdej operacji.

Jeśli nie posiadasz konta walutowego, rozważ możliwość otwarcia go przed wyjazdem do USA. Koszt wydania karty i prowadzenie rachunku może okazać się znacznie niższy, niż wysokie opłaty bankowe za przewalutowanie każdej operacji, lub wypłaty z bankomatu. Wskazane jest również uprzedzenie banku, iż karta użytkowana będzie za granicą. Nietypowe operacje na koncie mogą wzbudzić podejrzenia banku, iż karta została skradziona, co przy braku możliwości kontaktu posiadaczem, zakończyć się może jej blokadą.

Jeśli masz taką możliwość, zabierz ze sobą dodatkową kartę (karty) na wypadek, gdyby jedna z nich została, z jakiegokolwiek powodu odrzucona, lub uszkodzona, lub gdybyś w wakacyjnym ferworze, przekroczył dostępny limit (w przypadku karty kredytowej).

Przed wyjazdem sprawdź także w banku, prowizję za wymianę walut – może ona okazać się korzystniejsza w przypadku jednej z kart. W wyborze najkorzystniejszej opcji pomóc mogą kalkulatory walutowe Visa i Mastercard .

Pamiętaj także o aktywowaniu paska magnetycznego karty, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. W Stanach Zjednoczonych ten sposób zczytywania danych karty jest nadal popularniejszy, niż korzystanie z chipa.

Karta Revolut

Od pewnego czasu, furorę na rynku płatności bezgotówkowych robi karta Revolut, sprzężona z aplikacją na smartfonie pozwalającą na kompleksowe zarządzanie środkami finansowymi.

Do największych zalet karty Revolut zalicza się:

  • minimalny koszt wymiany waluty – w dni robocze odbywa się on po kursie międzybankowym, czyli taniej niż podczas wymiany przez klienta indywidualnego w kantorach lub bankach,
  • brak opłat za założenie konta i za korzystanie z karty (transakcje nie podlegają prowizji do limitu 20000 złotych, lub odpowiednika w innej walucie); dotyczy to wersji podstawowej – Revolut oferuje także płatną już wersję Premium,
  • prosta w obsłudze, intuicyjna aplikacja pozwalająca na zarządzanie środkami, np. ustawianie limitów dziennych, aktywowanie i dezaktywowanie funkcji karty (płatności dotykowych, paska magnetycznego, blokowanie karty w razie jej utraty, etc.)
  • usługi dodatkowe, jak na przykład ubezpieczenie podróżne, aktywowane w momencie podłączenia telefonu do sieci za granicą,
  • możliwość utworzenia subkont w 29 różnych walutach.

Karta ta sprawdza się szczególnie wśród osób dużo podróżujących po świecie, operującymi różnymi walutami, a także lubiącymi nowinki techniczne.

Gotówka w USA

O ile nieco gotówki w portfelu, zawsze się przyda, na napiwki, opłaty za autostradę, drobne wydatki, lub gdy, z jakiegoś powodu zawiedzie karta płatnicza, podróżowanie z dużymi kwotami jest niewskazane, ze względów bezpieczeństwa, a także niepraktyczne, zwłaszcza podczas dłuższych podróży.

Jeśli preferujesz jednak płatność gotówką, wskazane jest zaopatrzyć się w dolary amerykańskie jeszcze w kraju. Masz wówczas możliwość wyboru najkorzystniejszego kursu.

Wypłaty z bankomatu w USA

Bankomaty w Stanach Zjednoczonych znaleźć można bez problemu na terenie miast oraz w popularnych punktach turystycznych, nawet jeśli te znajdują się z dala od ośrodków miejskich (na przykład w parkach narodowych). Jeśli skończy Ci się gotówka więc, bez problemu możesz odnowić jej zasoby.

Wypłacając pieniądze z bankomatu pamiętaj jednak aby wybrać opcję ‘Wypłac w USD’, nie zaś w złotówkach, aby uniknąć przewalutowania po niekorzystnym kursie i wysokich prowizji z każdą transakcję.

Napiwki w Stanach Zjednoczonych

Dawanie napiwku za usługi – nie tylko w restauracji – jest w Stanach Zjednoczonych kwestią kulturową. Szczególną wagę przykłada się do nich w gastronomii, gdzie stanowią często główne źródło dochodu kelnerów i barmanów.

W zwyczaju jest zostawienie napiwku w wysokości 15-20%. Obniżając napiwek do 10%, okażesz niezadowolenie z jakości obsługi; napiwek w wysokości 25% zaś to forma podziękowania za wyjątkowej jakości serwis.

Nie zostawienie żadnego napiwku, lub ‘drobniaków’ po zapłaceniu wysokiego rachunku jest w USA w niezwykle złym tonie i często traktowane jako obraźliwy gest.

W niektórych restauracjach napiwki dodawane są automatycznie do rachunku jako service, lub service charge. W takim przypadku nie musisz już zostawiać dodatkowo napiwku.

Mniej formalne reguły dotyczą zostawiania napiwków w barach, czy kafejkach. Przy niewielkim rachunku, za kawę, czy drinka, wystarczy zazwyczaj wrzucić kilka drobnych do przeznaczonego na napiwki pojemnika.

Przydatny artykuł:

Gniazdka w USA – wtyczki, przejściówki i transformatory.