Veterans Day – Dzień Weterana w USA

Jesień to pora roku obfitująca w święta państwowe w Stanach Zjednoczonych. Jednym z nich jest Veterans Day, święto dedykowane weteranom, którym przyszło służyć w amerykańskich siłach zbrojnych. Dzień Weterana obchodzony jest 11 listopada.

Veterans Day USA

Święto byłych żołnierzy armii Stanów Zjednoczonych.

Dzień Weterana a rocznica zakończenia I Wojny Światowej

Amerykańskie święto zbiega się z obchodami rocznicy podpisania zawieszenia broni pomiędzy państwami Ententy (Wielką Brytanią, Francją i Rosją) a Niemcami, 11 listopada 1918 roku, które to zakończyło działania zbrojne I Wojny Światowej. W wielu krajach świata obchodzone jest ono jako Dzień Pamięci (Remembrance Day), lub Dzień Rozejmu (Armistice Day). Pod taką nazwą ustanowione ono zostało przez prezydenta Woodrowa Wilsona, w 1919 roku. W 1954 roku, jednak, za czasów prezydentury Dwighta D. Eisnehowera przemianowane on zostało oficjalnie na Veterans Day i dedykowane wszystkim weteranom armii Stanów Zjednoczonych.

Jak obchodzony jest Dzień Weterana w USA?

11 listopada w wielu dużych miastach Stanów Zjednoczonych organizowane są uroczyste parady wojskowe oraz wiece. Najważniejsze celebracje święta mają miejsce na cmentarzu wojskowym w Arlington, gdzie prezydent Stanów Zjednoczonych tradycyjnie już składa wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Symboliczne dzieje się to zawsze o godzinie 11 rano, na pamiątkę dokładnej godziny, o której podpisano zawieszenie broni w 1918 roku.

Uwaga: parady z okazji Dnia Weterana odbywać się mogą także w dni przed i po święcie właściwym. W 2023 roku są to, między innymi:

  • 4 listopada – Boston Veterans Day Parade
  • 11 listopada – Denver Veterans Day Parade
  • 5 listopada – Charleston Veterans Day Parade
  • 11 listopada – Orlando Veterans Day Parade

Największe parady, w miastach takich jak Nowy Jork, Chicago, Los Angeles, Houston, czy też przy World War II Memorial w Waszyngtonie mają miejsce 11 listopada.

Materiał wideo poniżej pokazuje, odczucia amerykańskich weteranów w stosunku do święta. Dowiesz się z niego także, jak niepełnosprawni i ograniczeni ruchowo weterani mogą, dzięki nowoczesnym technologiom, uczestniczyć w wirtualny sposób w paradzie na ich cześć.

Technologia w służbie weteranów.

Dzień Weterana jest świętem we wszystkich amerykańskich stanach z wyłączeniem Wisconsin. W stanach obchodzących to święto podczas Veterans Day oczekiwać można zamkniętych szkół, urzędów, poczty, transport miejski zaś funkcjonować może według grafiku świątecznego. Giełda papierów wartościowych pozostaje otwarta tego dnia, zaś właściciele firm prywatnych sami mogą zdecydować, czy tego dnia zamknąć zwój biznes.

Veterans Day vs. Memorial Day

Dnia Weterana nie należy mylić z Memorial Day, czyli Dniem Pamięci, To drugie święto, obchodzone w ostatni poniedziałek maja, dedykowane jest Amerykanom poległym w służbie armii Stanów Zjednoczonych, podczas gdy Veterans Day jest celebracją wszystkich, którzy służyli w siłach Zbrojnych USA, hołubiącym jednak szczególnie żyjących weteranów.

Dzień Weterana Parada

Parady z okazji Veterans Day, organizowane w wielu amerykańskich miastach przyciągają tłumy.

Dowiedz się więcej na temat historii Veterans Day.

Powiązane artykuły:

Święta w USA w 2023 i 2024.

Praktyczne porady przed i podczas podróży do USA.