Klimat Florydy

Floryda w pełni zasługuje na przydomek „Słonecznego Stanu”, The Sunshine State.

Południowo wschodni stan USA zajmuje Półwysep Floryda oraz wąski pas lądu rozciągający się w wzdłuż Zatoki Meksykańskiej.  Kształtowany przez dwa akweny, wspomniana zatoka na zachodzie półwyspu oraz Ocean Atlantycki na wschodzie, klimat Florydy cechuje się przyjemnymi temperaturami, o niewielkich amplitudach rocznych oraz wysoką wilgotnością. Bliskość zwrotnika gwarantuje wiele godzin słonecznych przez cały rok.

Zaplanuj podróż do USA – znajdź tanie loty Floryda.

Wycieczki na Florydę – zarezerwuj z Wakacje.pl.

Od strony północnej, Floryda graniczy z Alabamą i Georgią.

pogoda na Florydzie

Siesta Key, Floryda.

Klimat otoczonej z trzech stron wodą Florydy jest znacznie łagodniejszy, niż w innych rejonach subtropikalnych, położonych na zbliżonej szerokości geograficznej. Łagodzący wpływ olbrzymich zbiorników wodnych zapobiega ekstremalnym upałom, czy też gwałtownym zmianom pogody.

Na terenie stanu o wydłużonym kształcie klimat może jednak różnic się w zależności od lokalizacji: południowa Floryda znajduje się w strefie klimatu tropikalnego monsunowego, podczas gdy centralna i północna część położone są w strefie klimatu subtropikalnego. Różnica ta zauważalna jest szczególnie zimą, kiedy to temperatury minimalne na południu sięgają około 18⁰C, na północy zaś z mogą spaść nawet do 4-6⁰C (choć dzieje się to niezwykle rzadko).

Na temperaturę ma także wpływ odległość od wybrzeża.

Ciepłe zimy na wybrzeżu Florydy

Ciepły Prąd Zatokowy, czyli Golfsztrom, obmywający południowe i wschodnie wybrzeże Florydy gwarantuje wysokie temperatury, zarówno powietrza, jak i wody. Przykładowo, temperatura wody w okolicach Miami i Fort Lauderdale waha się pomiędzy 22⁰C i 32⁰C pozwalając na komfortowe kąpiele przez cały rok.

Floryda

Pejzaże Florydy.

Klimat Florydy – pora deszczowa

Południowa część Florydy narażona jest na obfite ulewy związane z wysokimi temperaturami rejestrowanymi latem. Pora deszczowa zaczyna się w maju i trwa do września. Podczas miesięcy letnich na Florydzie oczekiwać należy temperatur pomiędzy 30 i 33⁰C. Duża wilgotność w tym czasie sprawia, iż często odczuwane są one, jako wyższe.

Burze z piorunami popołudniem, po upalnym dniu, są dość częstym zjawiskiem na Florydzie latem. Nie trwają jednak długo i pomagają „oczyścić” powietrze z zaduchu, tak, aby móc cieszyć się przyjemnym wieczorem. Burze nie wpływają znacząco na ilość godzin słonecznych, których w lipcu i sierpniu jest średnio 8.8 (dane dla Miami).

Południowe stany USA, narażone na oddziaływanie gwałtownie zmieniających się frontów atmosferycznych znad Zatoki Meksykańskiej i Atlantyku są szczególnie narażone na występowanie huraganów. Od sierpnia do października, zwłaszcza w południowa Floryda zmaga się często z silnymi burzami; huragany na szczęście są rzadszym zjawiskiem. W następstwie tragedii, jaką przyniósł huragan Katrina w 2005 roku – dotknął on szczególnie Nowy Orlean w południowej Luizjanie – znacznie usprawniono system wczesnego ostrzegania o huraganach, co pozwala mieszkańcom, jak również turystom przygotować się na złą pogodę.

Pogoda w popularnych rejonach Florydy

Czytaj także:

Zarezerwuj atrakcje na Florydzie