SUV w USA – przegląd klasy

Na rynku usług wynajmu samochodów w USA niemalejącym zainteresowaniem cieszy się segment SUV.

We flotach amerykańskich wypożyczalni pojawia się coraz więcej modeli, zróżnicowanych pod względem wyposażenia, rozmiarów oraz przeznaczenia.

Popularne SUVy w USA.

4WD czy 2 WD?

Określenie SUV to skrót od sport utility vehicle, co przetłumaczyć można jako „pojazd sportowo-użytkowy” nie do końca oddaje charakter aut, które nie posiadają wielu cech samochodów sportowych. SUVy przeznaczone są raczej dla osób lubiących aktywny styl życia, łącząc funkcje pojazdu osobowego i terenowego, radzącego sobie dobrze poza ruchem miejskim.

Błędem jest jednak zakładanie, iż wszystkie SUVy to terenówki. Zaledwie część z modeli dostępnych obecnie w tym segmencie posiada napęd na 4 koła (4WD). Większości użytkowników tak modnych w ostatnich latach SUVów drogi (w utrzymaniu i użytkowaniu) napęd  4×4 nie jest po prostu potrzebny, ani w ruchu miejskim, czy na przedmieściach, ani podczas wypadów poza miasto.

Odejście od rozwiązań technicznych stosowanych w samochodach terenowych widoczne jest zwłaszcza w segmencie tzw. crossoverów, czyli pojazdów znajdujących się na pograniczu i zwykłych samochodów osobowych oraz tradycyjnych SUVów. Z tych ostatnich czerpią one zazwyczaj głównie rozmiary i estetykę designu.

Uwaga: w Stanach Zjednoczonych możesz spotkać się także z określeniem CUV, czyli crossover utility vehicle, stosowanym właśnie w stosunku do samochodów zaprojektowanych na bazie popularnych aut kompaktowych. W Europie są to między innymi popularne Renault Captur, Nissan Juke, czy Opel Mokka.

Większość z nich możliwa jest do zamówienia w wersji z napędem na 4 koła. Liczyć się jednak należy z faktem, iż będzie się on różnił na niekorzyść od rozwiązań stosowanych w typowych samochodach terenowych. Brak reduktora, czy też blokady dyferencjałów nie zezwoli na pokonywanie wysokich przeszkód.

Niezależnie od napędu, wyższe ułatwi jazdę w nieco bardziej wymagającym terenie, zaś wyższa pozycja kierowcy, uprzyjemni jazdę na długich trasach.

Niektóre modele oferują opcję włączania napędu na 4 koła „na żądanie”.

Ofertę SUV w USA podzielić można na następujące grupy (wytłuszczonym drukiem zaznaczamy najpopularniejsze z nich):

  1. Economy SUV / subcompakt SUV
  2. Compact SUV
  3. Intermediate SUV
  4. Standard SUV
  5. Full-size SUV
  6. Premium SUV

Economy SUV – może Jeep Renegade?

W segmencie najmniejszych SUVów w Stanach Zjednoczonych najczęściej spotykane modele to: Jeep Renegade, Kia Soul, Buick Encore (amerykański odpowiednik Opla Mokka), Toyota C-HR, Mazda CX-3 i Honda HR-V.

Uwaga: Granice pomiędzy poszczególnymi grupami są dość płynne; niektóre wypożyczalnie te same modele uznać mogą za SUVy kompaktowe.

Większośc ze wspomnianych modeli wyposażona jest  dość słabe silniki. Honda HR-V, Toyota C-HR i Mazda CX-3 oferują prawdopodobnie najlepszą relację ceny do jakości w wymienionej grupie.

Jeep Renegade

Jeep Renegade to praktycznie ta sama konstrukcja, co Fiat 500X.

Bardzo popularny w amerykańskich flotach rent a car jest mały SUV Jeep Renegade. Zbliżony, jeśli chodzi o wygląd do sztandarowych modeli Jeepa, w rzeczywistości zbudowany jest n tej samej platformie co powiększona wersja Fiata 500 – Fiat 500X. Na dłuższych trasach może okazać się niezbyt wygodny dla więcej, niż 2 osób.

Wyjątkiem w segmencie subcompact SUV, jest Merceds GLA. Ten luksusowy niewielki SUV oferuje doskonałe wyposażenie i rozwiązania techniczne, w przystępnej cenie. Znaleźć go można czasem w ofercie SIXT USA.

Compact SUV

W tym segmencie do najczęściej spotykanych modeli zaliczają się: Toyota RAV4, Nissan Rogue, Jeep Compass, Mitsubishi ASX i Mazda CX-5.

Wszystkie oferują sporo miejsca dla 4 osób oraz bagażu.

SUV w USA

Korzystne oferty na SUVy średnich rozmiarów dostępne są często w Europcar w Stanach Zjednoczonych: powyżej, Toyota RAV4.

Oprócz Toyoty RAV, będącej, naszym zdaniem, najlepszą opcją w tej klasie, wart polecenia jest także Ford Escape gwarantujący doskonałe wyposażenie za przystępną cenę.

Intermediate SUV

Z SUVy klasy średniej w USA uznawane są, między innymi: Hyundai Santa Fe, Honda CR-V, Toyota 4Runner, Nissan Murano, Mazda CX-9 oraz, w przypadku niektórych wypożyczalni, np. Enterprise i Avis, także wspomniany już Nissan Rogue.

Koreańskie marki zajmują coraz silniejszą pozycję na amerykańskim rynku motoryzacyjnym, co widoczne jest także w segmencie SUV na przykładzie niezwykle popularnego modelu Hyundai Santa Fe.

Hyundai Santa Fe

Hyunday Santa Fe, we flocie między innymi Dollar i Thrifty.

Polecanym przez nas modelem jest Ford Edge, dostępny między innymi w Avis i Budget. Mając możliwość wyboru pomiędzy Santa Fe i Edge, sugerujemy sprawdzonego amerykańskiego Forda.

W klasie średnie, o dziwo spotkać można czasem także, o dziwo, bardziej luksusowe modele, jak na przykład Porsche Cayenne, czy VW Touareg.

Standard SUV

W tej grupie oczekiwać należy znacznych, jak na warunki europejskie rozmiarów pojazdów (długości około 5m), tutaj uznawanych za standardowe, często z dostępną opcja napędu 4×4.

Drogi w USA (a także miejsca parkingowe) stworzone zostały z myślą o dużych pojazdach, nie należy więc obawiać się problemów z manewrowaniem większymi samochodami. Jeśli zależy Ci na przestronnej kabinie, klasa standard jest dla Ciebie. Porywa się ona częściowo z klasą intermediate. Oprócz Hyundaia Santa Fe znaleźc w niej można także Jeepa Grand Cherokee, czy też Toyotę Highlander.

Toyota SUV standard

Toyota Highlander – mnóstwo miejsca dla rodziny na wakacjach w USA.

Full size SUV

Dla 5 i więcej osób podróżujących wspólnie po Stanach Zjednoczonych, polecaną opcją jest klasa full size SUV. Wiele z zaliczających się do niej modeli oferują miejsce dla nawet 7 osób, zaś nawet te „zaledwie” 5-osobowe, zagwarantują wiele miejsca i wygody dla wszystkich pasażerów.

Mierzące 5-6m długości, te duże SUVy nie są najłatwiejsze w manewrach, jednak doskonale sprawdzają się na długich odcinkach podróży.

Popularne w tej klasie są Ford Flex i Ford Expedition.

Ford Flex duży SUV

Ford Flex – fullsize crossover SUV w USA.

Premium SUV – duże wymiary i styl

W segmencie premium SUV dominują marki Cadillac, Lincoln i Chevrolet.

Chevrolet Suburban

Chevrolet Suburban – popularny we flocie FBI.

Cadilac Escalade, luksusowy SUV w USA jest zazwyczaj dosyć drogi. Wiele szczęścia potrzeba, by znaleźć oferty poniżej PLN 1500 za tydzień. W o wiele bardziej przystępnej cenie z kolei wynająć można Chevroleta Suburban lub Tahoe.  Lincoln Navigator to inna opcja w tym segmencie.

Nowością we flotach wypożyczalni samochodów w USA, jeśli chodzi o klasę SUV, jest elegancki Range Rover Velar.

SUV Velar

Klasa i elegancja w segmencie SUV w USA: Range Rover Velar.

Sporo Velarów zasiliło floty Sixt USA; napotkaliśmy oferty wynajmu w niezwykle atrakcyjnych cenach, już od PLN 1800 za tydzień.