Polonia na Florydzie

Z liczącej blisko 10 milionów Polonii w Stanach Zjednoczonych, około pół miliona osób pochodzenia polskiego zamieszkuje Słoneczny Stan, Florydę.

Polonia na Florydzie jest dobrze zorganizowana, tradycyjne już wokół kościołów celebrujących msze w języku polskim, jak również w wielu stowarzyszeniach i organizacjach kulturalnych.

Polskie Centrum Clearwater Polonia na Florydzie

Centrum polonijne im. Jana Pawła II w Clearwater, na Florydzie.

Na terenie stanu prężnie działają także polskie szkółki, w których w wolnym czasie dzieci z polonijnej społeczności podszkolić mogą znajomość języka oraz nabyć wiedzę o historii i kulturze Polski.

Organizacje polonijne Floryda

Wśród najważniejszych organizacji Polonii na Florydzie wymienić należy:

Kongres Polsko-Amerykański Oddział Floryda / Polish American Congress of Florida będący częścią struktury o zakresie ogólnokrajowym. Zrzesza blisko 3000 organizacji, jak i osoby prywatne. Znajdź więcej informacji na temat Polish American Congress.

Amerykański Instytut Kultury Polskiej / The American Institute of Polish Culture w Miami. Założona w 1972 roku przez Blankę A. Rosenstiel organizacja o charakterze kulturalno-oświatowym i non-profit, jest największym, bodajże, promotorem polskiej kultury na Florydzie. Oferuje programy edukacyjne skierowane do uczelni wyższych w USA, stypendia naukowe, a także koordynuje wydarzenia poświęcone polskiej kulturze, w tym te cykliczne, jak na przykład Festiwal Filmu Polskiego w Miami  czy też Polski Bal / Polonaise Ball, podczas którego wręczane są nagrody Polish Culture Gold Medal Awards dla osób polskiego, lub polsko-amerykańskiego pochodzenia zasłużonych dla promocji polskiej kultury, nauki i sztuki.

Stowarzyszenie Polsko-Amerykańskie / Polish-American Association of Sarasota. Założone w 1975 roku przez niewielką grupkę Polaków w Sarasocie, stowarzyszenie z biegiem lat urosło znacznie w siłę, oraz nowych członków, rozszerzając znacznie ofertę inicjatyw kulturalnych dla lokalnej Polonii. Obecnie oferuje program stypendialny dla studentów polskiego pochodzenia uczęszczających na uczelnie na Florydzie, a także wydaje miesięcznik Polonian Echo.

Amerykański Instytut Kultury Polskiej / American Institute of Polish Culture in Tampa Bay. Zajmuje się promocją polskiej kultury na wielu płaszczyznach, muzyki, sztuk plastycznych, filmu, teatru, architektury, historii, sztuki kulinarnej, etc.

Polskie Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater. Prowadzi działalność kulturalno-oświatową w zakres której wchodzi, między innymi, polska szkoła sobotnia, klub seniora, klub filmowy, biblioteka. Regularnie organizuje też niedzielne obiady dla członków klubu oraz gości.

Polsko-Amerykański Klub Polonez/Polish American Club Polonez w North Lauderdale.  Klub o charakterze kulturalnym, powstały w latach 50-tych ubiegłego wieku w celu podtrzymywania polskich tradycji oraz zacieśniania więzów pomiędzy członkami polskiej wspólnoty na terenie stanu działa prężnie do dnia dzisiejszego. Pod jego egidą powstał zespół tańca „Polonez”; siedziba często podejmuje wydarzenia powiązane z polską kulturą.

Polonia na Florydzie: Konsulat Honorowy RP

Konsulat honorowy RP na Florydzie mieści się w Miami. Funkcję konsula honorowego sprawuje obecnie Blanka Rosenstiel, wicekonsula honorowego zaś Beata Paszyc.

Gdzie szukać informacji na temat Polonii na Florydzie?

Oprócz wskazanych powyżej źródeł, informacji na temat społeczności oraz polskich inicjatyw na Florydzie dostarczą portale:

Polskie sklepy na Florydzie

Jeśli podczas pobytu na Florydzie najdzie Cię ochota na polskie przysmaki, na terenie stanu znaleźć można wiele sklepów i delikatesów oferujących tradycyjne dania, produkty niezbędne do ich przyrządzenia, słodycze oraz alkohole.

Poniżej, zaledwie niektóre z nich:

 • Clearwater: Pierogi Grill & Deli (1535 Gulf to Bay Blvd) i Mr. Kielbasa (116 N Main Ave)
 • Clermont: Polmart European Market (4279 S. Hwy 27)
 • Jensen Beach: Polka European Market (3950 N W Federal Hwy)
 • Leesburg: Polish Deli of Leesburg (1322 W N Blvd)
 • New Port Richey: Goral Polish Deli (4108 US Highway)
 • Pensacola: Karolina’s Deli (101 W Hood Dr)
 • Pinellas Park: Pierogis & Sausage Polish Deli (6945 66th St.)
 • Pompano Beach: Krakus Polish Deli (7306 Southgate Blvd.) i Old World Polish Deli (1390 S. Federal Hwy)
 • Sarasota: Pierogi Inn Polish Deli (6611/6615 Superior Ave)
 • Vero Beach: Eva’s Polish Kitchen (40 43rd Ave)
 • Winter Park: Europol Polish Deli (3090 Aloma Ave)

Warto wymieć także restaurację Cracovia Polish Restaurant w Spring Hill.

Czytaj także:

Organizacje polonijne w USA