Key West

Poczuj atmosferę Kraibów w Stanach Zjednoczonych!

Zaledwie 170 km dzieli stolicę Kuby, Hawanę, od Key West, najbardziej wysuniętego na południe skrawka USA.

Zachód słońca w Key West

Zachód słońca w Key West.

Nie tylko położenie geograficzne sprawia, iż Key West uznać można za północno-amerykański odpowiednik Karaibów. Przyczynia się do tego także specyficzna atmosfera tego miasta-wyspy.

Zarezerwuj hotel w Key West.

Toczące się wolnym rytmem życie oraz wszechobecny luz Key West stanowią kontrast z często chaotycznymi centrami wielkich amerykańskich miast. To właśnie te cechy od zawsze przyciągały do Key West  ‘alternatywne’ społeczności: artystyczną bohemę, hipisów, wszelkiej maści ekscentryków oraz osoby uciekające przez mainstreamowym życiem w pośpiechu i stresie.

Droga do Key West – sceniczna autostrada Overseas Highway (US-1) wiedzie wzdłuż atlantyckiego wybrzeża Florydy, poprzez łącznie 42 mosty łączące wyspy archipelagu Florida Keys. Najdłuższy z nich, zwany Mostem Siedmiomilowym ma aż 11 kilometrów. Sam przejazd ta trasą, nawet jeszcze przed dotarciem do Key West ma łagodzący wpływ na stan ducha, dzięki sielankowym widokom rozciągającym się po obydwu stronach drogi.

Overseas Highway – US-1 I / Miles Bridge.

Wspomniany już Most Siedmiomilowy  jest względnie nową konstrukcją. Oddany został do użytku w 1982 roku, przejmując funkcję starszego i o nadwyrężonej huraganami konstrukcji pierwotnego mostu. Ten drugi do dziś pokonywać można rowerem, lub pieszo. Żartobliwie nazywany jest on często najdłuższym molem rybackim na świecie.

Na archipelag Florida Keys składa się ponad 400 wysp. Key West, najbardziej na południe z nich wysuniętą, od lądu stałego dzieli około 200 km. Trasa Overseas Highway podąża za Florida Reef, jedyną w Ameryce Północnej rafą koralową.

Co warto zobaczyć w Key West?

Jak dzieje się w przypadku każdej popularnej destynacji wakacyjnej na świecie, Key West nie udało sie w pełni uciec przed plagą masowej turystyki. Dotyka ona szczególnie ścisłe centrum oraz okolic portu promów wycieczkowych, gdzie w szczycie sezonu cumuje codziennie kilka statków. Turyści rejsowi ‘wylewają sie’ z nich do miasta na kilka godzin, odwiedzając najbliższe bary wzdłuż Duval Street i sklepy z pamiątkami na placu Mallory Square, aby wieczorem powrócić na pokład.

Aby doświadczyć bardziej autentycznej atmosfery Key West, unikaj turystycznych pułapek; zbocz z ubitych, wytyczonych przez przewodniki turystyczne ścieżek i wybierz się na spacer po mniej znanych rejonach miasta, odwiedź lokalne bary i wdaj się w pogawędkę z miejscowymi, czyli conchs, bo tak się właśnie zwą mieszkańcy Key West.

stara dzielnica Key West

Stara dzielnica mieszkalna Key West.

Dom-muzeum Ernesta Hemingway’a

Jednym z najbardziej znanych mieszkańców miasta był, bez wątpienia, Ernest Hemingway, który zamieszkiwał Key West przez blisko dekadę, w latach 1931-1939. Jego dwupiętrowa rezydencja w stylu kolonialnym otwarta została dla zwiedzających.

Dom muzeum Hemingwaya

Dom Ernesta Hemingway’a w Key West.

Oprócz ciekawych historii i przypowiastek o życiu ikony literatury amerykańskiej, w muzeum obejrzeć można także szereg przedmiotów osobistych należących do pisarza, w tym maszynę do pisania, na której powstała część z jego dzieł.

Miłośników zwierząt zachwyci tu populacja kotów-rezydentów domu. Hemigway kochał koty; część z futrzaków wylegujących się tu w słońcu to potomkowie kotów należących do pisarza.

Przy odrobinie szczęścia dostrzeżesz być może koty o 6 palcach w każdej łapie. Historia głosi iż 6-palczastego kota właśnie podarował pisarzowi znajomy kapitan, genetyka zaś zadbała by cecha ta przenosiła się na kolejne pokolenia ‘kotów Hemingway’a’.

Little White House Harrego Trumana

Wielkim wielbicielem Key West był Harry S. Truman, który pełnił funkcję prezydenta Stanów Zjednoczonych w latach 1945-1953. Często odwiedzał on ten południowy skrawek Florydy, aby odpocząć od stresu urzędu i zgiełku życia w Waszyngtonie. Podczas urlopów w Key West – w czasie swojej ośmioletniej prezydentury spędził tu w sumie 175 dni – zawsze zatrzymywał się w niewielkim białym domu, niezbyt fantazyjnie nazywanym Little White House.

Little White House

Biały Domek Trumana w Key West.

Zanim zaczął pełnić funkcję wakacyjnej rezydencji prezydenta, budynek ten był siedzibą Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych.

Wielu innych prezydentów, w tym Dwight Eisenhower, John F. Kennedy i Jimmy Carter, także doceniło uroki tego miejsca.

Budynek przejęty przez władze stanu w 1987 i gruntownie odremontowany, otworzył swoje podwoje dla gości jako Harry S. Truman Little White House Museum w 1990 roku.

Historyczny Park Stanowy Fort Zachary Taylor

Najlepsza plaża w Key West, zachwycająca białym, miałkim piaskiem i turkusowymi wodami,  znajduje się w południowo-zachodniej części wyspy, na terenie parku stanowego Fort Zachary Taylor. Oprócz plażowania, można w nim także łowić ryby, odbywać piesze wycieczki, jeździć na rowerze i zwiedzać zabytkową fortecę z 1850 roku, która odegrała ważną rolę w historii Wojny Secesyjnej.

Wejście do parku kosztuje 2 dolary. Osoby wjeżdżające na jego teren samochodem zapłacić muszą 6 dolarów.

Fort Zachary Taylor

Forteca Zachary Taylor.

Park oddalony jest od centrum Key West o około 3 km. Oferuje on wiele stanowisk piknikowych i do grillowania, dzięki czemu, niewielkim nakładem środków można tu przyjemnie spędzić cały dzień.

Wycieczki łodzią i snorkeling w Key West

W otoczonym z 3 stron wodą Key West woda jest elementem przewodnim, zaś wycieczki łodzią (motorową, żaglówką lub kajakiem), wyprawy snorkelingowe oraz rejsy o wschodzie lub zachodzie słońca zaliczają się do najpopularniejszych atrakcji.

snorkeling Floryda

Rafa koralowa w Key West oferuje doskonałe warunki do snorkelingu.

Najpopularniejsze miejsca do snorkelingu na Florydzie usytuowane są wzdłuż pasma rafy koralowej (Florida Reef). Spokojne, przejrzyste wody oraz bogactwo gatunków fauny i flory oceanicznej przyciągają tu nie tylko doświadczonych snorkelingowców, ale również osoby, które próbują tego sportu po raz pierwszy.

Zachód słońca na Mallory Square

Key West, jak zresztą wiele innych miejsc wzdłuż wybrzeży Florydy, są doskonałą widownią do obserwowania nietuzinkowej urody zjawiska jakim są zachody słońca nad Zatoką Meksykańską.

Dzień pożegnać jest warto chociaż raz na Placu Mallory, na którym tradycyjnie już, i na ponad 2 godziny przed właściwy zachodem słońca, zbierają się w tym celu tłumy.

Plac Mallory Square Key West

Zachód słońca na Mallory Square.

Żonglerzy, muzycy i, ogółem, wszelkiej maści street performers, lokalni artyści i rzemieślnicy gromadzą się tu wówczas, aby zabawiać turystów, wielu z których specjalnie zeszło na ląd z zacumowanych w porcie statków rejsowych, aby podziwiać z tego miejsca zachodzące słońce. Liczne, rozmieszczone w okolicach plac food trucki i stragany z napitkami gwarantują dobrą zabawę, nawet długo po zmierzchu.

Duval Street – życie nocne Key West

Najbardziej turystyczną ulicą Key West jest Duval Street. O ile za dnia przyciąga ona odwiedzających sklepami z pamiątkami, wieczorem ożywa ponownie dzięki licznym barom. Wyróżnia się spośród nich Sloppy Joe’s Bar, znany jako ulubiona tawerna Ernesta Hemingwaya.

Bar Sloppy Joes

Sloppy Joe’s Bar – nie przegap!

Niewielu jednak wie, iż Sloppy Joe’s Bar w czasach kiedy odwiedzał go Hemingway znajdował się w zupełnie innym miejscu, na Green Street, gdzie obecnie mieści się bar Captain Tony’s Saloon, znany z osobliwej dekoracji: samochodowych tablic rejestracyjnych i…. staników zwisających z sufitu.

Więcej informacji na stronie internetowej Sloppy Joe’s Bar Key West.

Najbardziej wysunięty na południe punkt USA

Popularnym celem wycieczek, lecz także ‘pułapką na turystów’ jest położony najdalej na południe punkt Stanów Zjednoczonych. Pomijając wymiar symboliczny tego miejsca, trudno jest zrozumieć zainteresowanie, jakim cieszy się olbrzymia, pomalowana w krzykliwe kolory boja. Jeśli jednak bardzo chcemy zrobić sobie z nią zdjęcie, warto jest wybrać się w to miejsce rano, zanim jeszcze zaczną tu ściągać żądne selfies tłumy.

Boja Key West

Najbardziej wysunięty na południe punkt kontynentalnych Stanów Zjednoczonych.

Key West Cemetery

Zupełnie niesztampową atrakcją turystyczną Key West jest za to miejski cmentarz położony przy Passover Lane. Oprócz walorów historycznych – powstał on mianowicie w 1847 roku – zaciekawi on także oryginalnymi, nagrobkami. Można wśród nich znaleźć prawdziwe perełki jak „Mówiłem Ci, że jestem chory”, lub „Przynajmniej wiem, gdzie dziś nocuje”.

Cmentarz Key West

Key West Cemetery.

Muzeum Wraków

W XIX wiele statków zatonęło w wodach Zatoki Meksykańskiej, zwłaszcza w okolicach Florida Keys, w wyniku kolizji z rafą koralową.

Muzeum Wraków

Key West Shipwreck Museum.

Świadomość, iż na dnie zatoki spoczywać może często cenny ładunek, przyczyniła się do rozwoju prawdziwego przemysłu poszukiwaczy skarbów w południowej części Forydy. Jemu właśnie poświęcone jest Key West Shipwreck Museum. Poznać w nim można wiele historii słynnych zatonięć statków oraz obejrzeć część z wydobytych ‘skarbów’.

Zarezerwuj atrakcje w Key West