Polskie czy międzynarodowe prawo jazdy w USA?

Wielu turystów planujących podróż do Stanów Zjednoczonych zadaje sobie pytanie, jaki dokument potwierdzający uprawnienia do prowadzenia pojazdu powinno posiadać: czy polskie prawo jazdy w USA jest wystarczające, czy też lepiej zaopatrzyć się w International Driver Permit, czyli prawo jazdy międzynarodowe?

Zobacz: Wynajem samochodów USA.

prawo jazdy

Prawo jazdy – jeden z ważniejszych dokumentów podczas podróży.

Wątpliwość ta dotyczy nie tylko kwestii poruszania się w ruchu drogowym, ale także odbioru samochodu z wypożyczalni .

Czy polskie prawo jazdy jest ważne w USA?

Polskie prawo jazdy jest honorowane w Stanach Zjednoczonych na podstawie podpisanej w 1949 roku w Genewie umowy o ruchu drogowym, której oba państwa są sygnatariuszami.

Istnieją jednak kilka ograniczenia dotyczących polskiego dokumentu. Na jego podstawie w większości amerykańskich stanów poruszać się można w okresie do 3 miesięcy, pokrywającym się więc z dopuszczalnym okresem pobytu w celach turystycznych; po jego upływie wyrobić należy amerykańskie prawo jazdy.

Polskie prawo jazdy stosowane może być, jako dokument tożsamości, na przykład podczas kontroli drogowej, a także, jako dokument potwierdzający pełnoletność, przy zakupie, czy konsumpcji alkoholu (w Ameryce panują niezwykle surowe pod tym względem zasady: nawet osoby w dojrzałym wieku poproszone mogą być o okazanie dokumentu wskazującego ich datę urodzenia).

Także wypożyczalnie samochodów honorują polskie prawo jazdy.

Międzynarodowe prawo jazdy – dlaczego warto je mieć?

Pomimo iż teoretycznie polskie prawo jazdy jest ważnym dokumentem w Stanach Zjednoczonych, Przewodnik-USA, podobnie jak konsulaty Stanów Zjednoczonych, zaleca jednak zaopatrzenie się w prawo jazdy międzynarodowe. Usprawni ono wszelkie formalności, podczas których okazywać należy dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów.

O ile w popularnych destynacjach w USA, gdzie przewijają się turyści z całego świata, dokument w języku innym, niż angielski nikogo nie dziwi, w wypożyczalniach samochodów w mniejszych miejscowościach, czy też podczas rutynowej kontroli policyjnej na, wywołać może zniecierpliwienie. Wyjaśnić będziemy musieli, co znaczą poszczególne pola prawa jazdy, gdzie jest imię, gdzie nazwisko, czego dotyczą daty, etc. Zwłaszcza bezterminowe ‘prawka’ przysporzyć mogą nam kłopotu, jeśli niezbędne będzie wskazanie daty ważności dokumentu.

Międzynarodowe prawo jazdy, w raczej staromodnym formacie książeczki i zawiera wszelkie niezbędne informacje w wielu językach, w tym także oczywiście angielskim rozwieje wszelkie wątpliwości.

Pamiętać należy jednak, iż ważne jest one jedynie wraz z okazaniem oryginalnego polskiego dokumentu!

mi€dzynarodowe prawo jazdy

Międzynarodowe prawo jazdy w USA– niewymagane, ale zalecane.

Wyrobienie międzynarodowego dokumentu to czysta formalność. Wydawane jest ono na podstawie ważnego polskiego prawa jazdy w lokalnych Wydziałach Komunikacji, po złożeniu stosownego wniosku, dostarczeniu zdjęcia w odpowiednim formacie oraz dokonaniu opłaty w wysokości PLN 35,50 . Znajdź szczegółowe informacje o tym, jak uzyskać międzynarodowe prawo jazdy.

Maksymalna ważność międzynarodowego prawa jazdy to 3 lata.

International Driver Permit – różne reguły w różnych stanach

Podejście do międzynarodowego prawa jazdy różni się w poszczególnych amerykańskich stanach. W niektórych, na przykład Georgii i New Jersey, jest ono wymagane (oczywiście wraz z dokumentem oryginalnym). Szczegółowe informacje na temat wymogów dotyczących prawa jazdy dla obcokrajowców w USA uzyskać można w Wydziałach Komunikacji (DMV – Department of Motor Vehicles) poszczególnych stanów.

Czytaj także:

GPS w USA

Tani wynajem samochodów w Stanach Zjednoczonych – znajdź najlepsze oferty