Florida Keys – co warto zobaczyć?

Liczący sobie ponad 800 wysp i wysepek pochodzenia koralowego, Florida Keys, rozciąga się na blisko 300 km na południe od Miami, w kierunku południowo zachodnim, stanowiąc naturalną barierę pomiędzy wodami Atlantyku i Zatoki Meksykańskiej.

mapa Florida Keys

Mapa Florida Keys.

Mosty pomiędzy największymi wyspami umożliwiają przemieszczanie się samochodem w przeważającej części archipelagu, jedynie do najbardziej izolowanych wysp przeprawiać należy się promem lub łodzią.

Samochodem przez Florida Keys.

Archipelag jest popularnym celem podróży szczególnie dla turystów pragnących odpocząć od tłumów charakterystycznych dla łatwiej osiągalnych destynacji w kontynentalnej części stanu, jak Orlando, czy Miami oraz nacieszyć oczy bezkresnymi widokami Atlantyku i Zatoki Meksykańskiej.

Wynajem samochodów Floryda – porównaj oferty.

Poznaj nasze sugestie atrakcji, których nie warto przegapić w tej części Florydy.

Florida Key – fakty i ciekawostki

  • Nazwa „key”, to zamerykanizowana wersja hiszpańskiego „cayo”, oznaczającego małą wyspę.
  • Największą wyspa archipelagu, Key Largo, mierzy 48 km długości i niecały kilometr (800 metrów) szerokości.
  • Wyspy archipelagu łączą 42 mosty, będące częścią trasy Overseas Highway US1. Najdłuższy z nich to Seven Miles Bridge; mierzy blisko 11 km długości i łączy wyspy Knight’s Key i Little Duck Key.
  • Największym miastem archipelagu jest Key West (położone na wyspie o tej samej nazwie). Zamieszkuje je około 24 tysiące osób.
  • Wyspy archipelagu podzielone są na cztery grupy: Upper Keys  w północnej części Florida Keys, Middle Keys, w części centralnej i Lower Keys, w najbardziej na południe wysuniętej części. Czwarta grupa to Outer Keys – najbardziej odizolowane wyspy, do których dostęp możliwy jest jedynie droga wodną, lub przy pomocy hydroplanów.
  • Florida Keys, podobnie jak zresztą reszta obszaru Zatoki Meksykańskiej, znajduje się w strefie szczególnie narażonej na huragany. Najbardziej niszczycielski z nich miał miejsce w 1935 roku. Wiatry o prędkości przekraczającej 300km/h oraz ponad 5-metrowej wysokości fale sztormowe spowodowały olbrzymie zniszczenia na terenie całego stanu, przyczyniając się także do śmierci wielu osób.

Co zobaczyć w Florida Keys?

Najwięcej atrakcji archipelagu skupie się w jego największym mieście, Key West.

Key West, wizytówka Florida Keys.

Obowiązkowym przystankiem jest tu ulica Duval, wzdłuż której ulokowały się galerie sztuki, muzea, sklepy z pamiątkami i kafejki. Tu także mieści się najpopularniejsza, bodajże, atrakcja turystyczna Key West, Dom-Muzeum Ernesta Hemignwaya. Kultowy amerykański pisarz zamieszkiwał w Key West przez niemal dekadę, w latach 30-tych ubiegłego wieku.

Ciekawostka: W przeszłości, Key West było jednym z większych ośrodków miejskich na Florydzie, z racji położenia na szlakach żeglugi pomiędzy Kubą, wyspami Bahama i Nowym Orleanem. Do dziś w okolicznych wodach znajduje się wiele wraków zatopionych statków – prawdziwa gratka dla płetwonurków.

Znajdź więcej informacji na temat Key West.

Florida Keys to doskonała destynacja dla miłośników przyrody a także aktywnego wypoczynku, szczególnie w środowisku wodnym. Czyste, ciepłe wody, bogactwo fauny i flory morskiej oraz doskonale zachowana rafa koralowa zachęcają do nurkowania z butlą, czy też snorklingu. Prawdziwie rajskie warunki do tego oferuje zwłaszcza Park Narodowy Dry Tortugas oraz Bahia Honda State Park.

Dodatkową atrakcją Dry Tortugas State Par jest nigdy nieskończona, jednak nadal imponująca rozmiarami forteca Fort Jefferson; Bahia Honda zaś słynie z uznawanej za jedną z najpiękniejszych plaż Florydy.

Fort Jefferson Floryda

Fort Jefferson na wyspie Garden Key wchodzącej w skład Dry Tortugas National Park.

Rafę koralową, oraz charakterystyczne dla tego ekosystemu gatunki fauny i flory podziwiać można także na terenie John Pennekamp Coral Reef State Park. W tym celu nie jest wymagana nawet umiejętność nurkowania, czy pływania z rurką. Podwodne życie obserwować można z pokładu łodzi o przezroczystym dnie, w ramach dostępnych w parku zorganizowanych wycieczek.

glass bottom boat Floryda

„Glass Bottom Boat tours” to jedna z popularnych atrakcji turystycznych Florida Keys.

Z bliska przyrodzie archipelagu przyjrzeć się można także w instytucjach zajmujących się ochroną i badaniami na zagrożonymi gatunkami.

Dolphin Research Center na wyspie Grassy Key oferuje możliwość interakcji z delfinami, jak również liczne programy edukacyjne. W Turtle Hospital , zaś, w miejscowości Marathon, ośrodku rehabilitacyjnym dla żółwi morskich, wiele dowiedzieć się można na temat tego sympatycznego gatunku.

Warto odwiedzić jest także motylarnię Key West Butterfly and Nature Conservatory.

Czytaj także: