Floryda – fakty i podstawowe informacje

Populacja

(2015): Około 20,3 miliona mieszkańców. Floryda jest trzecim co do liczby ludności stanem w Stanach Zjednoczonych.

Obszar

170,000 km2. (Polska = 312.000 km2).

Stolica

Tallahassee – ok. 188.000 mieszkańców (2015)

Największe miasta

Jacksonville: ok. 868.000 mieszkańców (2015)

Miami: ok. 441.000 mieszkańców (2015 r.)

Tampa: ok. 369.000 mieszkańców (2013)

Orlando: ok. 271.000 mieszkańców (2015)

Floryda fakty gospodarcze

Około 893 miliardów dolarów (2015 r.) rocznego produktu krajowego brutto (PKB) czyni z gospodarkę Florydy czwartą co do wielkości w Stanach Zjednoczonych.

Najbardziej dochodowe sektory

Szeroko rozumiane usługi (w tym turystyka), sektor finansowy, handel detaliczny, transport i sektor publiczny.

Mapa Florydy

Mapa Florydy.

Gospodarka Florydy dzisiaj

Na przełomie ostatnich 100 lat, Floryda przeżyła olbrzymie zmiany, przekształcając się z praktycznie dziewiczego zakątka Stanów Zjednoczonych w prawdziwego giganta turystycznego na  skalę światową.  Do olbrzymiego ożywienia gospodarczego przyczyniła się szczególnie rozbudowa linii kolejowej na Florydzie w latach 80 i 90 ubiegłego wieku.

Zagospodarowanie na potrzeby turystyki olbrzymich terenów stanu zaowocowało utratą około 1/3 terenów o unikalnych walorach przyrodniczych i uwydatniło potrzebę ochrony lokalnej fauny i flory. Obecnie na Florydzie znajduje się ponad 150 obszarów chronionych: parków narodowych, rezerwatów, etc.

Floryda jest czwartym stanie, po Kalifornii, Teksasie i Nowym Jorku, jeśli chodzi o wkład do PKB Stanów Zjednoczonych.

Największym źródłem przychodów jest turystyka  – stan ten odwiedza łącznie ponad 80 milionów osób. Spośród nich, 50 milionów kieruje się do parku rozrywki Walt Disney World, otwartego w 1971 roku.

Plaże Florydy

Plaże Florydy to prawdziwy magnes dla turystów.

Słoneczna pogoda i piękne plaże Miami, Fort Laudardale i Daytona Beach to nie jedyny atut Florydy. Bagienne tereny parku Everglade, na których z bliska obserwować można aligatory, zdają się być równie popularną atrakcją.

Dowiedz się więcej na temat najlepszych plaż w Stanach Zjednoczonych.

Rolnictwo, które w przeszłości było podstawą gospodarki stanu nadal zajmuje w niej ważną, choć nie wiodącą już pozycję. Sektor ten zdominowany jest przez produkcję lubujących się w ciepłych klimatach owoców i warzyw, w tym, między innymi: pomarańczy, mandarynek, grejpfrutów, pomidorów, kukurydzy, selera naciowego, truskawek. Ważną rolę odgrywa także uprawa soi, trzciny cukrowej, orzeszków ziemnych, a także hodowla trzody.

Klimat Florydy sprzyja uprawie cytrusów.

Inne dochodowe sektory Florydy to przemysł lotniczy i kosmiczny. To właśnie na terenie tego stanu, na Przylądku Canaveral,  położone jest słynne centrum lotów kosmicznych John F. Kennedy Space Center, wykorzystywane przez NASA. Centrum, oprócz obsługi programu lotów kosmicznych, jest także niezwykle popularną atrakcją turystyczną. Można w nim zobaczyć rakiety i promy kosmiczne, zarówno te starsze, jak i najnowszej generacji, a także zdobyć gruntowną wiedzę na temat historii lotów kosmicznych USA.

Sektory usługowe, finansowe, prawny i ubezpieczeniowy odgrywają również istotną rolę w gospodarce stanu.

Demografia Florydy

Floryda jest jednym z amerykańskich stanów, o największym przyroście ludności.  W 1920 roku populacja Florydy liczyła sobie niespełna milion. W ciągu 100 lat wzrosła do ponad 20 milionów.

Słoneczny Stan jest popularną destynacją na spędzenie emerytury. Seniorów przyciąga tu nie tylko ciepły klimat, ale także korzystne prawa podatkowe. Floryda posiada największy w Stanach Zjednoczonych odsetek osób po 65 roku życia – w takim wieku jest aż 17% jej mieszkańców. Ponad 2/3 osób zamieszkujących na terenie Florydy urodziło się w innym stanie.

Miami Little Havana

Pochodzący z Kuby mieszkańcy Florydy spotykają się w parkach Małej Hawany, dzielnicy Miami, na partyjkę domino.

Bliskość Kuby oraz innych wysp Karaibów wpływa na przekrój demograficzny Florydy. Według szacunków ponad 23% mieszkańców stanu pochodzi z Karaibów i Ameryki Łacińskiej. Hiszpański jest pierwszym językiem dla znacznej części  Florydczyków.

Odsetek Latynosów na Florydzie wynosi 34%, Afroamerykanów – 17%, Azjatów zaś – 3%

Zarezerwuj atrakcje na Florydzie