Epcot – kraina przyszłości w Disney World Orlando

Zainaugurowany w 1982 roku pod nazwą Epcot Center, i jako drugi w kolejności park Walt Disney World, Epcot poświęcony jest innowacjom technologicznym, odzwierciedlając, częściowo, oryginalną wizję Disneya.

Covid update: Park Epcot jest otwarty; wstęp wymaga uprzedniej rezerwacji, maseczki ochronne są zalecane dla niezaszczepionych gości, jednak nie obowiązkowe.

Dowiedz się jak kupić taniej bilety do Disney World i Universal Orlando.

Nazwa Epcot to skrót od Experimental Prototype Community of Tomorrow. Ambicją Disneya było stworzenie futurystycznego,  w pełni funkcjonalnego miasta o populacji liczącej 20.000 mieszkańców, na którego terenie testowane byłyby nowoczesne rozwiązania technologiczne w zakresie urbanistyki, transportu miejskiego, etc.

Epcot Disney World

Spaceship Earth – symbol Epcot w Disney World Orlando.

Awangardowy projekt nie doczekał się realizacji, z powodu braku funduszy, jak i wątpliwości co do jego wykonalności. Po śmierci Disneya w 1966 roku stał on się jednak inspiracją do stworzenia parku dedykowanego postępowi technicznemu ludzkości, a jednocześnie szerzeniu wiedzy o różnych zakątkach świata.

1 października 2022 roku Epcot obchodzić będzie swoje 40 urodziny. Z tej okazji park udostępnia nową kolekcję merchandise:

Porównaj oferty hoteli w Walt Disney World Orlando.

Atrakcje Epcot

Park podzielony jest na dwie części: Future World i World Showcase.

Future World

Jak wskazuje nazwa, ta strefa parku dedykowana jest przyszłości, a w szczególności, innowacji technologicznej w różnych dziedzinach: komunikacji, transporcie, pozyskiwaniu energii, zdrowiu i ekologii. Tematyka ta zgłębiana jest poprzez szereg interaktywnych wystaw i –placów zabaw-, łączących naukę z zabawą.

Pomimo iż Epcot jest w mniejszym stopniu nastawiony na dającą zastrzyk adrenaliny zabawę, niż inne parki Disney World, można tu znaleźć kilka typowych dla tego typu przybytków atrakcji. Do najpopularniejszych zaliczają się:

Mission: SPACE jest symulacją lotu statkiem kosmicznym, od 2017 roku dostępną w dwóch wersjach – Orange Mission i Green Mission.

Mission Space Epcot

Mission: SPACE w Disney World Floryda.

‘Pomarańczowa Misja’ przybliży Ci doznania astronautów podczas lotu kosmicznego, od wystrzału statku po manewry w przestrzeni kosmicznej. Podczas ‘lotu na Marsa’, pasażerowie statku, podzieleni na różne funkcje – pilota, nawigatora, kapitana i inżyniera – realizować muszą zlecane im zadania, aby bezpiecznie doprowadzić pojazd do celu. Jeśli przygoda w wielkiej ‘wirówce’, silne przyspieszenia i duża siła odśrodkowa nie są dla Ciebie, wybierz ‘Zieloną Misję’, gwarantującą o wiele łagodniejsze doznania. Orbitujący wokół ziemi statek kosmiczny podczas spokojnego lotu, bez gwałtownych przyspieszeń czy zwrotów) pozwala podziwiać z lotu ptaka różne zakątki naszej planety. Lot urozmaicają zlecane pasażerom zadania do wykonania.

W celu uniknięcia olbrzymich kolejek do tej popularnej atrakcji zaleca się skorzystanie z usługi FastPass+.

Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się także Spaceship Earth. Jest to interaktywna wystawa poświęcona komunikacji międzyludzkiej, od jej najbardziej prymitywnych form w czasach prehistorycznych, po perspektywy rozwoju technologii komunikacji w przyszłości.

Epcot atrakcje

Spaceship Earth Epcot.

Atrakcja ta mieści się wewnątrz olbrzymiej, 54-metrowej wysokości piłki golfowej wznoszącej się przy wejściu do Epcot od czasów inauguracji parku w 1982 roku.

Kolejka Test Track imitująca tor wyścigowy jest jedną z rozwijających największą prędkość przejażdżek w Disney World.  Oferuje ona gościom możliwość –zaprojektowania- własnego samochodu i przetestowania podczas trwającej około 5 minut jazdy jego szybkości i wytrzymałości.

Test Track Epcot

Emocje i zawrotna prędkość na Fast Track w Epcot.

Fastpass+ pomoże Ci skrócić czas oczekiwania do tej atrakcji.

Niezapomnianych wrażeń dostarczy Soarin’ Around the World, czyli symulator lotu szybowcem nad najbardziej rozpoznawalnymi miejscami na kuli ziemskiej. Projekcja na 180 stopniowym ekranie kopułowym pozwoli przenieść się nad brazylijską dżunglę, szwajcarskie Alpy, Wielki Mur Chiński, czy też indyjski Taj Mahal.

Soarin Epcot

Świat widziany z góry dzięki Soarin’ w Epcot.

Soarin‘ może okazać się niewskazane dla osób cierpiących na lęk wysokości, ze względu na bardzo wiernie oddane wrażenie lotu. Również tutaj wskazane jest skorzystanie z FastPass+.

World Showcase Epcot

Oprócz atrakcji zwróconych e stronę przyszłości, Epcot nie zapomina także o świecie współczesnym. Wokół jeziora World Showcase Lagoon wzniesiono tu szereg pawilonów prezentujących kulturę, historię gastronomię i osiągniecia wielu krajów.

Epcot Włochy

Pawilon Włoch w Epcot.

Kraje reprezentowane w Epcot World Showcase to: Stany Zjednoczone, Kanada, Meksyk, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy, Japonia, Chiny – obecne tu od początku istnienia tej strefy tematycznej, oraz dodane w odpowiednio 1984 i 1988 roku Maroko i Norwegia.

Do cieszących się największym zainteresowaniem pawilonów zaliczają się:

Frozen Ever After – wystawa ta, podczas rejsu łodzią i w towarzystwie postaci z kinowego hitu Frozen, Elsy, Olafa, Anny i Kristoffa, przybliża zwiedzającym Norwegię.

Frozen Disney Orlando

Poznawaj Norwegię z Elsą.

Reflections of China – niezwykłych wrażeń dostarczy projekcja na ekranie 360° scen z chińskich metropolii Pekinu i Szanghaju, a także prowincji Hunan i okolic Wielkiego Muru Chińskiego.

Ten 13 minutowy pokaz pokaże Ci wiele twarzy Chin, współczesnych i z minionych epok.

Dużą popularnością cieszą się również występy na żywo, w tym Serveur Amusant w pawilonie Francji oraz Mo’Rockin na wystawie Maroka.

pokaz światła Disney World

Wyszukane pokazy z fajerwerkami, efektami laserowymi i wodnymi, są popularna atrakcją Epcot po zmroku.

IllumiNations to około 12-minutwej długości pokaz, zaczynający się o 21 przy Epcot World Showcase Lagoon. Składa się z trzech części zatytułowanych Narodziny Ziemi, Triumf Życia i Nadzieja na Przyszłość.

Połączenia lotnicze Floryda – znajdź tanie loty do Orlando.